Mluvená angličtina #11: Call it a day

Anglická fráze, kterou se naučíte v další epizodě ze série mluvená angličtina, popisuje něco, co každý z nás má chuť alespoň jednou denně udělat. Hádám tedy, že se vám do slovníku bude hodit. Je to fráze „call it a day“, tak mrkněte do článku na video a naučte se ji používat ve vaší angličtině. 🙂

Co znamená fráze „call it a day“?

Pojďme si to ukázat na příkladech:

Příklad 1: Váš kolega musí odejít dřív z práce, protože se necítí dobře, a vy se snažíte pracovat na vaší společné věci bez něj. Moc dobře to ale nejde, a tak si řeknete:

I can’t continue working without Tom, let’s call it a day.

Nemůžu v té práci pokračovat bez Toma, pojďme to pro dnešek zabalit.

Příklad 2: Přijdete domů v dosti nabroušeném stavu, a když se vás partner zeptá, co se stalo, odpovíte:

I’m angry because my colleague called it a day and I had to finish his work.

Jsem naštvaný, protože to můj kolega zabalil a já za něj musel dokončit jeho práci.

Takže si zapamatujte, že fráze „call it a day“ znamená „pro dnešek něco zabalit, něco nechat být, pro dnes něčeho nechat“ a použijete ji, když máte pocit, že už toho pro jeden den bylo dost. 🙂

Jak můžete frázi „call it a day“ použít?

Frázi „call it a day“ můžete ohýbat do všech různých časů, její použití není ničím omezené a zacházíte s ní jako s každým jiným slovesem či slovním spojením:

You should call it a day, you’ve already done so much work. – Měl bys toho pro dnešek nechat, už jsi udělat tolik práce.

I’d like to call it a day but, unfortunately, I really have to finish it. My boss needs it to be done as soon as possible. – Rád bych to pro dnešek už zabalil, ale naneštěstí to dnes vážně musím dodělat. Můj šéf to potřebuje mít hotové co nejdřív.

Did she really call it a day even if she knew we needed her help? How could she? – Opravdu to pro dnešek zabalila, i když věděla, že potřebujeme její pomoc? Jak jen mohla?

We’ll call it a day as soon as this is ready for publication. We need a break. – Zabalíme to, jakmile je tohle připravené k publikaci. Potřebujeme pauzu.

Calling it a day, that’s not a solution. You know as well as I do that if you want to achieve something, you have to work hard. – To, že toho pro dnešek necháš, není řešení. Víš stejně dobře jako já, že když chceš něčeho dosáhnout, musíš tvrdě pracovat.

So tell me: What are situations in which you usually think about calling it a day? 🙂

Doufám, že se vám fráze bude hodit. 😉 Pokud máte otázky, pište je do kometářů.

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa a False friends se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.