Remember doing NEBO remember to do?

Je správně remember doing something nebo remember to do something? Oboje! Po slovese remember totiž může následovat infinitiv i sloveso v gerundiu, ale pozor, rozhodně se nejedná o synonyma. Sloveso remember má hned dva základní významy, které souvisí s pamětí a které se zásadně liší. Jak se v tom tedy vyznat? Co znamená remember doing something a co remember to do something? To se naučíme v tomto videu. A na konci vás také čeká testík, abyste si to vše mohli hned procvičit a dát do praxe. Sounds fun? Let’s get started! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

remember doing something

Pokud po slovese remember použijeme gerundium, pak má význam vzpomínat si na něco, pamatovat si na nějakou minulou událost. Mluvíme tedy o našich vzpomínkách, o tom, co si pamatujeme, že se stalo. Pár příkladů:

Isn’t that Jules? I remember meeting her at a party once. (Není tamto Jules? Vzpomínám si, že jsem ji jednou potkal na večírku.)

How come the door’s unlocked? I remember locking it! (Jak to, že jsou ty dveře nezamčené? Pamatuju si, že jsem je zamykal!)

Do you remember turning off the lights before we left? (Pamatuješ si, jestli jsi zhasnul světla, než jsme odešli?)

remember to do something

Naopak remember to do something se používá ve smyslu pamatovat si či vzpomenout si, že mám něco udělat, tedy že nemám na něco zapomenout. V tomhle případě už mluvíme o nějaké budoucí akci, nikoli o minulosti. Například:

Did you remember to do the shopping? (Vzpomněl sis, že máš nakoupit? = Nezapomněl jsi nakoupit?)

She never remembers to close the windows. (Ona si nikdy nevzpomene, že má zavřít okna.)

Remember to call me when you arrive, okay? (Nezapomeň mi zavolat, až dorazíš, dobře? = Vzpomeň si, že mi máš zavolat.)

Porovnejte:

I remember sending the email. (Pamatuji si, že jsem ten email posílal. = Mluvím o minulé akci, na kterou si vzpomínám.)

I remember to send the email. (Pamatuji si, že ten email mám poslat. = Říkám, že na to nezapomenu. Mluvím o budoucí akci.)

Did she remember calling him? (Vzpomněla si, jestli mu volala? = Vybavila si, zda mu v minulosti telefonovala? Mluvíme o minulém ději a zda si na to ona pamatuje.)

Did she remember to call him? (Nezapomněla mu zavolat? = Vzpomněla si, že mu měla zavolat? Mluvíme o budoucí akci.)

A nakonec malý testík:

Vyzkoušejte si, zda jste porozuměli rozdílu mezi remember doing somethingremember to do something v tomhle krátkém testu. Správné odpovědi naleznete ve videu výše. Good luck! 🙂

Co je správně, DOING nebo TO DO?

 1. I’m not paying for anything. I don’t remember ORDERING / TO ORDER this. (Nic platit nebudu. Nevzpomínám si, že bych si něco objednával.)
 2. He didn’t remember BUYING / TO BUY the milk. No pancakes for dinner then. (On si nevzpomněl, že má koupit mléko. Takže k večeři žádné palačinky nebudou.)
 3. Remember STOPPING BY / TO STOP BY your Grandma’s house today. She needs your help. (Nezapomeň se dnes stavit za babičkou. Potřebuje tvoji pomoc.)
 4. I remember WEARING / TO WEAR those ridiculous clothes as a teenager. How could I ever think I looked cool? (Pamatuji si, že jsem jako teenager nosil tohle směšné oblečení. Jak jsem si kdy mohl myslet, že vypadám cool?)
 5. My brother and I remember GOING / TO GO to the park with our parents when we were little. (S bratrem si vzpomínáme, že jsme jako malí chodili s rodiči do parku.)
 6. I didn’t remember SUBMITTING / TO SUBMIT my application on time. Now it’s too late! (Zapomněl jsem tu žádost podat včas. Teď je už pozdě!)

Dává vše smysl? Pokud máte otázky, pište je do komentářů. Ráda si popovídám, poradím, odpovím. A abyste se procvičili, napište mi do komentářů, co si vzpomínáte, že jste dělali minulý týden, a co si pamatujete, že máte udělat tento týden. In English, please! 🙂

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you so, so incredibly much. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Jaroslav Kolínský napsal:

  Hi Markét, I remember following and to follow your nice videos. Go on. Thanks ! Jaro

  • Markét napsal:

   Hi there, dear Jaroslav, thank you so much for watching and doing your homework. You made my day! 😊
   Take care,
   Markét

 2. Gabi napsal:

  Hello my dear friend, Market,
  at first let me thank you for your amazing videos you’ve been preparing for us. I still wonder how many more topics we can discuss. I remember having a wonderful time with my children last week.( Can you please give me an example how to make this sentence longer to tell you what we did, you know. Thank you 🙂 ) I remember to keep on learning English, to have enough rest (cause I think I deserve it) and to bake pastries for my brother’s birthday this Tuesday.

  I’d be very happy to hear your comment to my homework. Thank you once again for everything you’ve done. Be happy, healthy and patient with your French.

  Love, Gabi xx

  • Markét napsal:

   Hi there, my dear Gábi,
   I’m delighted to hear from you. I hope you’re doing great. 😉
   Thank you so much for watching and commenting. I’m convinced that the number of things concerning English we can discuss is endless. At least for now. I’ve got a looooooooong list of topics and ideas for videos. 😀
   Sure, you got it. You could say something like this: I remember having a wonderful time with my children last week. I remember us going to the beach and feeding the seagulls. I remember my youngest dropping his ice cream and crying and my oldest laughing at him… (Well, I know it’s too cold to have ice cream but you get the picture.) 😀
   Excellently done, I haven’t found anything to correct. Yay! 🙂
   Thank you for your kind wishes. I’m very patient with my French because being impatient is too frustrating and not helpful at all. 😀
   Take care and have a wonderful time,
   Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.