Anglické TH versus F, S, D a T

Často mi píšete, že vám anglické TH někdy zní jako souhláska F, někdy jako S, sem tam jako D či jako T, a tak jsem se rozhodla vám TH s těmito zvuky porovnat, abyste mohli na vlastní uši slyšet rozdíl mezi nimi. Ukážu vám, že TH a F, S, D a T se opravdu liší a že na správné výslovnosti v tomhle případě dost záleží, protože záměnou jedné hlásky můžete také zaměnit význam celého slova. Pojďme si tedy znovu posvítit na zákeřné anglické TH. 😉

Pokud si potřebujete zopakovat, jak na výslovnost anglického TH, mrkněte na tohle video s návodem:

A chcete-li dostat své TH na vyšší úroveň a pořádně se procvičit s anglickými jazykolamy, tohle video je to pravé pro vás. Jazykolamy a zmíněná videa naleznete zde.

Co jsou to „minimal pairs“?

Minimal pairs neboli minimální páry jsou dvojice slov, které jsou stejné, až na jeden jediný vyslovovaný zvuk (například dvojice „desk“ a „disk“, „bad“ a „bed“ nebo „sit“ a „seat“). Slouží k porovnávání vyslovovaných zvuků a pomáhají studentům rozpoznávat a učit se drobné rozdíly v anglické výslovnosti. Pojďme si tedy s jejich pomocí porovnat TH s F, S, D a T.

TH versus F

Jak se liší neznělé anglické TH a F? Všimněte si, že při vyslovování souhlásky F nijak nehýbete jazykem, zůstává dole u spodních zubů, kdežto při vyslovování TH jazyk vystřelí kupředu k horním zubům. Porovnejte:

thirst (žízeň) x first (první)

thin (tenký, hubený) x fin (ploutev)

three (tři) x free (volný, zdarma)

death (smrt) x deaf (hluchý, neslyšící)

offer (nabídka, nabídnout) x author (autor)

TH versus S

Často se setkávám s tím, že studenti anglické děkuji vysloví jako „senkjú“, což samozřejmě dost tahá za uši. Jak se tedy anglické TH a S liší? Vlastně se vyslovují dost podobným způsobem. V případě S se přední část jazyka hned za špičkou jemně dotýká patra a je mírně vzadu, zatímco v případě TH se jazyk nedotýká ani patra, ani zubů. Zvuk TH vytváříme špičkou jazyka, která vystřelí k předním zubům.

faith (víra) x face (obličej)

myth (mýtus) x miss (slečna)

mouth (ústa) x mouse (myš)

theme (téma, motiv, znělka) x seem (zdát se, připadat)

thumb (palec na ruce) x some (nějaký, některý)

TH versus D

Často se také setkávám s tím, že studenti si slovíčka jako „they“ a „this“ ulehčují a místo TH tam vyslovují spíše D. Jenže pak nevědomky říkají něco jiného. Jak se tedy liší výslovnost TH a D? Souhláska D se vysloví tak, že jazyk stočíme a špičkou jazyka se dotýkáme místa těsně za předními zuby, zatímco v případě TH je špička jazyka níže, tedy těsně pod předními zuby. Navíc při vyslovování D vzduch blokujeme, kdežto při vyslovování TH vzduch proudí bez zadržování.

they (oni) x day (den)

that (tamten, ten) x dad (táta)

thirty (třicet) x dirty (špinavý)

breath (dech) x bread (chléb)

thrive (dařit se, prospívat) x drive (řídit)

TH versus T

Další oblíbenou variantou poděkování v angličtině bývá místo „senkjú“ také „tenkjú“. Jaký je tedy rozdíl mezi TH a T? Souhláska T se vysloví tak, že jazyk stočíme a špičkou jazyka se dotýkáme místa těsně za předními zuby, zatímco v případě TH je špička jazyka níže, tedy těsně pod předními zuby. Navíc při vyslovování T vzduch blokujeme a pak vypustíme takový malý obláček, kdežto při vyslovování TH vzduch proudí bez zadržování.

both (oba, oboje) x boat (člun, loď)

thought (2. a 3. tvar od nepravidelného slovesa „think“) x taught (2. a 3. tvar od nepravidelného slovesa „teach“)

three (tři) x tree (strom)

path (pěšina, stezka) x pat (poplácat, poplácání)

death (smrt) x debt (dluh)

Pokud máte otázky, pište je do komentářů. Ráda odpovím. 🙂

P.S. Všechny slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Thank you very much, you’re the best! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.