Frázová slovesa #9: Point out

Frázová slovesa jsou nedílnou součástí angličtiny a neučí se zrovna lehce, protože jsou dost nevyzpytatelná. Tak jako tak se jim nevyhnete a pokud chcete dostat svou angličtinu na vyšší úroveň, frázová slovesa jsou nutností. Pojďme se tedy naučit další z nich. Co znamená frázové sloveso „point out“ a jak se používá? Více ve videu a článku. 🙂

Co znamená frázové sloveso „point out“?

Pojďme si význam frázového slovesa „point out“ ukázat na příkladech:

Příklad číslo 1: Plánujete výlet do Ameriky a radíte se se svým známým, který tam nedávno byl. Dá vám spoustu tipů, které by vás nikdy nenapadly. Řeknete mu:

Thank you so much for pointing this information out to us. We’d be lost without you.

Moc děkujeme, že jsi nás na tyhle informace upozornil. Bez tebe bychom byli ztracení.

Příklad číslo 2: Váš šéf svolá schůzku a oznámí vám i kolegům, že projekt, na kterém pracujete, se musí dokončit o týden dřív. Vy ale řeknete:

I’d like to point out that there are still too many issues to deal with. It’s simply not possible to launch the project sooner.

Chtěl bych poukázat na to, že je tu pořád příliš mnoho věcí, s kterými se musíme vypořádat. Jednoduše není možné ten projekt spustit dříve.

Zapamatujte si, že frázové sloveso „point out“ se překládá jako „poukázat na co, upozornit na co, zdůraznitŘíkáte tedy někomu nějakou informaci, o které se domníváte, že ji ten druhý buďto neví, nebo ji zapomněl, a chcete ji připomenout, zdůraznit ji a upozornit na ni.

Jak můžete frázové sloveso „point out“ použít?

Frázové sloveso point out můžete ohýbat do všech různých časů (je to pravidelné sloveso). Používáte ho buďto ve tvaru point something out (to somebody), tedy poukázat na co, upozornit (koho) na co, nebo ve tvaru point out that / how / where / who / how many…., což znamená upozornit, poukázat na to, že / jak / kde / kdo / kolik… Mrkněte na příklady:

I was planning a bicycle trip until my friend pointed out that he’s injured his knee recently and therefore he shouldn’t strain it. (Plánoval jsem výlet na kolo, dokud mě kamarád neupozornil, že si nedávno zranil koleno, a proto by ho neměl přetěžovat.)

We usually try to avoid him because he’s got quite unpleasant personality traits. He never forgets to point out your mistakes to you. (Obvykle se mu snažíme vyhnout, protože má docela nepříjemné osobnostní rysy. Nikdy nezapomene poukázat na vaše chyby.)

Don’t forget to point out how expensive that might be. (Nezapomeň poukázat na to, jak drahé to může být.)

There’s always something to improve and learn as my English teacher pointed out yesterday. (Pořád je tu co zlepšovat a učit se, jak zdůraznil můj učitel angličtiny.)

The runner pointed out the importance of stretching. (Běžeč poukázal na důležitost protahování.)

He always points out to us how much time and practice it takes to acquire a new skill. (On nám vždycky zdůrazňuje, kolik času a cviku osvojení si nové dovednosti vyžaduje.)

So tell me: When was the last time you pointed out something to somebody? Tell me more in the comments bellow!

Doufám, že se vám bude toto frázové sloveso hodit. 🙂

P.S. Všechny fráze a matoucí slova z video sérií Mluvená angličtina, Plete se, Frázová slovesa, False friends a Anglické předpony se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám videa a chcete mě podpořit v tom, co dělám? Můžete. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Ivana napsal:

  Hello Market,
  thank you for useful video. I was pointed out my friend to a new shampoo specially for older women, which helps with their weak hair.

  • Markét napsal:

   Hi there, Ivana,
   thank you so much for watching and for writing your comment in English. I can always appreciate that. 🙂
   You were pointed out by your friend (vaše kamarádka na to upozornila vás, trpný rod) or you pointed out to your friend (vy jste na to upozornila kamarádku)? There’s a difference, you see. 😉
   Keep up the great work,
   Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.