Frázová slovesa #6: Give away

Jsou frázová slovesa, které mají jediný význam. A pak jsou tu frázová slovesa, která těch významů mají povíc, a ty významy spolu klidně nemusí vůbec souviset. „Give away“ je takovým slovesem. Pojďme si ho představit a ukázat si na příkladech tři jeho nejčastější použití. 🙂

Co znamená frázové sloveso „give away“?

Frázové sloveso „give away“ se používá hned v několika různých významech. My si představíme tři z nich.

Pojďme si to ukázat na příkladech:

Příklad 1: Máte známou, která má hodně peněz. Na druhou stranu si ale na luxus nepotrpí a raději s těmi penězi udělá něco užitečnějšího. Například:

She gave away most of her money to charity.

Většinu svých peněz darovala charitě.

Odtud také slovíčko „giveaway„, které často potkáte třeba na YouTube. Když nějaký youtuber pořádá „giveaway“, znamená to, že něco rozdává svým posluchačům zdarma. Tak třeba „book giveaway“ znamená, že youtuber někomu daruje knihy.

Příklad 2: Plánujete uspořádat oslavu a překvapit svého kamaráda, který o tom nemá ani tušení. Jenže se to nějak provalí. Řekli byste:

It was supposed to be a surprise but somebody gave it away!

Mělo to být překvapení, ale někdo ho prozradil!

Příklad 3: Mluvili jste s kamarádem, ale něco nebylo v pořádku. Řeknete:

He definitely lied to me. His eyes always give him away.

Určitě mi lhal. Oči ho vždycky prozradí.

Takže si zapamatujte, že frázové sloveso „give away“ znamená buďto „dát, darovat něco někomu, rozdat něco zadarmo, rozdávat“ nebo „prozradit něco, vyzradit něco“ nebo ve smyslu „něco někoho prozradilo, kvůli něčemu jste někoho nebo něco prokoukli“. 

Jak můžete frázové sloveso „give away“ použít?

Frázové sloveso „give away“ můžete ohýbat do všech různých časů. Nezapomeňte, že „give gave given“ je nepravidelné sloveso. 🙂

How did you know? What gave me away? (Jak jsi to věděl? Co mě prozdradilo?)

We’ve got ten copies of the book to give away. Who’s interested? (Máme deset výtisků té knihy, které můžeme rozdat. Kdo má zájem?)

They told us their secret. They know we wouldn’t give anything away. (Svěřili nám své tajemství. Ví,  že bychom nikdy nic neprozradili.)

The boy claimed he was eighteen but his nervous behaviour gave him away. (Ten kluk tvrdil, že je mu osmnáct, ale nervózní chování ho prozradilo.)

My friend decided to give away everything he owned and became a monk. (Můj kamarád se rozhodl rozdat vše, co vlastnil, a stát se mnichem.)

So tell me: Can you tell when someone isn’t honest with you or lies to you? What usually gives it away? Tell me more in the comments bellow!

Doufám, že se vám bude toto frázové sloveso hodit. 🙂

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa, False friends a Anglické předpony se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.