Angličtina na dovču: Ptejte se na cestu jako profík!

Léto je konečně tu a s ním i čas dovolené v zahraničí. Na cestách se nějakému tomu bloudění a hledání pravděpodobně nevyhnete, proto je dobré se na to předem připravit a mít v rukávu pár šikovných frází a výrazů týkajících se ptaní na cestu. Pojďme si vyzkoušet, jak byste reagovali v pěti různých situacích, a naučit se, jak si nejen elegantně poradit, ale také jak to říct, aby vaše angličtina zněla rodilým mluvčím přirozeně a příjemně zdvořile. Have a wonderful summer holiday, my dear students! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Když už jsme u toho, jak se anglicky řekne ptaní se na cestu a popis cesty?

to ask for directions – zeptat se na cestu

asking for directions – ptaní se na cestu

to give directions – říct někomu, jak se někam dostane, popsat někomu cestu

giving directions – popis cesty, navigování

Nezapomínejte na zdvořilosti.

Ještě než začneme, určitě bychom neměli opomenout zdvořilost. Přece jen někoho, koho vidíme poprvé v životě, žádáme o pomoc a trocha zdvořilosti a příjemného vystupování nám bude jen ku prospěchu. A kdo ví, třeba bude cizince zajímat, odkud jste, co se vám na jejich městě líbí či kam se chystáte potom, a dáte se do řeči. Na cestování je vždycky skvělé, když můžete poznat i místní. A i oni jsou moc rádi, když se dozvědí, jak se vám u nich líbí. 🙂

Pozornost kolemjdoucích upoutáme pozdravem nebo frází:

Excuse me. – Promiňte.

Pardon me. – Promiňte.

Hello! – Dobrý den!

Hi! – Dobrý den! Zdravím!

Pak zdvořile uvedeme, co potřebujeme a zeptáme se na cestu.

Can you help me? – Můžete mi pomoci?

May I ask for some help? – Smím vás požádat o pomoc?

Can you please tell me… ? – Můžete mi prosím říct… ?

I don’t want to bother you but… – Nechci vás obtěžovat, ale…

Sorry to disturb you but … – Omlouvám se, že vás ruším, ale…

A nakonec samozřejmě nezapomeňte poděkovat a popřát hezký den.

Thank you. – Děkuji vám.

Thank you very much. – Moc vám děkuji.

Thank you so much. – Moc vám děkuji.

Thanks! – Díky!

Have a nice day. – Mějte se hezky.

Goodbye. – Nashledanou.

Bye! – Nashle!

Situation 1: Jak se tam dostanu?

Pojďme začít od té nejběžnější situace. Jste v Londýně a hledáte Britské muzeum. Jak byste se zeptali kolemjdoucích na cestu?

Excuse me. Could you tell me how to get to the British Museum? (Promiňte. Můžete mi říct, jak se dostanu k Britskému muzeu?)

Pardon me. Would you happen to know where the British Museum is? (Promiňte. Nevěděl byste náhodou, kde je Britské muzeum?)

Hello! I don’t want to bother you but I’m lost. How can I get to the British Museum from here? (Dobrý den! Nechci váš obtěžovat, ale ztratil jsem se. Jak se odsud dostanu do Britského muzea?)

Hi! Please could you tell me the way to the British Museum? (Zdravím! Můžete mi prosím popsat cestu to Britského muzea?)

Excuse me. May I ask you how to get to the British Museum? (Promiňte. Smím se vás zeptat, jak se dostanu k Britskému muzeu?)

Situtation 2: Kde to vlastně jsem?

Představte si, že se cestou zpátky na hotel ztratíte ve spleti uliček. Koukáte do sice do mapy, ale moc vám to nepomáhá, úplně jste se zamotali. Jak byste se tedy zeptali kolemjdoucích, kde se to vlastně právě nacházíte?

Hello! Can you help me? I’m a little lost. Where exactly am I? (Dobrý den! Můžete mi pomoci? Trochu jsem se ztratil. Kde to přesně jsem?)

Excuse me. I can’t find my way back to the hotel. This isn’t the Queen Street, is it? (Promiňte. Nemůžu najít cestu zpátky do hotelu. Tohle asi není Queen Street, že ne?)

Sorry to disturb you. Could you please tell me what street this is? (Omlouvám se, že vás ruším. Mohl byste mi prosím říct, co je tohle za ulici?)

Pardon me. What street is this? Can you show me on the map please? (Promiňte. Co je tohle za ulici? Mohl byste mi ji ukázat na mapě, prosím?)

Situation 3: Jak se tam nejlépe dostanu?

Nemáte moc času nazbyt a chcete se co nejrychleji či nejpohodlněji dostat do newyorkského Central Parku. Jak se tedy zeptáte kolemjdoucích?

Hi. Could you please tell me the best way to get to Central Park? (Zdravím. Mohl byste mi prosím říct, jak se nejlépe dostanu do Central Parku?)

Excuse me. Would you happen to know the fastest way to get to Central Park from here? (Promiňte. Nevěděl byste náhodou, jak se odsud nejrychleji dostanu do Central Parku?)

Hello, may I ask for some help? I’m looking for Central Park. What’s the best way to get there? (Dobrý den, můžu poprosit o pomoc? Hledám Central Park. Jak se tam nejlépe dostanu?)

Situation 4: Je tady někde poblíž… ?

A co když vás na cestách potká nečekaná situace a vy si budete potřebovat někde nakoupit. Jak se zeptáte kolemjdoucích, jestli je někde poblíž nějaký supermarket?

Pardon me. Is there a supermarket around here? (Promiňte. Je tu někde okolo supermarket?)

Hello. Could you tell me please where the nearest supermarket is? (Dobrý den. Mohl byste mi prosím říct, kde je nejbližší supermarket?)

Good evening. I don’t want to bother but could you tell me the way to the closest supermarket? (Dobrý večer. Nechci vás obtěžovat, ale mohl byste mi říct, jak se dostanu k nejbližšímu supermarketu?)

Pardon me. Where can I find the nearest supermarket? (Promiňte. Kde najdu nejbližší supermarket?)

Situation 5: Jdeme správně?

A nakonec si představte tuhle situaci: Už jste sice někoho ptali, jak se dostanete k Buckinghamskému paláci, ale momentálně si vůbec nejste jistí, jestli jdete správně. Jak byste se tedy optali kolemjdoucích?

Excuse me. Is this the right way to the Buckingham Palace? (Promiňte. Jdu správně k Buckinghamskému paláci?)

Hello. Can you help us please? Are we on the right road to the Buckingham Palace? (Dobrý den. Můžete nám prosím pomoci? Jedeme správně k Buckinghamskému paláci? / Vede tahle silnice k Buckinghamskému paláci?)

Pardon me, I’m looking for the Buckingham Palace. Am I in the right place? (Promiňte, hledám Buckinghamský palác. Jsem tu správně?)

Sorry to disturb you but am I heading in the right direction to the Buckingham Palace? (Promiňte, že vás ruším, ale jdu správným směrem k Buckinghamskému paláci?)

Jak nechybovat ve slovosledu při ptaní se na cestu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Doufám, že se na cestách neztratíte. A kdyby přece jen ano, věřím, že s těmito šikovnými obraty situaci hravě zvládnete. Safe travels! 🙂

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. I’m very grateful to you, thank you! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.