Jak na angličtinu od píky?

Ať už jste angličtinou nepolíbený začátečník nebo věčný začátečník, který začíná znovu, nejspíš si lámete hlavu, jak na to od úplného začátku. Tohle je hodně obsáhlé téma, na které bych mohla mluvit hodiny a hodiny. K dispozici mám ale jen pár minut, ve kterých vám chci předat to, co se nejvíc osvědčilo mně, když jsem se před časem znovu pustila do francouzštiny od píky. Poradím vám, jak na to, abyste u angličtiny vydrželi a brzy to nevzdali, zbytečně neplýtvali časem s něčím, co nefunguje, a už od začátku se učili co nejefektivněji tak, abyste angličtinu skutečně dokázali používat v praktických situacích. Vše v tomto videu jsem si hezky odzkoušela na sobě, takže to máte z první ruky a hezky prakticky. Pojďme na to. 🙂

Poznámka: Video jsem natočila pro konferenci Zamilujte se do angličtiny, kterou v roce 2023 pořádal Broňa. Myslím, že je na čase s vámi přednášku také sdílet. Enjoy!

https://www.youtube-nocookie.com/watch?v=4ZtYXz5Uk4k&ab_channel=EnglishHacker

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Mindset a motivace: Bez nich daleko nedojdete

Naučit se anglicky je běh na dlouhou trať, takže se na to musíme pořádně připravit, abychom tu dálku zvládli uběhnout a neodpadli po pár kilometrech. Spousta lidí si myslí, že naučit se anglicky znamená naučit se perfektně gramatiku a mít širokou slovní zásobu a všechno ostatní jako mluvení a porozumění, to přijde samo. Ve skutečnosti je to ale spíše o tom naučit se myslet anglicky, tedy úplně jinak, než jste doposud byli zvyklí, a tenhle jiný způsob myšlení je něco, co zkrátka trvá a vyžaduje to, abyste se tomu dlouhodobě každý den věnovali. Pojďme se tedy v první řadě pojistit, že u angličtiny vydržíme.

Nastavení mysli

Ještě, než se tedy pustíte do učení, doporučuju začít především u sebe. To, co nás brzdí a způsobuje, že se stáváme věčnými začátečníky, jsme mnohdy my sami. Naprostá většina z nás je nevědomky naprogramovaná k neúspěchu. Říkám tomu záchranný systém. Je to ten hlas v hlavě, který nám říká, že nemá cenu se do té angličtiny vůbec pouštět, protože je to moc těžké, nedokážeme to, jsme na to moc staří, nemáme na to dost peněz, jenom se ztrapníme, nemáme na jazyky talent, cizí jazyk se přece nedá naučit, pokud v té zemi nežijeme, tak proč se vůbec namáhat? Tenhle záchranný systém má zkrátka na všechno výmluvu, proč by to nešlo. Chrání nás před nepohodlím, zklamáním a vůbec všemi nepříjemnými pocity, ale brání nám v těch skvělých možnostech, které nám angličtina může nabídnout.

Nejlépe uděláte, když tenhle záchranný systém umlčíte protiotázku: A proč by to nešlo? A proč ne? To, zda se anglicky dokážeme naučit nebo ne, totiž nezáleží na talentu, věku, času, penězích, příležitostech jako studium v zahraničí apod., ale především na našem přístupu. Jak poznamenal Henry Ford: „Ať už si myslíte, že něco dokážete nebo nedokážete, vždycky budete mít pravdu.“ Všechno je možné, pokud věříme, že to dokážeme, a něco pro to děláme. Cizí jazyk se totiž dokáže naučit úplně každý bez rozdílu, protože všichni, co tu teď jsme, jsme to už jednou nebo i víckrát dokázali. Každý z nás mluví minimálně jedním jazykem, tím naším mateřským. Tu schopnost máme všichni vrozenou.

Motivace

Důvodem, proč tolik lidí končí jako věční začátečníci, je mimo jiné slabá motivace. Mít dobrou a silnou motivaci je klíčové. Je to totiž něco, co vás požene kupředu, i když bude nejhůř a nebude tak snadné to vzdát. Pojďme se tedy pořádně namotivovat. Rozlišuju dva druhy:

Vnější motivace přichází od někoho jiného – od společnosti, která má od nás určitá očekávání, od rodičů, partnerů, učitelů, našich nadřízených a podobně. Je to takové to „měl bych se naučit anglicky, protože…“. Tahle motivace se možná jeví jako dostatečná, ale ve skutečnosti je hodně slabá. Není nijak radostná, není osobní, týká se práce, povinností, nutnosti. Chybí v ní nadšení. Jakmile se objeví první těžkosti, s takovou motivací to snadno vzdáte.

Vnitřní motivace naproti tomu přichází od nás samých a rodí se z našich zájmů, z toho, co nás zajímá, co máme rádi. Pokud je dostatečně silná, je to něco, co si chcete splnit, na co se těšíte a co vás požene kupředu, i když budete mít sto chutí s tím praštit. Tady už necítíte, že byste se měli naučit anglicky, tady už víte, že se chcete naučit anglicky.

Proč se chcete naučit anglicky? Pokud máte takovou tu klasickou vnější motivaci, změňte to. Zamyslete se nad tím, jaké sny si díky angličtině chcete splnit? Co vás baví, co vás fascinuje, co děláte ve volném čase a na čem vám záleží? Mělo by to být něco konkrétního, něco, co vás bude plnit nadšením. Pro mě osobně je to sen přečíst si Malého prince ve francouzštině. A může to být i něco malého, hlavně když váš to plní nadšením.

Všimněte si, že vaše vnitřní motivace je zároveň i vaším cílem. Není to nic abstraktního, je to konkrétní cíl, který si chcete splnit. Spousta lidí má za cíl naučit anglicky – ale sami si neumí odpovědět na otázku, co to vlastně znamená a jak poznají, že už to dokázali. Pokud ale máte nějaký konkrétní cíl, který je zároveň vaší silnou vnitřní motivací, víte naprosto přesně, kam jdete, jakou úroveň k tomu budete potřebovat, čeho chcete dosáhnout a na co se zaměřit. A podle toho už se pak můžete zařídit a tu svou cestu si naplánovat, rozdělit si ji na menší, lehce dosažitelné cíle.

Nejdřív si osvojte systém

Tak jo, teď už víte, že u angličtiny vydržíte a víte, čeho konkrétně chcete dosáhnout. Pojďme si tedy dát tipy k samotnému učení. Jak na to jako úplný začátečník nebo věčný začátečník?

Výběr kurzu

Na internetu je spousta tipů a videí, které vám radí obklopit se angličtinou (koukat na filmy, číst knihy v originále, sledovat YouTube kanály, poslouchat podcasty…). V případě, že jste začátečník nebo věčný začátečník, to chce ale trochu jiný přístup. Vy si totiž ze všeho nejdřív potřebujete osvojit systém. Musíte porozumět tomu, jak angličtina funguje a proč tomu tak je a samozřejmě nabrat slovní zásobu. K tomu vám poslouží nějaký dobrý studijní materiál určený pro začátečníky, díky kterému si vybudujete pevné základy, na kterých pak budete stavět dál.

Každý z nás je jedinečný, takže si vyberte něco, co budete vyhovovat konkrétně vám. Může to být online kurz, nějaká aplikace, učebnice, prezenční kurz nebo začněte rovnou se soukromým lektorem. Možností je spousta, takže hledejte, dokud nenajdete to pravé pro vás. Já to třeba s francouzštinou zkoušela už několikrát předtím, jednou s Duolingem, s učebnicí Francouzština pro samouky, pak s různými kurzy, a nic z toho mi nefungovalo. Až nakonec jsem našla kurz, který mi konečně sedl a který mi pomohl posunout se. Pokud tedy s angličtinou bojujete, většinou problém nebývá ve vás nebo v tom, že nemáte na jazyky talent, ale spíš že se učíte způsobem, který pro vás není efektivní a nefunguje vám.

Můžete to zkusit třeba s mým online kurzem angličtiny zdarma. Všech 30 lekcí je k dispozici na YouTube, můžete si k nim také stáhnout studijní materiály. A pokud by vám kurz vyhovoval, můžete si zakoupit i jeho prémiovou verzi, kdy vás celým kurzem provedu pomocí mp3 nahrávek a učím vás mluvit a vše používat v praxi a mnoho dalších praktických studijních materiálů.

Učte se anglicky, ne o angličtině

Pokud jste věčným začátečníkem a začínáte stále znovu a znovu, je to známka toho, že způsob, jakým jste se doposud učili, je pro vás konkrétně neefektivní a nefunguje vám. Albert Einstein to řekl hezky: „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Je tedy třeba něco změnit, jít na to jinak. Někdy je to o nevhodném výběru kurzu pro vás a velice často je to o způsobu, jakým se učíte.

Mnohdy se totiž nevědomky spíše učíme o angličtině, než angličtinu. Cítíte ten rozdíl? Když se učíme o angličtině, v podstatě ten jazyk studujeme skoro jako akademik. Učíme se gramatické poučky, seznamy slovní zásoby, výjimky z pravidel a vypadá to, že se toho hodně učíme. Když pak dojde na lámání chleba, najednou zjistíme, že sice známe spoustu gramatiky a slovní zásoby, ale vlastně to vůbec neumíme použít. Často také docílíme toho, že nás ty naše teoretické znalosti ochromí natolik, že se potom bojíme dát dohromady větu, aby v ní nebyla hromada chyb. Takhle se cizí jazyk můžete učit třeba deset a nikam se neposouvat.

Místo toho se potřebujeme začít učit ne o angličtině, ale anglicky. Co tím mám na mysli? Znamená to to, že jakmile se něco naučíme, hned to použijeme.

Ohromně se mi v tomhle osvědčila samomluva, tedy mluvení sama se sebou. Potřebujete k tomu jen sebe sama a být někde o samotě, ale dokáže vás ohromně posunout kupředu. Pokud nezačnete mluvit anglicky, nikdy se mluvit anglicky nenaučíte. Samotná znalost gramatika a široká slovní zásoba vám budou k ničemu, pokud skutečně nezačnete mluvit. Možná si teď říkáte, že je to přece jasné, ale zkuste se zamyslet. Opravdu trénujete pravidelně mluvení? Jak často mluvíte hezky nahlas?

Samomluva je skvělý způsob, jak se postupně učit nejen mluvit a správně vyslovovat, ale také myslet anglicky. Jak tedy na to, když jste začátečník? Ještě samozřejmě neznáte dost slovní zásoby ani gramatiky, abyste dokázali vést dlouhý monolog na téma globální oteplování, ale to vůbec nevadí. Začít se samomluvou můžete s málem, stačí prvních pár slovíček a můžete se do toho pustit. Jednoduše pro začátek vyjděte z toho, co se naučíte v kurzu. Kurz vám také bude sloužit jako zpětná vazba. Můžete začít s jednotlivými slovy, pojmenovávejte věci kolem sebe nebo své myšlenky či pocity, pak slova různě kombinujte do jednoduchých vět, ty jednoduché věty pak spojujte do souvětí, odstavců… a takhle postupně se budete učit vše používat. To všechno hezky nahlas, to je důležité, opravdu to řekněte.

A když už mluvíte nahlas, zkoušejte u toho imitovat rodilé mluvčí. Správná výslovnost není vůbec těžká k naučení, je to jen o tom vybudovat si svalovou paměť. A čím dřív s ní začnete, tím to jednodušší to zase je. Je škoda, že se anglická výslovnost tolik opomíjí, vždyť je to nezbytná součást jazyka. Ze začátku to opět půjde ztuha, ale když vytrváte, časem se budete zlepšovat. A když vám nějaký zvuk bude dělat problémy, na YouTube je spousta videí s tutoriály. Tady jsou třeba moje videa o anglické výslovnosti.

Nečekejte na později, začněte hned. Čím déle budete čekat, tím těžší bude se do toho pustit. Spousta lidí si říká, že začnou mluvit, až toho budou dost umět. Když ale začínáte s málem a postupně k tomu nabalujete další věci, je to o dost jednodušší. Naučili jste se nějaká nová slovíčka? Hned je dejte do vět a zkuste si něco říct. Naučili jste se novou gramatiku? Hned si ji vyzkoušejte a použijte ji hezky nahlas v pár větách.

Využijte každé volné chvilky, kdy se náhodou ocitnete o samotě. Proto kudy jdete, na cokoli myslíte, zkuste myslet anglicky, pojmenovávejte věci kolem sebe, své pocity, představujte si imaginární rozhovory. Učte se takto tvořit věty. Důležité je, abyste to zkoušeli každý den, pravidelně a nahlas. Zpočátku to půjde ztuha, ale když vytrváte, časem se budete hodně zlepšovat. A pokud to opravdu uděláte, budete mít před ostatními ohromný náskok, protože většina lidí nemluví, angličtinu nepoužívá, jen se o ní učí.

Využijte množností dneška

Dalším z klasických zádrhelů při učení se cizího jazyka bývá paměť. Něco se naučíme, většinu z toho ale rychle zapomínáme (za 20 minut 60%, za den 30%). Je to přirozená pojistka našeho mozku, protože kdybychom si pamatovali úplně všechno, asi se brzy zblázníme. V případě angličtiny si ale pamatovat chceme. A nejlepší způsob, jak to udělat, je využít možností dneška. Existují aplikace, které využívají takzvaný spaced-repetition system (systém intervalového opakování). SRS stojí na principu vybavování si a okamžité zpětné vazby. Slovíčko, které jste se naučili, vám připomene znovu přesně v okamžiku, kdybyste ho byli zapomněli. Tím se dané slovo znovu obnoví ve vašem mozku. Po určité době vám SRS dané slovo zase připomene a vy si ho opět osvěžíte. A takhle to jde znovu a znovu, dokud se slovíčko neuloží ve vaší dlouhodobé paměti a vy si ho budete moci kdykoli vybavit. Nejoblíbenější aplikace, které využívají tento systém, jsou Memrise, Anki a Quizlet. Můžete si buďto tvořit okruhy slovní zásoby sami nebo využít těch, které už vytvořil někdo jiný. Osobně nedám dopustit na Memrise a pokud se se mnou pustíte do kurzu pro začátečníky, veškerou slovní zásobu z kurzu včetně výslovnosti a příkladových vět jsem do Memrise nahrála za vás. Tady najdete veškeré návody k Memrise.

A pokud by vás zajímalo blíže, jak systém intervalového opakování funguje, mrkněte na video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Call to action

Tak jo, doufám, že vám tohle video pomůže učit se anglicky co nejefektivněji tak, aby vás to bavilo, plnilo nadšením a angličtinu jste už od začátku dokázali skutečně používat. Nechť věčné začátečnictví nemá ve vašem případě vůbec šanci. Dejte mi vědět, zda máte nějaké otázky a napište mi, co se chystáte změnit na způsobu, jakým se učíte.

Pokud by vás zajímalo podrobněji, jak se učím cizí jazyk já, jak se mi to daří a nedaří a co si z toho procesu odnáším, sem tam o tom natáčím vlogy.

Moc vám děkuju za sledování a držím palce, ať vám angličtina dělá jen radost. Good luck!

P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you so, so incredibly much. You’re simply the best. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
  1. Marie Trnečková napsal:

    Dobrý večer.
    Jako 3-denní důchodce jsem chtěla načerpat inspiraci, protože teď už se nebudu moct vymlouvat na čas. Alespoň doufám. Ale u sebe postrádám jednu věc – ne mluvení / v nejhorším ukecám vše, i když občas s pomocí rukou a nohou/ , ale psaní.
    Dříve se učilo jinak.Byly tam i diktáty a psaní slovíček na tabuli..a tehdy jsem to uměla. Pak nastala éra hlavně mluvte, ale už se nepíše.
    Když mám stvořit dopis v angličtině, tak mám opravdu problém. A tak moje nynější východisko je, chodit na angličtinu, i když nevyhovující stylem učení, ale v perfektním kolektivu a mám předsevzetí, že si ty samouky projdu včetně psaní. A taky ty lekce od Vás jsou užitečné.
    Tak doufám, že vydržím, i když motivace – cestování – asi pro mě už moc nebude.
    Ale i mozek se musí procvičovat jako prevence Alzheimera.
    Přeju mnoho radosti v objevování dalších jazyků a taky radost z cestování. Trnečková

    • Markét napsal:

      Hello there, Marie, výhodou samouka je, že si může učení uzpůsobit tak, jak mu to nejvíc vyhovuje. Pokud se nejlépe učíte psaním, pište! Pořiďte si zápisník a vše si tam zapisuje, pište si jednoduchý deník v angličtině… fantazii se meze nekladou. 🙃
      PS: V prémiové verzi mého kurzu diktáty najdete včetně psaného cvičení, takzvaného zpětného překladu. 😉
      Držím palce a fandím, to dáte,
      Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.