Frázová slovesa #5: Run out of

Oh no, we’ve just run out of petrol! Nerozumíte téhle větě? Nevadí, po zhlédnutí videa už budete. 🙂 V pátém díle z naší série o anglických frázových slovesech si řekneme, co znamená „run out of“ a jak ho použít v praxi. Takže do toho.

 

 

Co znamená frázové sloveso „run out of“?

Pojďme si to ukázat na příkladech:

Příklad 1: Chcete si udělat pudink, ale poté, co nahlédnete do ledničky, vás čeká zklamání.

I’d like to have pudding. Oh, bad news. We’ve just run out of milk!

Dal bych si pudink. Ach, špatné zprávy. Právě nám došlo mléko!

Příklad 2: Jedete s kamarádem do Prahy, který má být někde v pět hodin. Jenže pátá hodina se blíží a vám je jasné, že to nejspíš nestihnete. Řeknete mu:

You’re running out of time. You should hurry.

Dochází ti čas / Utíká ti čas. Měl by sis pospíšit.

Takže si zapamatujte, že frázové sloveso „run out of“ znamená „už něco nemít, spotřebovat, vypotřebovat, dojít, docházet“. 

Jak můžete frázové sloveso „run out of“ použít?

Frázové sloveso „run out of“ můžete ohýbat do všech různých časů. Nezapomeňte, že „run ran run“ je nepravidelné sloveso. 🙂

I don’t usually run out of food but this month, it’s already happened to me twice. (Obvykle mi jídlo nedochází, ale tenhle měsíc se mi to stalo už dvakrát.)

Oh oh, bad news, we’re running out of petrol and the nearest city is twenty kilometres from here. (Ou ou, špatné zprávy, dochází nám benzín a nejbližší město je odsud dvacet kilometrů.)

My boss often runs ouf of patience when we don’t manage to finish our work on time. (Mému šéfovi často dochází trpělivost, když nedokážeme dokončit práci včas.)

I’m afraid I ran out of ideas an hour ago. (Obávám se, že mi nápady došly už před hodinou.)

Okay, we’ll do it. We’ve run out of excuses. (Dobře, uděláme to. Došly nám výmluvy.)

So tell me: How often do you run out of something, let’s say petrol, milk, time or patience? Tell me more in the comments bellow!

Doufám, že se vám bude toto frázové sloveso hodit. 🙂

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa, False friends a Anglické předpony se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhněte si zdarma studijní materiály a pusťte se se mnou do angličtiny

    Jako bonus vám také pošlu video test, ve kterém zjistíte, jak se učit angličtinu efektivněji a zábavněji, zkrátka jako ostřílený English Hacker. ;)

  • Přečtěte si víc o…