7 frázových sloves pro nový rok 🎉

Jeden rok skončil a nový nám právě začíná. S ním také nevyhnutelně přichází i bilancování, co chceme letos udělat lépe, čeho chceme dosáhnout, co chceme změnit a jaké sny si chceme splnit. Dávání si předsevzetí je v plném proudu a určitě vám tedy přijde vhod těchto 7 užitečných anglických frázových sloves, která se naučíte v tomto videu. Pomohou vám vyjádřit, co jste si vytyčili za cíl, čeho se chcete vzdát a v čem naopak pokračovat a jaké další změny ve svém životě chcete udělat. A budou se samozřejmě hodit nejen na začátku roku, takže se vyplatí obohatit si jimi svůj slovník. Sounds fun? Let’s get started! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

set out

Ať už se rozhodnete pro cokoli, určitě se vám bude hodit frázové sloveso to set out. Nejspíš ho znáte ve významu vyrazit na cestu, vydat se někam, ale má i další užitečný význam. To set out to do something totiž znamená vytknout si něco za cíl, rozhodnout se udělat co, zamýšlet udělat co. Pro stanovování si nových cílů ideální! Například:

I’ve set out to reach the B2 level in English this year. (Vytkl jsem si za cíl tento rok dosáhnout úrovně B2 v angličtině.)

We’ve set out to read a book in English this month to work on our language skills. (Vytkli jsme si za cíl tento měsíc přečíst knihu v angličtině, abychom zapracovali na našich jazykových dovednostech.)

take up

A u nových cílů ještě chvíli zůstaneme a naučíme se frázové sloveso to take up. To take up something znamená začít se věnovat čemu, dát se na co, začít dělat co (myšleno nějaké nové hobby, záliba, sport, činnost a podobně…). Chcete začít běhat, dát se na malování nebo se začít věnovat sudoku? Pak to vyjádříte právě frázovým slovesem to take up something. Tady máte příklady:

I’d like to take up a new hobby. I’ve always wanted to try painting. (Rád bych se věnoval novému koníčku. Vždycky jsem chtěl zkusit malovat.)

She’s determined to take up yoga to reduce stress. (Je odhodlaná začít cvičit jógu, aby snížila stres.)

cut back on

Kromě věcí, které chceme začít dělat, je určitě také spousta věcí, které už nechceme dělat v takové míře jako doposud. A právě tohle vyjádříme frázovým slovesem to cut back on something, které znamená omezit co. Například:

I’ve decided to cut back on fast food and sweets to improve my health. (Rozhodla jsem se omezit fast food a sladkosti, abych zlepšila své zdraví.)

It’s time to cut back on unnecessary expenses and start saving. (Je čas omezit zbytečné výdaje a začít šetřit.)

give up

Pokud ale danou věc nechceme pouze omezit, ale skončit s ní, pak se nám bude spíše hodit frázové sloveso to give up. To give up (doing) something znamená přestat s něčím, zanechat čeho, vzdát se čeho (myšleno něco, co děláme pravidelně). Tady jsou příklady:

I want to give up smoking for good. (Chci nadobro přestat s kouřením.)

He’s determined to give up alcohol and only drink water. (Je pevně rozhodnutý vzdát se alkoholu a pít jen vodu.)

put aside

Bilancování se nevyhnou ani naše finance a většina z nás si těžko dává předsevzetí utrácet víc. Naopak chceme spíše s penězi lépe hospodařit a něco si našetřit třeba na dovolenou. K tomuhle se bude hodit frázové sloveso to put aside something, které znamená šetřit si, dávat si nějaké peníze stranou. Například:

I’m going to put aside some money every week to save for a new car. (Každý týden si budu dávat stranou nějaké peníze, abych si našetřil na nové auto.)

We want to put aside at least 2000 CZK every month to save for a vacation. (Každý měsíc chceme odkládat stranou alespoň 2000 Kč, abychom si našetřili na dovolenou.)

carry on

Když něco funguje, nač to měnit? Chcete-li v něčem pokračovat, přidejte si do slovníku frázové sloveso to carry on. To carry on doing something nebo to carry on with something jednoduše znamená nepřestávat s něčím, pokračovat v čem. Tohle frázové sloveso je tedy přímým opakem slovesa to give up. Tady jsou příklady:

I’ll definitely carry on with my morning yoga. It helps me focus. (Určitě budu pokračovat v ranní józe. Pomáhá mi se soustředit.)

She decided to carry on with her education to achieve her goals. (Rozhodla se pokračovat ve vzdělávání, aby dosáhla svých cílů.)

stick to

Dát si předsevzetí či plánovat je hezké, ale aby to mělo nějaké výsledky, musíme u toho vydržet. A přesně tohle se naučíme teď říct anglicky. To stick to something je užitečné frázové sloveso, které znamená vydržet u něčeho, vytrvat v čem, dodržovat co, držet se čeho. I tohle je sloveso je přímým opakem frázového slovesa to give up. Například:

I want to improve my English this year. I’m going to stick to learning every single day. (Letos se chci zlepšit v angličtině. Hodlám vytrvat u učení každičký den.)

We’ve made a commitment to stick to our diet, avoiding unhealthy food. (Zavázali jsme se dodržovat dietu a vyhýbat se nezdravému jídlu.)

Máte otázky? Napadají vás další frázová slovesa, která by se do nového roku mohla hodit? Dejte mi vědět do komentářů. 🙂 A nezapomeňte si vše, co jste se právě naučili, procvičit. Napište mi anglicky, jaké jsou vaše letošní cíle a předsevzetí. Já vám to moc ráda okomentuju, pochválím, popřípadě poopravím. Happy New Year! 🙂

P.S. Všechnu slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you so much much, you’re simply the best! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Veronika napsal:

  Hi Markét,
  thank you for the article with new phrasal verbs. My resolutions for this year are: to carry on with my daily routine and healthy habits. I’m also going to stick to learning English and I am determined to achieve a higher level and improve my communication skills. I’ve set out to more travel and explore some new countries. I’d like to take up yoga for reduce my lower back pain and release anxiety and stress. I want to cut back on watching screens two hours before sleeping. I’ve stopped drinking alcohol yet and quit many unhealthy habits, so I don’t have anything to give up for this year. So this is it in a nutshell and I hope it will be a good year 🙂 Wish you the best and have a nice day 🙂

  • Markét napsal:

   Hi there, Veronika,
   it’s my greatest pleasure. Thanks for stopping by to learn English with me! 🙂
   Also, thank you so much for sharing your resolutions with us. You did a fantastic job. I’ve found only three minor things to correct:
   I’ve set out to TRAVEL MORE. (travel more = sloveso více cestovat X more travel = podstatné jméno více cestování)
   I’d like to take up yoga TO reduce my lower back pain and release anxiety and stress.
   I’ve stopped drinking alcohol. – Můžeme tu použít already, ale nemusíme. Yet tu nedává smysl (více o slovíčku YET zde: https://englishhacker.cz/slovicko-yet-znate-jeho-7-vyznamu/).
   Well done, keep up the great work!
   May this year be the best year ever.
   Take care,
   Markét 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.