Memrise: Učte se anglická slovíčka zábavně

Vyskakují vám slovíčka z hlavy? Nemůžete si je vybavit, když je zrovna potřebujete? Nebo máte malou slovní zásobu a chcete ji rozšířit? Prozradím vám, jak se učím slovíčka já. Stačí pár minut denně, během kterých si hrajete a ani nevnímáte, že se učíte, a do měsíce se jich naučíte mnohonásobně víc než doposud. 

Se slovní zásobou a schopností mluvit cizím jazykem je to jako s posilováním. Makáte na tom a máte tělo samý sval. Na chvíli polevíte a než se nadějete, svaly zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Nedávno jsem si uvědomila, že mám ve své anglické slovní zásobě mezery, a zapátrala jsem, jak bych je mohla znovu zaplnit. A našla jsem Memrise.com.

Od té doby ho používám každý den – učím se díky němu francouzsky a rozšiřuji si slovní zásobu angličtiny. To samé můžete udělat i vy, ať už využijete kurz, který jsem vytvořila speciálně pro englishhackerovský online kurz angličtiny pro začátečníky nebo věčné začátečníky nebo si můžete vyhlédnout nějaký jiný.

Moderní technologie prostě studentům cizích jazyků přejí, tak proč jich nevyužít naplno?

Od projektu English Hacker najdete na Memrise tyto tři kurzy:

Co je to Memrise?

Memrise je online komunita lidí se stejným cílem: naučit se něco nového, memorovat (od toho také vznikl název Memrise jako memorise, což znamená „naučit se zpaměti, zapamatovat si“). Umožňuje vám učit se třeba historii, geografii, literaturu, procvičovat mozek a paměť nebo si jen tak pro zábavu dělat různé testy.

Nás ale nejvíc zajímá sekce s cizími jazyky, konkrétně s angličtinou.

Najdete tu spoustu kurzů pro různé úrovně a s různými tématy. V jednom se můžete naučit nepravidelná slovesa, v dalším 2000+ nejpoužívanějších anglických slov, v jiném zase užitečné fráze. Výběr je opravdu veliký. Kurzů pro české uživatele už je ale podstatně méně, a ještě méně jich je kvalitních.

Pokud hledáte něco pro začátečníky či věčné začátečníky se zaměřením na použití angličtiny v praxi, můžete vyzkoušet tento kurz, který jsem vytvořila já. Slouží především těm, kteří se učí anglicky v mém online kurzu, ale využívat ho můžete i samostatně. Obsahuje slovíčka a fráze z lekcí online kurzu, které jsem všechny opatřila audio nahrávkami. Navíc se bude neustále rozrůstat, jak budu přidávat nové lekce.

Co je na Memrise skvělé

Především to, že opravdu funguje. Šikovně využívá vědecké poznatky o lidské paměti a kombinuje je se zábavou. Už jsem se díky němu naučila přes tři stovky slovíček (většina z nich jsou francouzská, ale na tom nezáleží) a pořád mě to baví. Každý den si k Memrise sedám s nadšením a vydržím u něj déle než pár minut. Někdy se dokonce musím přemlouvat, abych odešla. 🙂

Jak tedy Memrise funguje? Během jedné studijní jednotky, která vám zabere v průměru asi pět minut, se naučíte pět věcí. Mohou to být samostatná slovíčka, fráze nebo celé věty (záleží vždy na typu kurzu). Učíte se hrou, takže vás to bude bavit, váš mozek u toho nebude usínat a vy si to tak lépe zapamatujete.

Nejlepší kurzy jsou ty, které mají audio nahrávky. V takovém případě totiž dané slovo slyšíte a zároveň ho vidíte napsané. Nahrávku si můžete pouštět pořád dokola a trénovat správnou výslovnost, dokud ji nevychytáte. Určitě se u Memrise učte nahlas, tak můžete celý učící proces podstatně zrychlit a zefektivnit.

V každé jednotce se vám vždycky představí pět slov nebo frází, která se naučíte, a pak už následuje zábavný kvíz, přičemž typy úkolů se střídají, takže to není na jedno brdo. Jednou máte k českému slovu připojit anglické, někdy naopak, pak zase skládáte slova ve správném pořadí nebo píšete na klávesnici překlad. Pokaždé přitom zazní audionahrávka. Je to tedy zábavný a nenásilný dril. Navíc pokud něco zodpovíte špatně, objeví se dané slovo znovu se správnou výslovností, správně napsané a s překladem.

Jak si slovíčka a fráze zapsat do dlouhodobé paměti?

Velice užitečnou funkcí Memrise je takzvané Review, čili opakování. Abyste si totiž slovíčka a fráze zapsali do dlouhodobé paměti, nestačí vám je vidět a slyšet jen jednou. Systém vám automaticky připravuje slovíčka k opakování po určité době tak, aby si je váš mozek co nejlépe zapamatoval. Pokud jsou to pro vás slovíčka nová, pak jsou opakovací intervaly kratší a postupně se potom prodlužují.

Memrise také sleduje, která ze slovíček či frází vám dělá problémy, a ty do opakování zahrnuje tak často, dokud se je nenaučíte. Opakování obvykle trvá jednu až tři minuty, takže je to rychlovka, ale velice účinná.

Osvědčilo se mi každý den si nejen opakovat, ale také se naučit 5 až 15 nových slovíček. Do týdne jich tak budete umět 35 až 105, do měsíce 105 až 420. A to už jsou skvělé počty, nebo ne? 😉 Je to výborný způsob, jak vaše studium angličtiny pořádně nakopnout.

Memrise přidává k účinným metodám i soutěživost

Kdo by nechtěl být mezi první desítkou nejlepších spolukurzistů? Memrise k zábavě a efektivním mnemotechnickým pomůckám přidává i motivaci pomocí udělování bodů, které za učení se nových slovíček a opakování získáte. Čím rychlejší jste a čím méně chyb uděláte, tím víc bodů dostanete. Pod jednotlivými kurzy můžete sledovat, jak si vedou ostatní a kolikátí jste v žebříčku uživatelů kurzu.

Doporučuji také nastavit si „daily goal“ čili počet bodů, kterého chcete každý den dosáhnout. Můžete si vybrat mezi 5 minutami, 15 minutami a 45 minutami denně. Já začínala na 5 minutách a brzy mi to bylo málo. Teď mám cíl nastavený na 15 minut, ale často ho s oblibou překračuju. 🙂

Video návody, abyste si s Memrise nemuseli lámat hlavu

Jak se zaregistrovat na Memrise?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak se přihlásit, když už svůj účet na Memrise máte?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak hledat a přidávat kurzy?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak na učení slovní zásoby na Memrise?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co vše si můžete změnit v nastavení?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak si vytvořit svůj vlastní kurz na Memrise?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Zmíněné odkazy:

Přizpůsobte si Memrise podle svého aneb jak se učit jen to, co chcete

(Video je starší a design Memrise nyní vypadat trochu jinak, ale princip je úplně stejný.)

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vše, co jste chtěli vědět o mobilní aplikaci Memrise

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vyplatí se vám prémiová verze Memrise nebo ne?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Další tipy a triky, jak se učit anglicky s Memrise

Memrise je skvělý nástroj, díky kterému si snadno rozšíříte slovní zásobu a naučíte se výslovnost i to, jak se anglická slova píší. Samotné Memrise vám ale k ovládnutí angličtiny nestačí. Musíte všechny ty poznatky, které vás Memrise naučí, dát také nějak dohromady a naučit se je využívat v praxi.

Vím, o čem mluvím. Momentálně umím tři stovky francouzských slovíček a frází, ale pořád mi dělá problém poskládat větu, i když si to všechno pamatuju. Chce to něco víc.

Myslím, že nejlepší je využívat Memrise jako doplněk, šikovnou pomůcku, která urychlí proces učení a zapamatování si slovní zásoby. Vaší hlavní náplní studia angličtiny by ale mělo být něco jiného – třeba ucelený kurz (vyzkoušejte třeba ten můj, který je určený pro začátečníky a věčné začátečníky, a jako doplněk k němu využívejte tento kurz na Memrise, který jsem k němu speciálně vytvořila). Tohle všechno v kombinaci s lekcemi konverzace nejlépe s rodilým mluvčím nebo s jiným lektorem vám pomůže angličtinu se opravdu naučit. 🙂

Pokud na Memrise budete vybírat kurz, dávejte také pozor na to, abyste vybrali nějaký kvalitní. Možná vám chvíli potrvá, než najdete kurz, který vám bude vyhovovat. Doporučuji vybírat jen z těch, které mají i audio nahrávky, protože učit se anglická slovíčka bez výslovnosti a bez toho, že je okamžitě uslyšíte a můžete si je třeba 100krát přehrát, nemá moc smysl.

Jak se tedy učit anglicky s Memrise co nejefektivněji?

 • používejte ho každý den, je to otázka pár (velice zábavných a užitečných) minut
 • vyberte si vhodný kurz, nejlépe s audio nahrávkami, a ještě lépe od rodilých mluvčích
 • Memrise využívejte spíše jako doplněk a kombinujte ho s nějakým uceleným kurzem a hodinami konverzace
 • nastavte si počet bodů, kterého chcete každý den dostáhnout, a dodržujte to nebo ještě lépe ho překračujte
 • slovíčka i fráze si pak napište někam do zápisníku vlastní rukou a zkuste je hned použít (už jste zkoušeli Samomluvu?)
 • při učení se nových slov a kvízech si všechno opakujte nahlas a snažte se imitovat anglický přízvuk a výslovnost
 • řekněte o Memrise svým přátelům a učte se anglicky společně (zdravá soutěživost je skvělý motivátor)

Už jste Memrise vyzkoušeli? Jak moc vám to zahýbalo se slovní zásobou? 😉 Napište mi to do komentářů.

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Michael Coghlan, na základě licence CC BY-SA 2.0, flickr.com

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Petra napsal:

  Bohužel nemůžu najít váš kurz na Memrise, odkaz na něj mi nefunguje.

 2. Vlado napsal:

  Ahoj Ak zvladnem lekciu na memrise možem to považovat za zvladnutie celej lekcie english hacke

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Memrise je tu od toho, aby ti pomohl se slovní zásobou. Výzva už ale je naučit se s tou slovní zásobou pracovat (tvořit věty, mluvit). Pokud umíš pracovat se slovní zásobou dané lekce, pak bych lekci považovala za zvládnutou. 😉

 3. aneta napsal:

  Teraz som si prečítala o memrise.Určite to vyskúšam počas voľna a dám vedieť.Teším sa,predsa niečo nové.

 4. František napsal:

  Dobrý den Markéto, na Memrise mi nefunguje audio. Co dělám špatně nebo je třeba udělat? Děkuji, František

  • Markéta napsal:

   Pěkný den,
   problém bude zřejmě někde v nastavení (buďto vašeho účtu nebo počítače). Když spustíte učení se u mého kurzu, máte v levé horní části obrazovky napsáno „Mute Audio“? Jestli ne, je potřeba to změnit. 🙂
   Další problém může být v ovladačích ve vašem počítači. Buďto nepoužíváte nejnovější verzi internetového prohlížeče nebo ovladače Flash Player. Zkuste vše aktualizovat anebo si Memrise spustit v jiném prohlížeči. 😉 Markét

   • František napsal:

    Dobrý večer Markéto, tak jsem zkusil jiný prohlížeč – Chrome a už to funguje dobře. Jsem tu dnes u Vás poprvé, takže studuji celé Vaše stránky, vyzkoušel jsem si Váš kurz na Memrise – super !!! Ještě se určitě ozvu. Psát názory raději do mailu? Zdraví František

    • Markéta napsal:

     Super, jsem ráda, že to jede. :)) Určitě mi napište, jak se vám daří, e-mail je lepší. Mějte se hezky, Markét

 5. renata napsal:

  Dobrý deň prosím vás ako si to mam zmeniť na slovenčinu? Jasne ze chcem sa učiť anglicky ale odpovede by mohli byt v slovenčine. Ďakujem krásne a prajem pekný deň

  • Markéta napsal:

   Pěkný den,

   tento kurz nejde změnit do slovenštiny, protože ho vytvářím česky. U jednotlivých kurzů nejde přepínat mezi jazyky. Řešením by mohlo být najít si kurz, který už anglicko-slovensky někdo vytvořil. Zkuste zapátrat tady: http://www.memrise.com/courses/slovak/

   Mějte se hezky,
   Markét

 6. Ivan napsal:

  Ahoj, zaujímavý online kurz celkom. Ja používam ale iný a to angličtinu bez biflování a na tom ma baví práve to, že nemusím sa učiť jednotlivé slovíčka zvlášť a ešte neviem koľko krát, ale naučím sa ich rovno vo vetách a frázach. Tento e-book by mohol niekoho zaujať : http://www.anglictina-bez-biflovania.sk/naucit-sa-anglicky-za-jeden-rok/?a_box=y7x556ws

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Ivane, o angličtině bez biflování jsem slyšela, ale nemám s ní žádné zkušenosti. Soudě podle toho, že to není klasický kurz o gramatice, si myslím, že by mohl teoreticky stát za to. Díky za tip. 🙂

 7. Lenka napsal:

  Ahoj, Markéto. Tvůj kurz včetně Memris jsem si moc oblíbila, i když jsem během dovolených měla pauzy.Nyní se chci přihlásit do kurzu a pokračovat dále v Memris z jiného PC a nedaří se mi to. Na tomto PC je rovněž přihlášen manžel, tak mi to stále skáče do jeho kurzu a nikde se mi neukazuje možnost přihlásit se svým jménem a heslem. Prosím, poradíš mi? Moc děkuji, Lenka.

 8. verča napsal:

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda je memrise zdarma, nebo jestli je placen. Děkuji za odpověd. Verča

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Verčo,
   Memrise je v základní verzi zdarma (tahle verze vám v pohodě vystačí pro efektivní učení). Má ale ještě placenou prémiovou verzi, ve které je pár funkcí navíc (bez těch se ale bez problémů obejdete). Pokud budete chtít tvůrce podpořit, můžete, ale nemusíte. 🙂 Markét

 9. Jana napsal:

  Ahoj Markét,

  Memrise jsem objevila před týdnem, a pouze jsem se učila slovíčka z italštiny. (zkusila jsem Duolingo, ale to je v angličtině – memrise mi vyhovuje více)
  Především z důvodu češtiny pro začátečníka v jazyku ideální, a pro pokročilého možnost vytvořit si vlastní slovíčka) Z toho důvodu Ti
  Velmi děkuji za návod jak vytvářet vlastní kurz – začala jsem používat ani ne před týdnem na učení vlastních slovíček ve španělštině. (B1)
  PS. zvažuji koupi placené verze – mohla bys prosím, jaké funkce navíc program nabízí? Děkuji za odpověď.

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Jano,
   jsem ráda, že se Memrise líbí a hodí. 🙂
   Co se týče prémiové verze, nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, protože sama používám jen tu základní a bohatě mi stačí. Podle oficiálních informací https://www.memrise.com/premium/?hook=header v té pro verzi najdete navíc:
   – víc módů a variant při učení, takže je to méně stereotypní a více efektivní
   – máte víc kontroly nad tím, co a jak se učíte
   – určujete si „difficult words“ a učíte se je v nějakém spešl módu
   – je tu nějaký mód na poslech navíc
   – a k dispozici jsou také podrobné analýzy, jak se učíte a postupujete
   Takže za mě: je to spousta srandiček navíc, ale to hlavní už obsahuje Memrise v základní verzi. Záleží na vás, jestli tohle využijete nebo ne. 🙂

 10. Jana napsal:

  Ahoj Markét,

  prosím mám ještě jeden dotaz – pokud bych se rozhodla ke koupi, např. 3 měsíčního balíčku, odečítalo by mi to z účtu každé tři měsíce poplatek bez schválení, či měla bych možnost případně za tři měsíce balíček odmítnout bez výpovědi a používat program v základní verzi?

  Děkuji za odpověď.

  • Markét napsal:

   Ahoj, Jano, s tímhle si nejsem úplně jistá, protože, jak už jsem psala, s Pro verzí nemám žádnou osobní zkušenost. Samozřejmě vám ale nemohou strhávat peníze i po uplynutí těch třech měsíců, a co jsem vyčetla, zrušit to můžete kdykoli. Je tu také možnost nechat si vrátit do 30 dnů peníze, pokud vám Pro verze nebude vyhovovat. Vše to řídíte ze svého profilu a nastavení. 🙂
   Jestli do toho půjdete, budu ráda, když nám sem napíšete, jestli to stojí za to a jak se vám to pozdává. 🙂
   Markét

 11. Helena Šulajová napsal:

  Dobrý deň, Markétka. Ste dobrá. Veľmi dobrá! Máte veľmi príjemný hlas. Vaše lekcie sa mi veľmi páčia. Som zatiaľ len pri druhej. Pridala som si Vás aj na G+. Stiahla som si od Vás aj Memrise. Trocha tam mám skomolené meno, ale nevadí. Prajem Vám veľa žiakov, mladých i starších ako som ja. A ďakujem za email. 🙂

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Helena, moc díky za vaše milá slova. 🙂 Přeju hodně zábavy s angličtinou a ať se daří. Markét 🙂

 12. Jana napsal:

  Ahoj Marketko,

  mám na Vás dotaz – nyní po aktualizaci zmizely písmena, která dříve slovo obsahovalo. Nyní v nabídce pouze zvláštní písmena /popř. v italštině zmizelo è lze použít pouze obyčejné é./
  Prosím o radu jak změnit na původní nastavení.

  Děkuji za odpověď

  Jana

  • Markét napsal:

   Ahoj , Jano,
   jednou možností je počkat, dokud Memrise nevydá opravnou aktualizaci (jestli mají podobný problém i ostatní, určitě se o tom tým brzy dozví a zamaká na tom). Do té doby byste třeba používala Memrise na počítači nebo na jiném zařízení, kde se aplikace neaktualizovala.
   Další možnost je zkusit vrátit aplikaci ke starší verzi, ale s tím nemám žádnou zkušenost. Nicméně strýček Google má na vše odpověď. Máte Android nebo iOS? 🙂

 13. Jaroslava napsal:

  Milá Markéto,
  Již půl roku se poctivě denně učím s vaším kurzem. Je to super a moc mě to baví. Používala jsem i memrise, ale teď jsem udělala nějakou chybu a nechce mě to pustit. Heslo, které jste mi poslala pro vstup na premiové lekce ,nefunguje. Na počítači pracuje i moje dcera s manželem. Nevím, co se stalo.

  • Markét napsal:

   Hello, Jarka. 😉 Heslo na Memrise není ti stejné co heslo do EHPremium (heslo do Memrise si volíte sama, Memrise totiž není můj projekt, jen tuhle platformu využívám a přidávám na ni slovíčka pro své studenty.) Pro přihlášení do svého účtu použijte tlačítko Login (ne Sign Up) a pokud heslo neznáte, můžete si vygenerovat nové (kliknutím na I forgot my password). Kdybyste potřebovala poradit, napište mi na email a podrobně popište, v čem konkrétně je problém. 😉 Have a nice day! Markét 🙂

 14. Jaroslava napsal:

  Markéto, omlouvám se a dopisuji svůj email. Pokud byste mi mohla poradit, abych mohla chybu napravit ,budu ráda. Je mi přes sedmdesát a s technikou si příliš netykám.
  Děkuji za váš bezva kurz a čekám na další temata.
  Jaroslava

 15. Pavel Strážnický napsal:

  Dobrý den
  Stáhnul jsem si kurz z tohoto článku z odkazu“ tento kuz“.
  Když jsem rozkliknul 2.lekci , tak se slovíčka ,která mají být anglicky zobrazují česky. U 1.lekce je to v pořádku.
  Děkuji za odpověď.

  • Markét napsal:

   Hello, Pavel, s tímhle se na mě pár studentů už také obrátilo. Nakonec jsme přišli na to, že nejspíš omylem klikli na nabídku prohlížeče „přeložit stránku“ nebo mají plugin, který jim cizojazyčné stránky automaticky překládá do češtiny. Stačí pak tento plugin vypnout a vše je zase pěkně anglicky, jak má být. 🙂
   Držím palce,
   Markét

 16. Štefan Smrek napsal:

  Ahoj Markét
  Len by som Vám chcel vyjadriť svoj obdiv a uznanie Vašej jazykovej a technickej zdatnosti, snáď aj preto, lebo aj ja patrím k tým „večným“ začiatočníkom, čo sa týka angličtiny. Technika (počítače) mi síce problém nerobia, no bez solídnej znalosti angličtiny je to ako jesť s príborom jednou rukou.
  Prajem Vám veľa síl, nápadov a silnú motiváciu k vytváraniu ďalších vídeí a kurzov, hlavne anglických.
  PS: Nepohrdnem ani Vašou reakciou na tento komentár do môjho e-mailu (ssmrek@zoznam.sk) S úctou Števo.

  • Markét napsal:

   Hi there, Štefan,
   moc Vám děkuju za milá slova a povzbuzení do další tvorby, vážím si toho a také vás zdravím. Mám velikou radost, že vám videa a kurzy přijdou vhod a že jste se pustil do angličtiny právě se mnou. 😉
   Držím palce a fandím, to dáte!
   Přeji pohodové učení a krásné letní dny,
   Markét
   PS: Zprávu vám ráda přepošlu i na email. 😉

 17. Zuzana Pravdová napsal:

  Dobrý den Markétko, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli je možné někde stáhnout starší verzi Memrise do mobilu. Kolega ji má, moc mi vyhovuje, ale na Google Play bohužel už je jen novější verze. Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.