To me NEBO for me?

Pojďme společně rozlousknout jednu ze záležitostí, na kterou se mě velice často ptáte, protože vám nedá spát. Když chcete říct, že je pro vás něco zajímavé nebo důležité, přeložíte pro mě do angličtiny to me nebo for me? Jsou to synonyma, která můžete jednoduše zaměnit, nebo se významově liší? Jak poznáte, kdy použít to me a kdy zase for me? Let’s begin! 🙂

Jen malá poznámka: To, co se dnes naučíte, samozřejmě neplatí jen pro zájmeno me, ale i pro všechna další osobní předmětná zájmena to / for you, him, her, it, us, them. Ve videu se také nebudeme zabývat základními významy to me (ke mně, směrem ke mně) a for me (pro mě, například když má pro mě někdo dárek…). Zaměříme se pouze na situace, kdy se to mefor me často zaměňují a pletou. A teď už pojďme na to.

Jaký je rozdíl mezi TO ME a FOR ME?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

to me

To me nejčastěji použijete, když vyjadřujete svůj osobní názor na něco. Říkáte, jak něco vidíte, jaký je váš postoj k něčemu. Pár příkladů:

That sounds difficult to me. How are you coping with it? (To musí být těžké. Jak se s tím vyrovnáváš?) = Vyjadřuji svůj osobní názor, že je to určitě těžké. Mým uším to zní jako něco nelehkého.

To me, he’s an idiot. I can’t stand him. (Pro mě je to idiot. Nemůžu ho vystát.) = Vyjadřuji svůj osobní názor, že je ten člověk idiot. Pro mě je to takto.

To me, there’s no difference between a white lie or a big lie. (Pro mě není mezi milosrdnou a velkou lží žádný rozdíl.) = Vyjadřuji svůlj názor, takto to vidím. Lež je lež.

for me

For me použijete, pokud říkáte, jaký vliv či dopad na vás něco má. Obvykle ho použijete, když na vás má něco kladný vliv, když z něčeho máte prospěch.

I can see that eating more vegetables is good for me. (Vidím, že to, že jím více zeleniny, je pro mě dobré.) = Mluvím o tom, jaký na mě má přidání více zeleniny do jídelníčku pozitivní dopad.

For me, the test was really difficult. (Ten test byl pro mě vážně těžký.) = Říkám, jaký ten test na mě měl vliv. Dal mi vážně zabrat, byl pro mě příliš těžký.

My dad thinks it’s important for me to study abroad. (Táta si myslí, že je pro mě důležité studovat v zahraničí.) = Táta si myslí, že pro mě bude prospěšné studovat v zahraničí.

Porovnejte:

It’s an interesting topic to me. (Je to pro mě zajímavé téma.) = Vyjadřuji svůj osobní názor. Myslím si, že to téma je zajímavé.

It’s an interesting topic for me. (Je to pro mě zajímavé téma.) = Říkám, že to téma mě zajímá, protože na mě má nějaký vliv. Například mám zdravotní problémy a tohle téma mi s nimi může pomoci.

She’s a great friend to me. (Je mi skvělou kamarádkou.) = Vyjadřuji svůj osobní názor. Považuji ji za skvělou kamarádku.

She’s a great friend for me. (Je mi skvělou kamarádkou.) = To, že se se mnou přátelí, na mě má pozitivní vliv. Například jsem díky ní začala více sportovat apod.

To me, this isn’t a problem. (Pro mě to není problém.) = Vyjadřuji svůj názor. Osobně to za problém nepovažuji.

For me, this isn’t a problem. (Pro mě to není problém.) = Říkám, že mě tahle záležitost nijak neovlivňuje, nemá na mě žádný dopad. Například jsem ochotný někoho odvézt na letiště, protože mám čas a rád to pro ně udělám…

It makes no difference to me. (Pro mě se tím nic nemění.) = Vyjadřuji svůj názor, že ať se stane cokoli, budu mít pořád ten stejný názor.

It makes no difference for me. (Pro mě se tím nic nemění.) = Říkám, že ať se stane cokoli, bude to na mě mít ten stejný vliv, nijak mě to neovlivní finančně, materiálně, emocionálně…

A to je vše. Máte otázky? Pište je do komentářů. Ráda si popovídám, poradím, odpovím. 🙂

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you so, so incredibly much. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.