Mluvená angličtina #25: Oh well…

I applied for a job at Google, but I didn’t get it. Oh well… Rozumíte této větě nebo vám ono „oh well“ nic neříká? Pokud je to pro vás velká neznámá, to vůbec nevadí. Od toho jsem tu já a tahle série videí, abychom vám tento hojně používaný anglický výraz představili a naučili vás ho používat v praxi. Slibuju, že vám přijde vhod. Pojďme na to. 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co znamená fráze „oh well“?

Pojďme si ukázat význam fráze oh well na příkladech:

První situace: Právě jste přiletěli do Řecka, ale vaše zavazadlo není nikde k vidění. Na informacích se dozvíte, že vám ho omylem naložili do jiného letadla mířícího na jiný řecký ostrov. Řeknete si:

That’s really a great start to our holiday. What are we supposed to do without our things? Oh well… (To je tedy parádní začátek dovolené. Co máme bez našich věcí dělat? No nic…)

Druhá situace: Konečně je tu víkend a vy se těšíte, že vyrazíte někam do přírody na nějaký celodenní výšlap. Když se ale v sobotu ráno vzbudíte, zjistíte, že chmurná předpověď počasí se tentokrát nemýlila. Leje jako z konve, všude samé bahno, je zima a pršet má celý den. Nakonec tedy oznámíte rodině:

Oh well, it seems we’re not going anywhere today. Maybe tomorrow, we’ll see. (Nedá se nic dělat, vypadá to, že dneska nikam nejedeme. Možná zítra, uvidíme.)

Takže si zapamatujte, že fráze „oh well“ znamená „no nic, nedá se ni dělat, no jo no, no nevadí“. Použijete ji tedy, když vám nezbývá nic jiného, než přijmout nějaké zklamaní nebo nepříjemnou či špatnou situaci. Je to takový povzdech typu: je to sice na nic, ale co jiného mi zbývá, než to přijmout a smířit se s tím. Tomuto významu také často odpovídá i způsob, jakým to řeknete: jako povzdech, netrpělivé smíření, otráveně či sarkasticky, tedy jak si to žádá situace.

Jak můžete frázi „oh well“ použít?

Dobrou zprávou je, že fráze oh well je příjemně nekomplikovaná a používá se tak, jak ji teď vidíte. Bývá nejčastěji na úplném začátku nebo úplném konci věty či osamoceně jako samostatná věta.

Mrkněte na použití této fráze v příkladech:

A new washing machine is expensive, but we need it. We’ll have to borrow some money from my parents. Oh well. (Nová pračka je drahá, ale potřebujeme ji. Budeme si muset půjčit nějaké peníze od mých rodičů. No nic.)

It didn’t work out. Oh well, I did my best. (Nevyšlo to. Nedá se nic dělat, dělal jsem, co jsem mohl.)

I applied for a job at Google, but I didn’t get it. Oh well… (Ucházel jsem se o práci v Googlu, ale nedostal jsem ji. No jo no…)

Oh well, they’ll just have to cancel the holiday. Italy has just closed their borders. (No nic, budou muset tu dovolenou zrušit. Itálie právě uzavřela hranice.)

I called her yesterday and she said no. Oh well. (Včera jsem jí volal a řekla ne. No nevadí.)

Doufám, že se vám fráze bude hodit. 😉 A abyste se procvičili, zkuste mi do komentářů anglicky napsat o nějaké situaci, kdy jste byli nuceni smířit se s nepříjemnou situací či zklamáním, a použijte tuto novou frázi v praxi. Ráda vás pochválím, popřípadě vám to opravím. 🙂

Pokud máte otázky, pište je do komentářů.

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you so, so incredibly much. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Fana napsal:

  Hello Markéta ,
  this is an example from my life.I wanted to go for a walk early in the morning, but my wife is still asleep.Oh well, I must wait.
  Thank you very much for everything you do for us.Yous sincerely Fana

  • Markét napsal:

   Hi there, Fana,
   what a great example, well done! Thank you so much for learning this phrase with me. I hope you’ll find it useful. 😉
   Have fun learning English,
   Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.