Mluvená angličtina #23: Every cloud has a silver lining

Don’t worry, nothing is as bad as it seems. Every cloud has a silver lining.“ Kdyby vám tohle někdo řekl, rozuměli byste mu? Pokud ne, pojďme se naučit novou frázi z mluvené angličtiny „every cloud has a silver lining“, která se vám bude hodit zejména v době koronavirové a podobně těžkých časech. Have fun learning English, my dear students! 🙂

Co znamená fráze „every cloud has a silver lining“?

Pojďme si ukázat význam fráze „every cloud has a silver lining“ na příkladech:

První situace: Váš partner přišel o práci, kterou měl hodně rád, nedávno si však našel nové zaměstnání. Po pár týdnech práce na nové pozici se vám přizná:

I was quite depressed when I lost my previous job but I like this new one better actually. You were right, every cloud has a silver lining. (Byl jsem docela v depresi, když jsem přišel o svou předchozí práci, ale tuhle novou mám vlastně radši. Měla jsi pravdu, všechno zlé je pro něco dobré.)

Druhá situace: Váš spoluhráč z basketbalového týmu si při zápase zlomil nohu, vy ho ale chcete povzbudit, a tak říkáte:

Don’t worry about breaking your leg. At least you’ll be finally able to start writing your book. Every cloud has a silver lining. (Nedělej si těžkou hlavu z toho, že sis zlomil nohu. Aspoň budeš konečně moci začít psát svou knihu. Všechno špatné je k něčemu dobré.)

Takže si zapamatujte, že fráze „every cloud has a silver lining“ znamená „všechno zlé / špatné je k něčemu / pro něco dobré“. Použijete ji tedy, když chcete někoho utěšit nebo povzbudit a ukázat mu i světlou stránku věci. Vyjadřujete jí, že i když situace není zrovna růžová, dají se i tak na ní najít nějaká pozitiva. Za každým mrakem se přece skrývá slunce, i když nám to tak v ten okamžik nepřipadá a svět se zdá šedý a depresivní.

Můžete se také setkat se slovním spojením „silver lining„, které je odvozené z této fráze, a znamená „dobrá stránka, výhoda, pozitivum, klad něčeho„. Například:

Optimists are always willing to find a silver lining in every situation. (Optimisté jsou vždy ochotní najít nějaké pozitivum v každé situaci.)

The terrible weekend weather turned out to have at least one silver lining – we finally managed to clean our whole house. (Ukázalo se, že to příšerné víkendové počasí mělo alespoň jednu výhodu – konečně se nám podařilo uklidit v celém domě.)

Jak můžete frázi „every cloud has a silver lining“ použít?

Fráze „every cloud has a silver lining“ se obvykle používá v této ustálené podobě, nemusíte si tedy moc lámat hlavu s ničím jiným. Mrkněte na použití této fráze v příkladech:

My friend’s been depressed for a very long time but I always try to remind him that every cloud has a silver lining. (Můj kamarád už je dlouho v depresi, ale já se mu vždy snažím připomenout, že na všem zlém můžeme najít i něco dobrého.)

The recovery time after my surgery was painful but every cloud has a silver lining. I had so much time for reading! (Zotavování po mé operaci bylo bolestivé, ale vše zlé je k něčemu dobré. Měl jsem tolik času na čtení!)

Even though his team lost the match, he scored twice and gained more confidence. Every cloud has a silver lining after all. (I když jeho tým ten zápas prohrál, dvakrát skóroval a získal více sebevědomí. Vše zlé je nakonec pro něco dobré.)

We couldn’t fly home because of the storm yesterday. However, every cloud has a silver lining – we can enjoy a few more days in Greece. (Včera jsme kvůli bouři nemohli odletět domů. Nicméně vše zlé je pro něco dobré – můžeme si užít pár dní navíc v Řecku.)

Doufám, že se vám fráze bude hodit. 😉 A abyste se procvičili, zkuste mi do komentářů anglicky napsat o nějaké situaci, díky které jste si uvědomili, že všechno zlé je pro něco dobré, a použijte tuto novou frázi v praxi.

Pokud máte otázky, pište je do komentářů.

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa, False friends a Anglické předpony se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you very, very much. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.