Frázová slovesa #14: Do without

Pokud se chcete v angličtině neustále zlepšovat, bez frázových sloves se neobejdete. Na první pohled se sice může zdát, že je zhola nemožné frázovým slovesům porozumět a naučit se je používat, ale každé z nich má svou logiku. Jde jen o to naučit se je rozklíčovat. My se tentokrát mrkneme na frázové sloveso do without, které má dvě zajímavá využití. Co tedy do without znamená a jak se používá v praxi? Happy learning, my dear students! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co znamená frázové sloveso „do without“?

Pojďme si význam frázového slovesa do without ukázat na příkladech.

Příklad číslo jedna: Přestěhovali jste se do nového bytu, ten je však zatím nevybavený a vy už nechcete otravovat své kamarády a příbuzné a přespávat u nich. Když však řeknete mámě, že se těch pár dní, než vám přivezou novou postel, vyspíte v prázdném bytě na zemi na provizorní matraci, odpoví vám tohle:

No way! You’ll sleep here. You can’t do without a bed.

(V žádném případě. Budeš spát tady. Bez postele se neobejdeš.)

Příklad číslo dvě: Probudíte se o víkendu a těšíte se na zasloužené volno a klid. Jenže váš partner má velice špatnou náladu a neustále si jen stěžuje a brblá. Vás to samozřejmě jaksepatří rozladí a nakonec řeknete tohle:

You know what? I could really do without your complaining first thing in the morning!

(Víš ty co? Bez toho tvého stěžování hned po ránu bych se vážně obešel!)

Frázové sloveso do without má dvě hlavní použití, jak jste mohli vidět v příkladech.

Význam číslo 1: Frázové sloveso do without vyjadřuje naše české „obejít se bez čeho, vystačit si bez čeho„. Říkáme jím tedy, že nějakou věc nutně nepotřebujeme a můžeme bez ní žít, pracovat či něco dělat.

Význam číslo 2: V tomto významu se frázové sloveso do without používá spíše ironicky a kousavě, když říkáme, co se nám nelíbí. Vyjadřujeme svou nelibost, že se s něčím musíme potýkat, a dáváme najevo, že příště bychom si to raději odpustili. V těchto případech tedy můžeme frázové sloveso do without přeložit jako „bez toho bych se obešel, to bych si radeji odpustil, byl bych rád, kdyby sis laskavě odpustil x…„.

Jak můžete frázové sloveso „do without“ použít?

Jen pro připomenutí, sloveso do je nepravidelné, takže v minulém čase bude mít tvar did a příčestí minulém tvar done. Můžete ho použít v jakémkoli gramatickém čase, často se však používá ve spojení s modálním slovesem can / can’t či could / couldn’t.

Tady je více příkladů, jak frázové sloveso do without použít v prvním významu:

I’m sorry, I’ve run out of milk so you’ll have to do without it. (Omlouvám se, došlo mi mléko, takže se bez něj budeš muset obejít.)

I’m pretty sure that people couldn’t do without the Internet anymore. (Jsem si dost jistý, že by se lidé bez internetu už neobešli.)

He’s an integral part of the team. We just can’t do without him. (Je nedílnou součástí týmu. Bez něj si prostě nevystačíme.)

Coffee is one of the things I can’t do without. (Káva je jednou z věcí, bez kterých se neobejdu.)

A tady je pár příkladových vět k druhému, ironickému použití do without:

She’s always late. That’s the kind of behaviour I could do without, honestly. (Vždycky chodí pozdě. To je přesně to chování, bez kterého bych se upřímně obešel.)

I enjoy travelling, but I can definitely do without tourist jams. They’re so exhausting. (Cestuji moc rád, ale určitě bych se obešel bez tlačenice turistů. Jsou tak vyčerpávající.)

Surely you can do without the offensive words and say it in a more polite way?! (Snad by se to laskavě obešlo bez těch urážlivých slov a mohl byste to říct slušněji?!)

We could do without all your interruptions, thank you. (Bez vašeho přerušování bychom se opravdu obešli, děkujeme.)

So tell me: What can’t you do without in your everyday life?

Doufám, že se vám bude toto frázové sloveso hodit. Mně se obzvláště osvědčilo to druhé použití. 🙂

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. I’m very grateful to you, thank you! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Gabi napsal:

  Dear Market, first, I thank you for your new video again cause you’re so amazing.
  After many experience, I really couldn’t do without my children, my boyfriend and my friends. All these help me to survive some hard days here in England. I can’t do without coffee, books and puzzles when it comes to petty things.
  Take care and enjoy your beautiful autumn days 🙂
  Your Gabi xx

  • Markét napsal:

   Hi there, my dear Gábi. Nice to hear from you, greetings to the UK! 🙂 Thank you so much for sticking with me and doing your homework. I’m so happy to have you. 😉
   And btw, coffee, books and puzzles are definitely NOT petty things (otherwise I’m an extremely petty person). 😀 😀
   Love,
   Markét

 2. Eva Obermajerová napsal:

  Hi, Markét, I really couldn’t do without daily learning English. I’v done your Deepening course a few months ago. Mind you, I follow your website still and thank you for your enthusiasm. You’v helped me very much to get on higher level.
  Best regards! Eva

  • Markét napsal:

   Hi there, Eva. I couldn’t really do without you, my students! You’re just wonderful and I’m so lucky to have you. 😉 Thank you so much for your kind words, really. It keeps me going!
   Good luck advancing your English. And let me know if I can help. 😉
   Happy learning,
   Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.