Víte, co znamenají tyto anglické zkratky?

Zkratky a zkracování už k angličtině neodmyslitelně patří. Navíc v dnešní moderní a přetechnizované době máme tendenci vše dělat co nejrychleji a nejefektivněji, a to se samozřejmě odráží i v samotném jazyce. V angličtině narazíte na spoustu takových ultraefektivních výrazů a zkratek. Vždyť stačí naťukat tři písmena a máte hned celou větu, tak proč se „obtěžovat“ s celými slovy? 🙂 Jak jste na tom se zkratkami vy? Pojďte se otestovat v tomto videu a naučit se používat deset anglických zkratek. Enjoy!

PS: Tohle video volně navazuje na toto video. Pokud jste ho ještě neviděli, můžete se v něm naučit dalších deset často používaných anglických zkratek LOL, IMO, FIY, RIP, BTW, OMG, ASAP, ATM, AKA a IRL.

Víte, co znamenají tyto anglické zkratky? Otestujte se ve videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Naučte se hláskovat (nejen) zkratky

Když dojde na zkratky, hláskování se vám bude hodit. Pokud ve spellování ještě tápete, nevadí, mrkněte na tohle video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

CU = see you

Zkratka CU je typickou zkratkou komunikace na sociálních sítích nebo v smskách. Výslovnost písmene C je stejná jako u slova SEE a výslovnost písmene U je stejná jako u slova YOU. CU tedy zastupuje slova see you a používá se jako rozloučení. Znamená něco jako „měj se, tak zatím, čau, uvidíme se, na viděnou“. Tato zkratka ale může zastupovat slova see you i v jiném významu.

Sorry, gotta go. CU! (= I’m sorry, I have to go. See you!) – Promiň, musím letět. Tak zatím!

Can’t wait to CU. (= I can’t wait to see you.) – Nemůžu se dočkat, až tě uvidím.

RSVP = répondez s’il vous plaît

Tady angličtina trochu podvádí, protože zkratka RSVP vůbec nezkracuje anglická slova, ale francouzská. RSVP je zkratkou slov répondez s’il vous plaît, což se do angličtiny přeloží jako please respond a do češtiny jako odpovězte prosím. Tuto zkratku často uvidíte na různých pozvánkách. Hostitel vám tak dává najevo, že od vás očekává odpověď, zda dorazíte nebo nikoli. Neodpovědět je v tomhle případě nezdvořilé, protože hostitel potřebuje vědět, jestli s vámi má počítat.

RSVP by May 5th. – Dejte nám prosím vědět do 5. května, zda dorazíte.

I got a wedding invitation yesterday. I’m going to call to RSVP today. – Včera jsem dostal pozvánku na svatbu. Dnes se chystám zavolat a dát vědět, jestli se mnou mají počítat.

FAQ = frequently asked questions

Vsadím se, že s touhle zkratkou už jste se setkali mnohokrát. Nejčastěji ji uvidíte ne webových stránkách firem, aplikací, blogů či nějakých služeb. Zkracuje slova frequently asked questions neboli nejčastěji kladené otázky. Po rozkliknutí se dostanete na stránku, kde najdete otázky, na které se lidé nejčastěji ptají, a odpovědi, které vám mají usnadnit orientaci na daném webu.

You should have an FAQ page on your website. It’ll help people understand what you offer. – Měl bys mít na svém webu stránku s nejčastěji kladenými dotazy. Pomůže lidem pochopit, co nabízíš.

If you have any questions, check out our FAQs or contact us here. – Máte-li nějaké otázky, mrkněte na nejčastěji kladené dotazy nebo nás kontaktujte zde.

BRB = be right back

Zkratka BRB zkracuje slova be right back neboli brzy budu zpět. Nejčastěji se s ní setkáte tam, kde lidé diskutují nebo něco dělají online. Pokud do diskuzního vlákna napíšete BRB, ostatní budou vědět, že jste si na chvíli odskočili, ale za okamžik se vrátíte.

Guys, BRB. Someone’s knocking at the door. (= Guys, be right back.) – Lidi, hned budu zpátky. Někdo klepe na dveře.

DIY = do it yourself

I zkratka DIY se běžně používá v češtině, takže už ji určitě znáte. Zkracuje slova do it yourself a mohla by se přeložit jako kutilství nebo udělej si sám. Popisuje tvoření či opravování věcí doma a svépomocí.

I’m useless at DIY. I always injure myself. – Jsem úplně k ničemu, když dojde na kutilství. Vždycky se zraním.

This DIY teacup of yours is amazing! Will you make one for me too? – Tenhle tvůj podomácku vyrobený čajový šálek je úžasný? Uděláš taky jeden pro mě?

TBA = to be announced

TBA je další užitečná zkratka, která zkracuje slova to be announced, neboli bude oznámeno / bude upřesněno. Používá se nejčastěji v oznámeních či informacích k nějaké události a dává najevo, že informace ještě nejsou kompletní a budou v budoucnu upřesněny.

The lecture will take place on July 18 (time TBA). – Přednáška se uskuteční 18. července (čas bude upřesněn).

We’re having a meeting on Friday but the exact time and place is TBA. – V pátek máme schůzi, ale přesný čas a místo ještě budou oznámeny.

TGIF = Thank God it’s Friday

A náš výčet anglických zkratek zakončíme tou nejtrefnější a mou nejoblíbenější. TGIF zkracuje slova Thank God it’s Friday neboli v češtině díky bohu, že už je pátek. 🙂 V téhle zkratce jsou zahrnuty všechny pocity spojené s úlevou, že je pracovní týden skoro za námi a čeká nás víkendový odpočinek.

TGIF, I can’t wait for the weekend. – Ještě že už je pátek, nemůžu se dočkat víkendu.

I’ve never been so exhausted in my life. TGIF. – Ještě nikdy v životě jsem nebyl tak utahaný. Ještě že je pátek.

Napište mi do komentářů, kolik zkratek jste znali a jaké pro vás byly novinkou. A abyste se procvičili, zkuste pár z nich použít ve větách a napsat mi je do komentářů. Ráda vás pochválím, popřípadě opravím. 😉

P.S. Všechny zkratky z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. I’m very grateful to you, thank you! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Jana napsal:

  Thanks you, Markét, very much. The nice video, again. I´m at the school, yet. TGIF, I already looking forward to home. I didn´t know any abbreviations. I can do some now.

  • Markét napsal:

   Hi there, Jane, it was my pleasure. Thank you for watching! 😉
   Just a few things to point out:
   I’m still at school. – Pořád jsem ve škole.
   I’m already looking forward to home. – Pozor na chybějící sloveso být.
   Well done. TGIT, yay! 🙂
   Have a great weekend,
   Markét

   • Jana napsal:

    Hi, thanks you, Markét, for explanation. I stil have a lot to learn 🙂 I´m going to learn the 27 lesson of Start speaking English now. Have a nice veekend. Jana

    • Markét napsal:

     Hi there again, Jane. Have fun learning Lesson 27! 😉
     Last time I missed this little mistake: you say „thank you“, not „thanks you“. 😉
     Good luck,
     Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.