Uhodnete význam těchto 10 anglických zkratek?

Angličtina velmi ráda zkracuje, co se dá, a tak kromě vám už známých ztažených tvarů některých sloves vznikají také všelijaké zkratky, se kterými se nejčastěji setkáte v smskách či na sociálních sítích. Komu by se chtěla vypisovat celá fráze nebo celá slova, když to může rychle naťukat pár písmeny, že? Angličtina je takových zkratek plná, otázkou ale je, nakolik je vy sami umíte používat a znáte jejich význam. Pojďte se otestovat a naučit něco nového ve videu. 🙂

Znáte význam těchto deseti zkratek? Otestujte se ve videu.

Naučte se hláskovat (nejen) zkratky:

ASAP = as soon as possible

S touhle zkratkou jste se už určitě setkali a nepřekvapilo vás, že počáteční písmena zastupují frázi „as soon as possible“, která znamená „co nejdříve, co nejdřív“. Někdy se také píše malými písmeny „asap“ nebo s tečkami mezi písmeny „a.s.a.p

Please reply ASAP. (Odpovězte prosím co nejdříve.)

When do you need it? ASAP. (Kdy to potřebuješ? Co nejdřív.)

This mess must be sorted out asap! (Tenhle průšvih se musí co nejdřív vyřešit!)

ATM = at the moment / automated teller machine

Tohle je užitečná zkratka, která má hned dva různé významy. Tím prvním je „bankomat“ neboli „automated teller machine“, tedy ten přístroj, kam si chodíte vybírat hotovost.

Some banks charge their customers for using other banks‘ ATMs. (Některé banky účtují poplatky svým zákazníkům za to, že využívají bankomaty jiných bank.)

Is there an ATM near here? I need to withdraw some cash. (Je tu někde blízko automat? Potřebuji si vybrat nějakou hotovost.)

Druhým významem téhle zkratky je „at the moment“ neboli „právě teď, v tuto chvíli, právě“.

I’m busy atm. (Právě teď nemám čas.)

Sorry, can’t talk. Studying for a test ATM. (Promiň, teď nemůžu. Učím se na test.)

RIP = rest in peace

Tuhle zkratku také určitě všichni znáte, ale není na škodu si připomenout, co vlastně znamená. RIP je zkratka slov „rest in peace“ neboli „odpočívej v pokoji“ a používá se na náhrobcích nebo při vyjádření soustrasti. V hovorové řeči se ale také používá, když se vám třeba rozbije mobil nebo když nějaká situace stojí za houby.

RIP Kurt Cobain. (Odpočívej v pokoji, Kurte Cobaine.)

I’ve just dropped my phone from the balcony. RIP my phone. (Právě mi spadl mobil z balkonu. Sbohem, mobile.)

LOL = laugh(ing) out loud

Tahle zkratka se používá velice často v smskách či na sociálních sítích, když chcete vyjádřit, že vás něco rozesmálo. LOL je zkratkou slov „laugh(ing) out loud“ neboli „válet se smíchy, řehtat se, smát se nahlas, mít záchvat smíchu“.

I fell asleep on a train today and woke up in the middle of nowhere two hours later. LOL! (Dneska jsem usnul ve vlaku a probudil se o dvě hodiny později někde v pustině. Haha!)

AKA = also known as

Další šikovná zkratka, která zkracuje frázi „also known as“, což znamená „také známý jako, alias, neboli“. Použijete ji tedy, když chcete říct, jak ještě se něčemu nebo někomu říká.

See that man over there? That’s my boss aka „Mr. Boring“. (Vidíš toho chlapa támhle? To je můj šéf, alias „pan Nudný“.)

Voldemort, a.k.a „he-who-must-not-be-named“ is one of the most evil villains of all time. (Voldemort neboli „ten, jehož jméno nesmíme vyslovit“ je jeden z nejhorších záporáků všech dob.)

FYI = for your information

Se zkratkou FIY se setkáte často v emailech a sms zprávách, tentokrát i v těch formálnějších. Znamená „for your information“ čili „pro vaši informaci, jen abys věděl“. Často se tak označují emaily v předmětu zprávy, aby bylo jasné, že je to pouze informační zpráva a nevyžaduje od vás žádnou akci.

FYI, I felt really sick yesterday. Thanks for asking. (Jen abys věděl, včera mi bylo fakt špatně. Dík za optání. ironicky)

Most people will think you’re crazy when you self-talk. Just FYI. (Většina lidí si bude myslet, že jsi blázen, když mluvíš sám se sebou. Jen abys věděl.)

BTW = by the way

O téhle zkratce byla řeč i v našem englishhackerovském kurzu pro začátečníky, takže pro vás určitě není novinkou. BTW je zkratkou výrazu „by the way“, který se do češtiny překládá jako „mimochodem“. Používáme ji, když chceme změnit téma a uvést nějakou novou informaci.

Oh, BTW, your girlfriend called while you were out. (A mimochodem, tvoje přítelkyně ti volala, když jsi byl pryč.)

BTW, what did you mean before when you said I was wrong? (Mimochodem, co jsi tím myslel, když jsi předtím řekl, že nemám pravdu?)

OMG = oh my God

Další obecně známá zkratka, která zkracuje slova „oh my God“, překládá se jako „ach bože, o můj bože, panebože!“ a použijete ji, když vyjadřujete nad něčím údiv, obdiv,překvapení nebo šok.

Oh, I thought… OMG, that’s embarrassing! (Myslel jsem, že… Ach bože, to je trapný!)

OMG, I can’t wait! It’s gonna be awesome! (Panebože, nemůžu se dočkat. Bude to super!)

IMO = in my opinion

Tahle zkratka se vám bude hodit, když budete chtít vyjádřit svůj názor. Zkracuje totiž výraz „in my opinion“ a znamená „podle mě, podle mého názoru“. Můžete se také setkat s variantou IMHO, což je zkratka „in my humble opinion“, což by se dalo přeložit jako „podle mého skromného mínění, názoru“. Vyjadřujete tak svůj subjektivní názor, ale nechce znít příliš nafoukaně nebo působit, že nikdo jiný nemá pravdu.

What he did was absolutely ridiculous imo. (To, co udělal, bylo podle mě úplně směšný.)

IMO The Lord of the Rings is the best fantasy ever. (Podle mě je Pán prstenů ta nejlepší fantasy vůbec.)

IMHO you should call her and apologize. (Podle mě bys jí měl zavolat a omluvit se. Podle mého skromného názoru bys jí měl zavolat a omluvit se.)

IRL = in real life

V době sociálních sítí a internetu tahle zkratka vystihuje mnohé. IRL zkracuje slova „in real life“ neboli „ve skutečném životě, ve skutečnosti“. Pokud ji použijete, dáváte najevo, že mluvíte o tom, co se děje ve skutečném světě, nikoli ve hře, seriálech či na internetu.

Have you ever met him IRL? No, we’ve been just texting. (Potkal ses s ním někdy doopravdy / ve skutečném životě? Ne, jen jsme si smskovali.)

I saw Nicole Kidman at the airport yesterday. She’s actually really nice irl. (Včera jsem zahlédl Nicole Kidman na letišti. Ve skutečném životě je vlastně hrozně milá.)

Napište mi do komentářů, kolik zkratek jste znali a jaké pro vás byly novinkou. A abyste se procvičili, zkuste své favority použít ve větách a napsat mi je do komentářů. 😉

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa, False friends a Anglické předpony se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. I’m very grateful to you, thank you! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.