Mluvená angličtina #16: A far cry from

Well, sometimes you want something so much but you’re a far cry from it. 🙂 Nevíte, co tahle věta znamená? Nevadí, právě o nové anglické frázi „a far cry from“ bude řeč v tomhle článku a dalším díle naší série Mluvená angličtina. Jak se „a far cry from“ používá a co tím vyjadřujete? Dozvíte se níže. 🙂

Co znamená fráze „a far cry from“?

Pojďme si to ukázat na příkladech:

Příklad 1: Ještě předtím, než J. K. Rowlingová napsala ságu o Harrym Potterovi a stala se jednou z nejbohatších spisovatelek světa, byla svobodnou matkou na pokraji chudoby a bojovala s depresí. Řekli bychom o ní:

J. K. Rowling used to be poor and depressed but the way she lives now is a far cry from that.

J. K. Rowlingová bývala chudá a v depresi, ale způsob, jakým žije dnes, je od toho na hony vzdálený.

Příklad 2: Spousta lidí by se ráda naučila mluvit anglicky stejně dobře jako rodilí mluvčí, jenže brzy zjistí, že to není tak jednoduché a rozhodně to nebude hned. Řekli bychom:

I would like to speak English like a native speaker but I’m still a far cry from that.

Chtěl bych mluvit anglicky jako rodilý mluvčí, ale stále mám před sebou dlouhou cestu / jsem na hony vzdálený svému cíli / je moje schopnost mluvit anglicky daleko od mého cíle…

Takže si zapamatujte, že fráze „a far cry from“ znamená „na hony vzdálený, úplně jiný, úplně odlišný“. 🙂

Jak můžete frázi „a far cry from“ použít?

Frází „a far cry from“ vyjadřujete, že něco není podle vašich představ, něco je úplně jiné, než by mělo, něco je od něčeho tak odlišné, jak jen může být, něco je ještě na hony vzdálené. Tuto frázi můžete použít v jakémkoli čase.

The flat we live in now is a far cry from the beautiful house we used to live. (Byt, ve kterém nyní bydlíme, je na hony vzdálený / úplně odlišný od toho krásného domku, ve kterém jsme kdysi žili.)

He’s written many great books but his new novels are a far cry from the previous ones. Maybe he should retire. (Napsal spoustu skvělých knih, ale jeho nové romány jsou na hony vzdálené od těch předchozích / nejsou ani zdaleka tak dobré jako ty předchozí. Možná by měl jít do důchodu.)

Their wedding was modest and simple, a far cry from the grandious ceremony we’d expected. (Jejich svatba byla skromná a prostá, naprosto odlišná / na hony vzdálená od velkolepého obřadu, který jsme očekávali.)

John is one of the most hardworking people in the company. Actually, he’s a far cry from most of his colleagues. (John je jeden z nejpracovitějších lidí v té firmě. Vlastně je úplně jiný / na hony vzdálený od jeho kolegů.)

I hate techno music. Actually, it’s a far cry from what I call music. (Nesnáším techno. Vlastně je to na hony vzdálené tomu, čemu říkám hudba.)

So tell me: Is your English really a far cry from what you want it to be? I hope it isn’t. 🙂

Doufám, že se vám fráze bude hodit. 😉 Pokud máte otázky, pište je do kometářů.

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa, False friends a Anglické předpony se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
  1. Jozef Marenčák napsal:

    Thanks

    Jozef

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.