Proč nejste blázni, když mluvíte sami se sebou anglicky

Říkám tomu samomluva. Je to jeden z nejlepších „nástrojů“ na vaší cestě k ovládnutí cizího jazyka. Nepotřebujete k tomu nic speciálního ani drahého, jen sami sebe. Vezme vám tak maximálně pár minut (užitečně) stráveného času a dá vám mnohem víc, než do toho investujete. Tahle vychytávka může být tím jediným, co vám chybí k tomu, abyste se naučili anglicky mluvit.

Pokud chcete umět plynule mluvit anglicky, pak pro vás mám špatnou a zároveň dobrou zprávu. Tou špatnou je, že neexistují žádné ultrarevoluční postupy ani magické programy, které vás to během extrémně krátké doby naučí. Tou dobrou zprávou je, že nic takového vlastně ani nepotřebujete.

Stačí vám silná vnitřní motivace (vaše proč), vytvořit si každodenní návyk (každý den se té angličtině alespoň chvíli věnovat) a využít ověřené postupy (samomluva je jedním z nich).

Učíte se anglicky pasivně nebo aktivně?

Mezi tím je obrovský rozdíl. Pasivní učení a pasivní vnímání angličtiny totiž samo o sobě ani náhodou nestačí. Pokud se tedy učíte jenom pasivně, pak jste si právě odpověděli na otázku: Proč dokážu obstojně angličtině rozumět a číst anglické texty, ale neumím mluvit?

Co se myslí tím pasivním učením? Je to to, co obvykle děláme ve škole nebo na některých jazykových kurzech. Sedíme v lavici, zíráme do učebnice, čteme texty, děláme cvičení, posloucháme gramatické poučky. Něco vás to naučí, ale…

Něco tu chybí, že? Tak se anglicky naučíme docela obstojně pro účely samotných lekcích nebo hodin angličtiny. Když si ale pak máme v angličtině objednat jídlo v restauraci nebo se zeptat na cestu, najednou máme v hlavě pusto a prázdno.

Magická přísada, která vlastně tak magická není

Je to, jako byste vařili nějaké skvělé italské jídlo. Nachystáte si všechny ingredience, ochutíte kořením, vypadá to hezky, ale nakonec to necháte jen tak, syrové. Nedáte to do trouby, nezapnete sporák. Konečný výsledek? Vypadá to hezky, ale je to studené a nedokončené.

S angličtinou je to podobné. Nemusíte mít spoustu ingrediencí, ale je důležité, abyste to do té trouby šoupli. A co tím šoupnutím do trouby mám přesně na mysli?

Musíte mluvit. Zas až tak objevně to nezní, já vím. Ale kdo ví proč to moc lidí nedělá.

Učíte se anglicky, abyste mohli jen číst a poslouchat?

Vsadím se, že když se řekne „umět anglicky“, v první řadě si představíte sebe sama, jak MLUVÍTE anglicky. Skoro nikdo ve svých představách nevidí sebe sama, jak sedí nad novinami nebo poslouchá nahrávky.

Umět cizí jazyk znamená umět ho používat – umět se jím dorozumět, a k tomu umět to všechno ostatní. Proč tedy obvykle strávíme roky tím, že se jen učíme gramatiku, číst a poslouchat? Proč se rovnou neučíme mluvit?

Vyzrajte na to, začněte mluvit hned teď (nezáleží na tom, kolik toho umíte) a přeskočte ty neplodné roky pasivního učení se angličtiny. Ukážu vám, jak na to.

Mluvit sám se sebou: známka šílenství?

Někdy zkrátka nemáte dost peněz na to, abyste si platili soukromé hodiny anglické konverzace, nebo nemáte parťáka, s kterým byste mohli mluvit anglicky. V tom případě zkuste samomluvu.

Možná to zní divně, mluvit sám se sebou. To je v naší společnosti považováno za známku šílenství, že? Dobrou zprávou ale je, že o tom nikdo nemusí vědět, a že samomluva je v učení se angličtiny mocným nástrojem. Mně osobně tahle vychytávka skvěle slouží a posunuju se díky ní stále kupředu a nikdy ne zpět.

Proč je samomluva tak účinná?

  • Hrajete si a experimentujete. Je to zábava. Vžijete se do cizího jazyka jako herec do své role. A právě tímto „procítěním“ pochopíte jazyk mnohem víc než ve školních lavicích nebo někde na kurzech. Navíc toto procítěné vnímání jazyka dává mozku úplně jiné signály a vaše vnímání jazyka se tak prohlubuje.
  • Jste sami, takže vám nezáleží na tom, jestli děláte chyby nebo vypadáte hloupě. Najednou jste „volní“ a děláte a říkáte věci, které byste nikdy nedělali ani neříkali, kdybyste byli obklopení lidmi. Využijte toho.
  • Naučíte se myslet v angličtině. (Od té doby, co praktikuju samomluvu, se mi pravidelně zdávají sny v angličtině. Jednou jsem takto seděla v letadle vedle J.K. Rowlingové a celou cestu jsme si povídaly anglicky o jejích příbězích.) 🙂
  • Pomůže vám to přestat v mysli překládat slovo po slovu z češtiny do angličtiny, což vždycky vyústí ve váhavou a lámanou angličtinu. Tím, že se během samomluvy naučíte anglicky myslet, také začnete mluvit plynuleji, méně sekaně a přirozeněji.
  • Rozšiřujete si slovní zásobu.
  • Tím, že se snažíte mluvit a zkoušíte to, se skutečně mluvit naučíte. Žádné pouhé čtení textů nebo poslech rodilých mluvčích vás tohle nenaučí. Nic jiného vám nepomůže, pokud se chcete naučit mluvit anglicky. Zpočátku to půjde ztuha, ale to je normální. Jen to nevzdávejte a brzy si všimnete, že děláte pokroky.
  • Zvýší se vaše sebevědomí a vy si budete troufat na víc. A čím víc budete postupovat a zlepšovat, tím víc vás to bude bavit a motivovat.
  • Vyřeší se běžný problém, kdy jste schopní angličtině rozumět, ale neumít anglicky mluvit. A pak můžete učit ostatní (což byl i můj případ). 🙂

Najděte si místo, kde jste sami

Pokud vám vadí, že se za vámi lidé otáčejí a zkoumavě vás pozorují, co že si to pro sebe povídáte, pak si vyhlédněte nějaké místo, kde kolem vás nikdo není. Já si takto angličitnu a ruštinu trénuju, když jsem na procházce se psem nebo když jsem doma sama.

A když jsem zrovna obklopená lidmi, někdy si pro sebe mumlám tak potichu, že to v tom městském ruchu a šumu stejně nikdo neslyší.

Jde o to, abyste se při tom necítili hloupě ani trapně, ale naopak uvolněně a hravě. Samomluva je hra s příznivými účinky. 😉 Experimentujete, zkoušíte, testujete, co dokážete říct a co ne, zjišťujete, co byste se rádi naučili a co vám bude k ničemu. A krůček za krůčkem tak roste vaše schopnost mluvit anglicky o čím dál více tématech. Roste váš záběr, zlepšujete se, zvyšuje se vaše sebevědomí a tím se zároveň motivujete.

Proč se za něco takového stydět? 😉

„Samomluvte“ pravidelně

Samomluva skvěle funguje, ale musíte se jí věnovat pravidelně. Nemusíte se zavřít doma minimálně na hodinu a mluvit sami se sebou. Stačí každý den pár minut a vůbec to nemusí být „v kuse“.

Využijte každé volné chvilky, kdy se náhodou ocitnete o samotě. Zamumlejte si pro sebe pár vět v angličtině nebo mluvte třeba půl hodiny. To už záleží na vás. Důležité ale je, abyste to zkoušeli každý den, pravidelně. Nic vás to nestojí – síly, energii, peníze, nic – a naopak vám to přinese spoustu užitku.

Rozšiřujte si slovní zásobu

Během samomluvy často narazíte na něco, co chcete říct, ale nevíte jak. Napište si to slovo nebo větu někam a vraťte se k ní později. Noste u sebe třeba kus papíru a tužku nebo si to zapište do mobilu. Až budete moci, vyhledejte si to a naučte se to. Samomluva vám takto pomůže vytipovat užitečnou slovní zásobu, která se vám bude hodit.

To, o čem během samomluvy mluvíte, se totiž většinou týká vás a je pravděpodobné, že o tom někdy budete mluvit i s jinými lidmi. Když se to týká vás, pak to váš mozek vyhodnotí jako důležité a vy si to tak mnohem snáze zapamatujete. Vzniká tak aktivní slovní zásoba čili ta, kterou používáte.

Mluvte sami o sobě (nebo ne)

Asi si říkáte, o čem byste proboha měli mluvit. Možností je nepřeberné množství. Nejjednodušší je ale mluvit sami o sobě. Já si třeba během samomluvy plánuju, co musím udělat během následujícího týdne. Často zkoumám svoje myšlenky (každý z nás něco řeší, ať už vztahy nebo třeba svou finanční situaci) a říkám je nahlas.

Už mnohokrát jsem se přistihla, že když potřebuju učinit nějaké zásadní rozhodnutí, přemýšlím o něm anglicky. Pomáhá mi to zpomalit, uklidnit mysl, probrat to ze všech stran a ještě navíc si k tomu zdokonaluju angličtinu. 😉

Také si všímám věcí okolo sebe. Když jsem třeba na procházce a něco mě zaujme, přemýšlím, jak to anglicky popsat nebo jak se to řekne. Snažím se jít co do největších detailů, jedině tak si totiž svou slovní zásobu podstatně rozšíříte a nebudete používat ta stejná slova pořád dokola.

Jindy si třeba převyprávím film nebo knihu, které jsem viděla či dočetla, a řeknu si také, co jsem si o nich myslela. Převypravování je mimo jiné skvělé na procvičování anglických časů (pokud jste pokročilí, určitě víte, jak je angličtina v posunech časů zvláštní).

Možností je spousta. Hlavně ale mluvte o tom, co vás baví a zajímá. Nechcete přece unudit sami sebe. 😉

A nakonec mám pro vás prosbu. Jestli samomluvu vyzkoušíte (a já pevně doufám že ano), napište mi o tom. Do komentářů nebo přes kontaktní formulář, to je jedno. Ráda se dozvím, jak se vám daří. 😉

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Craig Sunter, na základě licence CC BY-ND 2.0, flickr.com

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
  1. Katka z Alchymie napsal:

    Moc pěkný článek, takový tip se obvykle na netu nevyskytuje, ale myslím si, že má určitě svou váhu. Podle mě je samomluva skvělá hlavně pro introverty, pro které je už jen představa, že se baví s někým relativně cizím anglicky, odrazující. Samomluvu jsem zkoušela na podzim. Vždy když jsem jela autobusem z práce, tak jsem si v duchu anglicky přeříkávala, co všechno se ten den přihodilo. Ale jestli to mělo nějaký pozitivní efekt říct nemůžu, zas tak dlouho jsem to nepraktikovala.

    • Markéta napsal:

      Díky za komentář (historicky první na EH!). 😉 Díky tomu, že jsem introvert a občas mě popadá hrůza, když mám mluvit s někým neznámým, jsem vlastně tuhle samomluvu začala praktikovat. Teprve zpětně jsem si uvědomila, jak moc mi to přineslo. 😉 Určitě to chce vydržet déle, ale i krátkodobě to není na škodu, i když to asi nebude mít tak oslnivé výsledky.

  2. Lenka napsal:

    Ahoj Markéto, výborný článek. Jsem věčný začátečník ve výuce angličtiny a umím jen asi dvacet slovíček a ke všemu se strašně stydím mluvit v češtině načež v angličtině. Hrozně ráda bych chtěla umět anglicky i z toho důvodu, že pro cestování je důležitá. Vždy mě odradí hora slovíček u lekcí v učebnicích a hned ztratím chuť se cokoli učit. Pokusím se dle vašich rad zachovat a malými krůčky se ji pokusit naučit. Každopádně děkuji za skvělou práci rady pro ty jako jsem já. Lenka.

    • Markéta napsal:

      Děkuju za komentář, Lenko. 😉 Malé krůčky jsou určitě lepší než jeden velký skok jednou za čas nebo ty hory slovíček v učebnicích. Budu držet palce a určitě se nestyďte mluvit. Ještě jsem neviděla začátečníka, který by hned spustil perfektní angličtinou. 😉

  3. alexander napsal:

    cau velmi dobri je tento test a rad bi som sa naucil nieco viac

  4. Irena Podrasky napsal:

    Markéto, jsem takový ten věčný začátečník, chodila jsem jednou týdně na výuku ve skupině. Ale pak jsem toho opět nechala, protože jsem necítila posun. Ale nyní chci opět začít a můj cíl je umět se domluvit na dovolené.

  5. gita napsal:

    Váš kurz sa mi veľmi páči!
    Výborne vysvetľujete slová, slovné spojenia, texty, gramatiku.
    Video je spracované profesionálne!

    Prajem Vám veľa ďalších úspechov a doporučujem všetkým, ktorí
    Vás objavia, aby si Váš KURZ pozreli a naštudovali. Stojí to za to!!!

    Vám patrí pochvala a poďakovanie!!!

    • Markéta napsal:

      Moc děkuju, Gito, vážím si toho. 🙂 Tak ať vás angličtina stále baví, Markét 🙂

  6. Žaneta napsal:

    Dobrý den, Markéto,

    moc se mi váš kurs líbí. Sice jsem trošku (ale opravdu jen trošku) dál než u 15.lekce, stejně si pouštím vaše videa na zopakování a vždycky najdu něco, co mne posune zase o krok dál.
    Musím se vám přiznat, že vaše začátky s angličtinou (o tom arašídu) mě tak rozesmály a pobavily, že tak jsem se nenasmála snad několik měsíců. Výborné. Vy už se tomu nyní také dokážete zasmát, ale věřím, že v tu chvíli to bylo pro vás téměř potupné.
    Moc vám držím palce, ať se vám daří, máte spoustu příznivců a tento web vám prostě šlape:-)
    Jen se zeptám, tu samomluvu praktikuji hodně ale pravděpodobně také s hodně chybami. Není to kontraproduktivní? Když mě nemá kdo opravit a já nevím, jak je to správně? Protože slovíčka si člověk najde, ale celá věta, to už je horší, zvlášť když se jedná třeba o nějakou frázi, slovosled, předložky, atd. Děkuji a držím vám palce! Třeba i já jednou konečně řeknu, že umím anglicky:-)

    • Markéta napsal:

      Ahoj, Žanet,

      moc díky za milý komentář. Máte pravdu, tenkrát mi s tím arašídem moc do smíchu nebylo, ale dodnes se s tím s kamarády dost bavíme. :)) K samomluvě: ono ani tak nejde o to mluvit bezchybně nebo dokonale, ale spíš se naučit vyjádřit plynule – to je hlavní cíl samomluvy. Trénovat, zkoušet to a nebát se mluvit. Vždycky je ale super, když si třeba jednou týdně popovídáte s rodilým mluvčím nebo s nějakým lektorem a on vás na chybky upozorní. Vy tak máte zpětnou vazbu a příště u samomluvy víte, co jste předtím říkala špatně a jak to napravit. 🙂

      Tak ať se daří! 🙂

  7. Juraj napsal:

    Zdravím všetkých čo sa tu snažia a trápia podobne ako ja. Jednu dobrú radu: Čítam modernú beletriu v Angličtine a značím si neznáme slovíčka a ak mi nechýbajú k porozumeniu textu, čítam ďalej. Ak sa takého slovo častejšie opakuje, stojí za to potom pozrieť si v slovníku jeho presný význam. Vyhnem sa tak učeniu slov ktoré nikdy nebudem potrebovať. A ďalšie: podtrhujem si slovné spojenia vo vete, ktoré v slovníku nikde nenájdem. Napr.: She reaches for a „blood pressure cuff“ and wraps it around my upper arm… Potom sa ku knihe vrátim a precvičím si takéto hovorové spojenia. Ale pozor, v Shakespearovi to nenájdete, dokonca ani v krásnej literatúre spred 30-40 rokov! Ale napr. Fifty Shades nie je žiadny literárny skvost, zato však je plný užitočných, v súčasnom jazyku aktuálnych hovorových zvratov.

    • Markéta napsal:

      Díky za tipy, Juraji, mám stejnou strategii. Co není třeba, ukládám jen do pasivní paměti, co je třeba, putuje do Anki nebo na Memrise. 🙂

      Fingers crossed, Markét 🙂

  8. Karel napsal:

    No co k tomu dodat, jako psychická podpora je to dobrý,ale ostatní vše zůstane zase v mé moci. Je filosofie ,ale co hlavně je to o genech které jsem dostal od maminky a tatínka.Bude to fungovat asi tak, jako když mám balon já nebo Messi:-)…ale z druhé strany
    „udržujme tlak vítězství se blíží“…nu a tak můžeme vést nekonečné diskuze… a tak držme se středu a nebuďme extrémisti…

    • Markéta napsal:

      Dovolím si trochu polemizovat. O genech to vůbec není, Karle. Je to spíš o tom, že se člověk přestane vymlouvat na okolnosti a místo toho maká. Nehledá magické řešení a nedoufá, že se to někdo naučí za něj. A každý z nás má schopnost naučit se jazyk, vždyť jste se jeden jazyk už naučil. 🙂 Budu vám držet palce, Markét 🙂

      • Karel napsal:

        Markétko,no ták prosím 🙂 …dobrá tedy „udržujme tlak vítězství je blízko“ bylo vybráno,ale tomu přece sama nevěříte.
        Nikdy nebudu tak dobrý jako Messi ani né z desetiny,pokud mi k tomu nepomohla maminka s tatínkem:-).To samé Markétko
        platí i pro jiné domény.

        • Markéta napsal:

          No jo, ale tady nemluvíme o fotbalu, mluvíme o učení se jazyka. (I když Messi musel taky trénovat jako blázen, aby se dostal tam, kde teď je. Maminka s tatínkem mu k tomu dopomohli jen částečně.) Fotbal možná není vrozený každému, ale schopnost mluvit nějakým jazykem, je vrozená úplně všem. 🙂

  9. Jozef napsal:

    Pekný článok 🙂 dobré je to prirovnanie s tou trúbou 🙂 Ak by niekto mal záujem, tak tu sú celkom fajn stránky na angličtinu http://www.domluvitse.cz/ A želám všetko dobré do Nového roku ! 🙂

    • Cyril napsal:

      Teraz je december (prosinec) roku 2022.
      Web domluvitse.cz mi ide. Veľmi sa mi páči.
      Tie dve stránky
      Dvě řči v jedné hlavě
      marketa.janouskova.cz
      mi neidú.
      Hlási 404 Not Found.
      Našiel som jednu YouTube stránku
      Markéta Janoušková Violinist

      • Markét napsal:

        Hi there, Cyril,
        myslím, že autorka článek smazala. Nebo to spíš vypadá, že vymazala celý web. Ty pingbacky odstraním, díky za upozornění. 😉

  10. Dana napsal:

    Dakujem ze som Ta objavila. Som trocha spokojnejsia, ze netrpim sama samomluvou, pretoze ja mam obcas aj mimicky prejav a uvedomim si to ked vidim tvare oproti mne. Davno nemam 20 ale treningom sa to urcite da, takze vyhovorky na geny su vyhovorky. Dakujem

    • Markét napsal:

      Ahoj, Dana, já děkuju, že ses do toho pustila se mnou. 🙂 Ano, samomluva je skvělý nástroj a hodně ti toho vrátí, když ji budeš využívat co nejčastěji. Jen musíš hodit za hlavu to, že možná vypadáš jako blázen, když si povídáš sama se sebou. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že si lidi většinou všímají v první řadě sebe a pak až okolí. 😀 Good luck! Markét

  11. Kristýna napsal:

    Ahoj,
    anglicky se učím přes 12 let (z toho 8 celkem intenzivně na gymplu). Gramatiku tedy docela slušně ovládám, slovní zásoba ta tam taky nějaká bude, sleduju filmy a seriály s anglickými titulkami, takže většinou i rozumím, ale to mluvení mi prostě nikdy nešlo. Napsat text mi nedělá větší problémy – to si můžu rozmyslet, co chci napsat a pokud neznám slovíčko, zkrátka se zamyslím a napíšu to jinak. Ale při mluvení když nevím, tak prostě nevím..
    Čas od času začnu mluvit anglicky třeba na psa (chudák vždycky jen sedí a nechápe, co po ní chci 😀 ), ale nikdy mi to moc dlouho nevydrží, protože se začnu zasekávat a jen mě to naštve..
    No tak budu to zkoušet dál, a třeba se jednou vážně rozmluvím 😀

    • Markét napsal:

      Ahoj, Kristýno, moc díky za komentář. 🙂
      Tak to máme stejně, můj pes už asi umí rusky, něco málo francouzsky, anglicky a teď ho otravuju s portugalštinou. 😀 S mluvením platí: Pokud se chceš naučit mluvit, musíš mluvit. Jinak to bohužel nejde. Můžeš mít obrovskou slovní zásobu a znát každý detail z gramatiky, ale to je ti k ničemu, pokud nemluvíš. Takže se nenech odradit, ono to totiž ze začátku ani jít nemá. Nikdo se ještě nenaučil mluvit cizím jazykem přes noc, nějakou chvíli to trvá, než si mozek a pusa zvyknou. Takže to zkoušej dál, pokud možno každý den si popovídej se psem a třeba si pak všimneš, že už ti to pomalu začíná jít.
      Držím palce, Markét 🙂

  12. Dana napsal:

    Přečetla jsem si všechny komentáře a zjistila jsem, že jsme na tom téměř všichni stejně. Stejně jako naše Markétka. Jsem začátečník a netroufala jsem si ani mluvit sama se sebou. Díky Vám jdu s plnou parou do toho. I am ready, goodbye!

  13. Ahoj všem,moc se mi článek i příspěvky líbí.Také já jsem věčný začátečník a tak na základě příspěvků,trénuji angličtinu v lese.Včera jsem třeba odečítala násobky čísel.Díky za povzbuzení a ahoj všem.

    • Markét napsal:

      Hello, Boženka, thank you very much for learning English with me. Have fun (not only with the numbers and counting)! 🙂 Good luck, Markét

  14. Jery napsal:

    ahoj,
    samomluvu zkouším , poněvadž nemám s kým mluvit, kurzy mě stály několik desítek tisíc a na další není, takže toto je dobrá varianta.ale mluvení mi připadá jako ta lehčí část, v hlavě si přeložíš co chceš říct a řekneš to.stačí mít slovní zásobu bohužel nerozumím
    ani slovo když na mě někdo mluví a to tě žádná škola nenaučí. i filmy pro malé děti jsou pro mě rychlé .i prasátko pepina je pro mě superrychlá angličtina )))

    • Markét napsal:

      Ahoj, Jery, ano, samomluva je zdarma a pokud ji využíváme na maximum, pak je mnohem efektivnější než většina kurzů. Have fun! 🙂
      Pokud byste hledal parťáka na mluvení, napište mi email, na něco společně přijdeme. Nebo mrkněte na nový projekt https://www.blabu.com/, kde si můžete za nijak velké peníze patnáct minut povídat s rodilým mluvčím.
      Co se týče poslechu, to se bohužel nedá našprtat, ani na to neexistuje žádné rychlořešení. Chce to hodně trpělivosti a každodenního AKTIVNÍHO tréninku. Píšu aktivního, protože většina lidí si myslí, že si pustí prasátko Pepinu nebo něco jiného k poslechu, jednou si to poslechnou, postesknou si, že pořád nerozumí, a to je všechno. Je to stejné jako s mluvením: abychom se naučili mluvit anglicky, musíme začít mluvit. Abychom se naučili porozumět, musíme poslouchat a cvičit se v té dovednosti krůček po krůčku. Trvá to, bude se vám zdát, že se nikam neposouváte, ale pokud vydržíte a budete na tom makat, jednoho dne si uvědomíte, že rozumíte o něco lépe, a nakonec že rozumíte naprosté většině.
      Budu držet palce,
      Markét 🙂

  15. Mike Litoris napsal:

    možna off topic, ale český psaný članký a rozhovory si v realnem čase překladam,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.