Mluvená angličtina: Prý…

Prý má zítra pršet. Prý v tom domě straší. Prý ho brzy vyhodí z práce. Prý je Země placatá a my žijeme v Matrixu. Slovíčko prý používáme v češtině v jednom kuse, umíte ho ale přeložit do angličtiny? Jak správně tušíte, v angličtině neexistuje jedno jediné slovíčko jako v češtině, kterým prý můžeme jednoduše vyjádřit, ale hned několik různých výrazů. Pojďme se na to v tomhle videu podívat podrobněji a naučit se, jak se prý řekne anglicky a jak poznáme, který z výrazů použít v jakém kontextu. Have fun learning English, my favourite people! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

supposedly / allegedly / reportedly

Nejdříve se podíváme na případy, kdy chceme říct, že někdo (většinou hodně lidí, ale nemusí to být nutně podmínka) je o něčem přesvědčený, vy jste ale spíše skeptičtí nebo máte své pochyby. Prý ve smyslu údajně se nejčastěji vyjádří slovíčkem supposedly. Sloveso to suppose totiž znamená předpokládat a supposedly jakožto příslovce od tohoto slovesa odvozené naznačuje, že se obecně předpokládá, věří, že je něco pravda. Například:

The film is supposedly based on a true story, but some people question its accuracy. (Film je prý natočen podle skutečných událostí, ale někteří lidé zpochybňují jeho přesnost.)

She’s supposedly rich, but she never seems to have any money. (Prý je bohatá, ale zdá se, že nikdy žádné peníze nemá.)

Ve spíše formální angličtině se setkáte se slovem allegedly, které se používá ve významu údajně, prý, domněle, když pro nějaké tvrzení neexistuje žádný důkaz. Například:

The suspect allegedly stole valuable paintings from the museum. (Podezřelý údajně z muzea odcizil cenné obrazy.)

It’s a collection of recipes which allegedly can be prepared in 30 minutes. (Jedná se o sbírku receptů, které lze údajně připravit do 30 minut.)

A setkat se můžete také se slovíčkem reportedly, které použijeme, když mluvíme o nějaké neověřené zprávě nebo informaci, která k nám přišla od nějakého zdroje, nemáme to z první ruky. Může se jednat o hodně lidí, šeptandu, nepodložené zprávy a podobně. Reportedly překládáme jako prý, údajně, podle neověřených zpráv. Například:

The missing person was reportedly last seen near the river. (Pohřešovaná osoba byla prý naposledy viděna poblíž řeky.)

Reportedly, the new technology will revolutionize the way we communicate. (Nová technologie prý způsobí revoluci ve způsobu, jakým komunikujeme.)

to claim to have done something

Pak tu máme případy, kdy někdo tvrdí, že už něco udělal, ale my o tom pochybujeme. Například věta typu: Ten zákazník už tu objednávku prý zaplatil. Zákazník nám tvrdí, že už zaplatil, ale my víme, že peníze se na náš účet stále ještě nepřipsaly, takže máme o jeho tvrzení jisté pochyby. V tomto kontextu můžeme použít výraz to claim to have done something (tedy doslova tvrdit, že už něco bylo uděláno). Například:

The client claims to have paid for the order. (Ten zákazník už tu objednávku prý zaplatil.)

Emma claims to have aced the exam, but I find it hard to believe since she didn’t study much. (Emma tu zkoušku prý dala levou zadní, ale mně se tomu nechce moc věřit, protože se moc neučila.)

they say / it is said that

A jak přeložit prý ve smyslu povídá se, říká se? Řeč může být o nějaké informaci, která se šíří šeptandou z člověka na člověka stylem „jedna paní povídala“. Obvykle jsou to drby a povídačky, které rádi šíříme, ale tak nějak tušíme, že na nich moc pravdy nebude, i když tomu očividně věří spousta lidí. Nebo také může být řeč o něčem, čemu věří hodně lidí, tedy o obecném přesvědčení. Anglicky to vyjádříme pomocí they say nebo it’s said that… Například:

They say the house down the street is haunted. / It’s said that the house down the street is haunted. (V tom domě na konci ulice prý straší.)

They say that laughter is the best medicine for a bad mood. / It’s said that laughter is the best medicine for a bad mood. (Smích je prý nejlepší lék na špatnou náladu.)

I’m told

Pak tu máme prý ve smyslu podle toho, co jsem slyšel Mluvíme tedy o nějaké informaci, která kolem nás hodně koluje. Často je to názor našich kamarádů, známých a známých našich známých na něco, třeba novou restauraci, nějakou službu, film či koncert a podobně. Například:

I’m told that the restaurant around the corner serves the best pizza in town. (V restauraci za rohem prý dělají nejlepší pizzu ve městě.)

I’m told that the new film is a must-see. Everyone is raving about it. (Ten nový film prý vážně stojí za to. Všichni o něm básní.)

he was like…

A nakonec zabrousíme do nespisovné, neformální a hovorové angličtiny. Jak by se řeklo nespisovné prej, on, ona, ono na to..., tedy když chceme citovat, co nám kdo řekl? Nejčastěji se to vyjádří pomocí someone was like…, které zde jednoduše zastupuje someone said…. Pojďme si to ukázat na příkladech:

I told him I was going to the party, and he was like, „Can I come too?“ (Řekl jsem mu, že jdu na party, a on prej „Můžu jít taky?“)

I asked her what she thought about the concert, and she was like, „It was amazing!“ (Zeptal jsem se jí, co si o tom koncertu myslela, a ona prej: „Bylo to super!“)

Takto se tedy anglicky vyjádří naše české prý. Doufám, že se vám nové výrazy budou hodit. 😉 A abyste se procvičili, napište mi do komentářů anglicky, co se prý říká, ale vy jste přesvědčení, že to není tak úplně pravda. Ráda vás pochválím, popřípadě vám to poopravím. 🙂

Pokud máte otázky, pište je do komentářů.

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you so, so incredibly much. You’re simply the best. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.