Výslovnost: Existují v angličtině hlásky Ď, Ť a Ň?

Hlásky ď, ť a ň jsou nezbytnou součástí češtiny a české výslovnosti. Jenže existují tyto hlásky vůbec v angličtině? Spoustu z nás by o tom ani nenapadlo pochybovat, protože je považujeme za samozřejmou součást jazyka. Pojďme se tedy podívat na to, jak je to s ď, ťň v anglické výslovnosti a jak se správně vyslovují slova jako YouTube, news nebo during. Možná o tom ani nevíte, ale třeba je nevědomky vyslovujete nesprávně. A podíváme se na zoubek také neformální angličtině, aby se vám rodilým mluvčím lépe rozumělo. Let’s get started then! 😉

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Existuje v angličtině ď, ť, ň?

Abych vás zbytečně nenapínala, pojďme si hned zkraje říct, že hlásky ď, ť a ň v anglické výslovnosti skutečně neexistují. Přesto je však spousta českých studentů v anglických slovech vyslovuje. Klasickou chybou je třeba výslovnost slova YouTube jako „jůťůbe“, news jako „ňůs“ nebo during jako „ďůring“. Jak tedy taková slova správně vyslovit, když tam nemůže být ď, ť ani ň?

V britské angličtině se tam, kde nás to svádí vyslovit ď, ť nebo ň, jednoduše vyslovuje dj, tj a nj. V americké angličtině se pak nevyslovuje ani to j, pouze d, t a n. Pojďme si to ukázat na příkladech:

Výslovnost /tj/ nebo /t/

Výslovnost těchto slov si poslechněte ve videu. 🙂

YouTube

the Tube (Londýnské metro)

tulip (tulipán)

Tuesday (úterý)

tutor (lektor, soukromý učitel, doučovatel)

tuna (tuňák)

tuba (tuba (hudební nástroj))

Výslovnost /dj/ nebo /d/

Výslovnost těchto slov si poslechněte ve videu. 🙂

during (během)

duty (povinnost)

duel (duel)

due to (kvůli)

duet (duet)

duke (vévoda)

duration (doba trvání)

Výslovnost /nj/ nebo /n/

Výslovnost těchto slov si poslechněte ve videu. 🙂

new (nový)

news (novina, zprávy)

newspaper (noviny)

newcomer (nováček, nově příchozí)

newborn (novorozenec)

renew (obnovit)

newt (čolek)

A co neformální angličtina?

V neformální angličtině se často setkáte s tím, že se rodilí mluvčí neobtěžují /tj/ a /dj/ vyslovit nijak zvlášť pečlivě a z těchto zvuků se pak stanou hlásky velice blízké /tʃ/ a /dʒ/. Pozor ale, jedná se o nestandardní výslovnost, ve formálních situacích (certifikátové zkoušky, konference, pohovory apod.) se tomuhle raději vyhněte. Tady máte pár příkladů (výslovnost si opět poslechněte ve videu):

YouTube /tʃ/

Tuesday /tʃ/

during /dʒ/

due to /dʒ/

A když už jsme u toho, určitě jste si všimli, že se v neformální angličtině něco takového děje i se slovíčkem you. Tam, kde bychom ve standardní angličtině vyslovili hlásku /dj/, rodilí mluvčí často vyslovují spíše /tʃ/ nebo /dʒ/. Například v těchto větách:

I need you. (Potřebuji tě.) – /dʒ/

Did you like the book? (Líbila se ti ta kniha?) /dʒ/

I got you a drink. (Přinesl jsem ti pití.) /tʃ/

I want you to go there with me. (Chci, abys tam šel se mnou.) /tʃ/

Jedná se o takzvanou asimilaci, tedy to, jak se výslovnost nějaké hlásky mění podle předcházející nebo následující hlásky. V tomhle případě se jedná o kombinaci D + youT + you. Pozor ale, k asimilaci zde dochází pouze u zájmena you, u žádných jiných slov ne.

Máte otázky? Něco není jasné? Nebo máte tip na video? Dejte mi vědět do komentářů. 🙂

P.S. Všechnu slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you so much much, you’re simply the best! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.