Frázová slovesa #11: Hang out

Frázová slovesa jsou nedílnou součástí anglické slovní zásoby a pro mnohé studenty představují docela nepříjemný oříšek. Jejich učení ale nepříjemné ani těžké být nemusí, jak vám s radostí ukazuji v téhle sérii videí. Navíc jsou frázová slovesa známkou pokročilé znalosti jazyka a s jejich pomocí budete schopní vyjádřit významy specifičtějšího rázu, na které běžná slovesa nestačí. Pojďme si tedy rozšířit slovní zásobu o další z nich. Tentokrát se mrkneme na hovorovější frázové sloveso „hang out“ a naučíme se ho použít. Have fun! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co znamená frázové sloveso „hang out“?

Pojďme si význam frázového slovesa „hang out“ ukázat na příkladech.

Příklad číslo jedna: Navštívíte kamarády, kteří mají patnáctiletého syna. Už jste ho dlouho neviděli. Když se zeptáte, kde právě je, jeho rodiče vám odpoví:

He’s probably hanging out with his friends at a skatepark. Although you never know with teenagers these days.

(Nejspíš je se svými kamarády ve skateparku. I když v dnešní době u teenagerů nikdy nevíš.)

Příklad číslo dvě: Konečně máte volný víkend a chcete si to náležitě užít, a tak voláte kamarádce:

Do you want to hang out this weekend? I’m free, finally!

(Nechceš se o víkendu sejít? / Nechceš o víkendu něco podniknout? Konečně mám volno!)

Frázové sloveso „hang out“ je neformálním výrazem, se kterým se setkáte velice často ve filmech, seriálech, hudbě, pop kultuře a samozřejmě i v neformálním rozhovoru. Používá ve významu: potloukat se někde s někým, poflakovat se někde s někým, trávit volný čas někde s někým, bavit se s někým někde, být někde s někým, vyrazit ven s někým. Použijete ho tedy, když mluvíte o tom, s kým trávíte kde čas a přitom neděláte nic konkrétního.

Jak můžete frázové sloveso „hang out“ použít?

Sloveso „hang“ je nepravidelné sloveso, jehož tři tvary jsou hang hung hung, v minulém, předpřítomném, předminulém či předbudoucím čase tedy bude mít toto frázové sloveso tvar hung out. (Pozor, sloveso „hang“ má i svou pravidelnou variantu „hanged“, ale ta se používá pouze ve významu „pověsit někoho, oběsit“. Například: The thief was hanged. – Zloděje popravili oběšením.). Často se také používá s předložkou „with“, pokud specifikujeme, s kým trávíme čas, s kým se poflakujeme: hang out with somebody (somewhere).

Tady je více příkladů, jak frázové sloveso „hang out“ použít:

I just hung out at home all weekend. I didn’t do anything special. (Celý víkend jsem se jen poflakoval doma. Nedělal jsem nic zvláštního.)

As parents, you should probably know who your children hang out with. (Jako rodiče byste nejspíš měli vědět, s kým vaše děti tráví čas / chodí ven / se schází.)

You still hang out at the shopping mall? (Pořád ještě chodíš do toho obchoďáku? Pořád se ještě scházíte v obchoďáku?)

Who is Paul hanging out with these days? (S kým se Paul vůbec momentálně vídá? S kým Paul vůbec dneska tráví čas?)

They spent the whole day hanging out by the pool. (Strávili celý den poflakováním se u bazénu.)

I don’t know why she hangs out with him. He’s so arrogant! (Nevím, proč s ním ona tráví čas / chodí ven. Je tak namyšlený!)

I used to hang out with them when I was eighteen. (Vídával jsem se s nimi, když mi bylo osmnáct. / Chodívali jsme spolu ven, když mi bylo osmnáct. / Trávívali jsme spolu čas, když mi bylo osmnáct.)

A ještě pro vás mám bonusový význam tohohle frázového slovesa. „Hang out“ se také používá ve významu „pověsit prádlo venku“:

You should hang the wet clothes out to dry. (Měl bys to mokré oblečení pověsit venku, aby uschlo.)

His only task was to hang our washing out but he didn’t do it again. (Jeho jediným úkolem bylo pověsit naše prádlo venku, ale zase to neudělal.)

So tell me: Who do you usually hang out with? Who’s the best person to hang out with? 🙂

Doufám, že se vám bude toto frázové sloveso hodit. 🙂

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa, False friends a Anglické předpony se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. I’m very grateful to you, thank you! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.