Jak na výslovnost koncovky -ing?

Anglická koncovka -ing možná budí dojem, že na její výslovnosti nemůže být nic složitého, a přesto ji spousta studentů vyslovuje tak nějak po česku jako „ink“ nebo doslova „ing“. Přitom na výslovnosti této koncovky není vůbec nic těžkého (narozdíl třeba od takového strašáka, jako je anglické TH) a pokud se ji naučíte vyslovovat správně, udělá to s vaší anglickou výslovností hotové divy. Pojďme se tedy naučit, jak -ing správně vyslovit, a rovnou si to ve videu pořádně procvičíme. Have fun! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ještě než se do toho pustíme, zkuste si vyslovit těchto sedm slov a pokud možno, nahrajte se u toho. Budete pak mít zajímavé srovnání své výslovnosti před a po sledování tohoto videa. 🙂

cooking (vaření)

reading (čtení)

swimming (plavání)

speaking (mluvení)

meeting (schůzka)

understanding (pochopení, porozumění)

thing (věc)

Máte nahráno? Skvělé, pojďme dál.

Jak -ing správně vyslovovat?

Už je vám asi jasné, že -ing se rozhodně nevyslovuje jako „ink“ ani „ing“. Jak tedy na na to? Pojďme si porovnat výslovnost těchto dvou slov:

thin (hubený, štíhlý, tenký…)

thing (věc)

Slyšeli jste mezi nimi rozdíl? V obou případech na konci vyslovujeme nosovky (to znamená, že při výslovnosti takové hlásky nám proudí vzduch nosem, protože si jazykem uzavřeme ústní dutinu, a zní to trochu, jako bychom měli rýmu).

V případě slovíčka thin vyslovujeme hlásku [n] tak, že se jazyk dotýká patra těsně za zuby.

V případě slovíčka thing ale na konci vyslovujeme hlásku [ŋ] (jedná se o nosovku, to znamená, že při výslovnosti takové hlásky nám proudí vzduch nosem, protože si jazykem uzavřeme ústní dutinu, a zní to trochu, jako bychom měli rýmu). Kořen jazyka se dotýká horního patra vzadu v ústech stejně, jako když v češtině vyslovujeme jméno Lenka, jen s tím rozdílem, že ten zvuk chvíli držíme. Všimněte si také, že -g se polkne, nevysloví se. Nepřemýšlejte tedy o -ing jako o třech různých písmenech, ale spíše jako o jednotce, která se vyslovuje jako [ɪŋ].

Pojďme si zkusit vyslovit tyto dvojice slov (minimal pairs) a rozlišovat ve výslovnosti mezi [n][ŋ].

thin (hubený, štíhlý, tenký…) x thing (věc)

win (vyhrát) x wing (křídlo)

sin (hřích) x sing (zpívat)

Pojďme to rovnou dát do praxe a vyzkoušet si to na slovech ze začátku videa. Opět se zkuste nahrát, abyste si pak nahrávky mohli porovnat:

cooking (vaření)

reading (čtení)

swimming (plavání)

speaking (mluvení)

meeting (schůzka)

understanding (pochopení, porozumění)

V běžné mluvě ale samozřejmě nepoužíváme slova sama o sobě, vkládáme je do vět. Pojďme si tedy výslovnost -ing teď procvičit na větách.

This is our last meeting. You’re hurting my feelings. You can’t say these things to me!

What do you like doing in your free time? I like running, hiking and singing.

My favourite writer is Stephen King. I’m currently reading his new novel. It’s amazing!

Tell me: What do you like doing in your free time? (Don’t forget to say that out loud!)

Chcete se na něco zeptat? Něco není jasné? Napište mi do komentářů. 🙂

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you very much, you’re the best students ever! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.