Možná si ještě vzpomínáte na video, ve kterém jsem vám nadšeně doporučovala Mluvník od Lingey. Nedávno se mi dostala do rukou čerstvě vydaná příručka od stejného vydavatelství s názvem Klíčová slova v angličtině a ráda se s vámi podělím o své dojmy z tohohle mladšího bratříčka Mluvníku. Pro koho jsou Klíčová slova v angličtině určená, jak s příručkou pracovat, v čem vám může pomoci, jak se s ní můžete zlepšovat v angličtině, jak se liší od Mluvníku a proč si ji (ne)pořídit do své vlastní knihovničky? A jako bonus se také dozvíte, jak se rozhodně neučit anglická slovíčka. Pojďme se Klíčovým slovům podívat pod obálku. Enjoy! 🙂
Jako začátečník velice brzy zjistíte, že znalost samostatných slovíček ani zdaleka nestačí k tomu, abyste se byli schopní v angličtině bez problémů vyjádřit nebo rozumět mluvené či psané angličtině. Naučíte se třeba takové slovíčko „course“ neboli „kurz“ a uložíte si ho do vaší rostoucí slovní zásoby. A pak nadejde den, kdy chcete anglicky říct „Absolvoval(a) jsem kurz angličtiny.“ Nebo třeba: „Chci se zapsat do kurzu angličtiny.“ Anebo: „Chodím do kurzu angličtiny.“ Sice víte, že „kurz“ se anglicky řekne „course“, ale už nemáte potuchy, jak říct „absolvovat kurz, zapsat se do kurzu, chodit na kurz“. Nemluvě o tom, že slovíčko „course“ může znamenat spoustu různých věcí, takže když se tohle slovo někde objeví, vůbec mu nemusíte rozumět, znáte-li jen jeden z jeho významů.
Vidíte tedy, že je potřeba vědět, jak se slovíčko, které jste se naučili, pojí s jinými slovy, aby se vytvořil nějaký konkrétní význam. Nemluvíme přeci v jednotlivých slovech, ale v celcích, která tato slova vytváří. Kombinace určitých slov tvoří význam a gramatika mu dodává konkrétní podobu (například minulý čas, mluvíme-li o minulosti). Nejlepší strategií je tedy neučit se slova jednotlivě jako nějaký seznam, ale rovnou v běžných výrazech, kolokacích, frázích a idiomech, rovnou s předložkovými vazbami. Ušetříte si tak čas, budete rovnou umět dané slovo použít v praxi a nebudete se tolik uchylovat k Czenglish. Když totiž nevíte, jak co vyjádřit, sáhnete k tomu, co důvěrně znáte, tedy ke svému mateřskému jazyku. Výsledkem je pak doslovný překlad z češtiny do angličtiny, který ve většině případů nefunguje.
A právě k tomuhle se skvěle hodí Klíčová slova v angličtině. Je to v podstatě Mluvník naruby. V Mluvníku najdete jakožto hesla česká slova a jak je přeložit do angličtiny v různých obratech, ustálených spojeních, frázích a idiomech. V Klíčových slovech najdete naopak anglická slova jakožto hesla a různé obraty, slovní spojení, fráze, frázová slovesa, předložkové vazby a idiomy, které se k tomuto slovu váží.
V Klíčových slovech v angličtině na vás čeká:
Už podnadpis na obálce prozradí, k čemu se Klíčová slova hodí nejvíc. Píše se tu: Osvojte si ustálená spojení, předložkové vazby, fráze a idiomy. Už z toho důvodu se tahle příručka nehodí pro začátečníky, ale spíše pro mírně pokročilé a vyšší úrovně. Nejvíce ji ocení ti z vás, kteří se chtějí posunout od učebnicové nebo školské angličtiny k praktickému použití a té skutečné angličtině. A skvěle poslouží i těm z vás, kteří mají pocit, že sice máte širokou slovní zásobu, ale stejně mnohdy nedokážete vyjádřit to, co vyjádřit chcete, protože vám chybí hlubší znalost toho, jaká slova se pojí s jakými dalšími slovy.
Představte si tedy více než 600 z nejpoužívanějších slov v angličtině a u každého z nich spoustu praktických a užitečných obratů, výrazů či celých vět. Když si třeba vyhledáte slovíčko „eye“, najdete u něj například tyto výrazy a fráze:
Tady krásně vidíte, že jedno anglické „eye“ vůbec v češtině nemusí odpovídat slovu „oko“ a naopak. A jak Mluvník, tak Klíčová slova vám pomohou se v tom vyznat. Mnohdy totiž hledání takových výrazů v běžném slovníku, ať už v tom papírovém či online, nemusí přinést žádné výsledky, v Klíčových slovech je ale s velkou pravděpodobností najdete.
Klíčová slova se skvěle hodí třeba při čtení anglických knih, novin či článků, kdy si nevíme rady s nějakým obratem a slovník nám v tomhle ohledu moc nepomohl. Nebo třeba při sledování seriálů, filmů, videí či poslechu podcastů. Pokud narazíte na nějaký obrat, ve kterém zazní slovíčko, které důvěrně znáte, a přesto obratu vůbec nerozumíte, zkuste zalistovat v příručce. Nejspíš ho tam najdete i s odpovídajícím českým překladem.
Klíčová slova nemusíte ale nutně používat jako slovník pro vyhledávání frází, idiomů a kolokací. Můžete si z této příručky udělat svou učebnici nebo cvičebnici a s její pomocí si rozšiřovat slovní zásobu. Každý den si třeba můžete projít jedno heslo a vybrat si tři výrazy s tímto slovem, která se vám budou hodit. Jsou to obraty, které v řeči běžně používáme, ale přesto se je na většině kurzů nebo ve většině učebnic nejspíš nenaučíte. Fantazii se zde opravdu meze nekladou.
A nenajdete tu jen obraty a věty, ale také užitečné poznámky a zajímavosti, které vám pomohou s porozuměním a jemnými nuancemi angličtiny. Dozvíte se třeba, jaký je rozdíl mezi „go to bed“ a „go to the bed“, jak je to s předložkami na konci věty, jak se liší „few / a few“ a „little / a little“, jak je to s nepočitatelností v angličtině a spoustu dalších užitečných věcí. Klíčová slova tedy obohatí nejen vaši slovní zásobu, ale i gramatiku a další dovednosti.
Klíčová slova jsou takovým praktickým slovníkem celých vět či výrazů, která se vážou na konkrétní anglické slovo, ale rozhodně se nejedná o kompletní slovník. Je to spíše kapesní příručka o nějakých 600 stranách, čemuž odpovídá její obsah i velikost. Najdeme toho v ní opravdu spoustu od běžných výrazů z britské i americké angličtiny, po slangovou, hovorovou, business angličtinu…, ale ne všechno. Je tedy možné, že slovo, které hledáte, mezi těch 600 nejpoužívanějších klíčových slov zařazeno nebylo a vy hledaný výraz bohužel nenajdete. I tak je ale obsah a rozsah témat příručky více než bohatý a nezklame ani pokročilejší studenty. Sama v něm nacházím ohromné množství výrazů, které mi doposud unikaly a které mi připomínají, že je pořád co se učit a zlepšovat.
Stejně tak v Klíčových slovech nenajdete ani přepis výslovnosti celých vět či výrazů (výslovnosti se dočkala pouze samotná klíčová slova). Osobně mi tam vůbec nechybí, protože stejně dávám přednost tomu si výslovnost poslechnout, než si ji přečíst ve znacích fonetické transkripce. Někomu by ale scházet mohla, zvlášť když moc neholdujete online světu a preferujete klasický styl papírových slovníků.
Klíčová slova v angličtině si můžete pořídit za cenu kolem tří set korun nebo i levněji. Cena se různí knihkupectví od knihkupectví, vyplatí se tedy trochu zapátrat. A pokud s koupí zatím váháte, určitě doporučuji optat se v knihovně nebo si zajít do kamenného knihkupectví a příručkou si zalistovat. 🙂
Máte příručku už doma? Podělte se s ostatními studenty o své dojmy. Zvažujete její koupi, ale máte otázky? Ptejte se v komentářích. Máte tipy na podobné šikovné slovníky či příručky? Dejte vědět do komentářů. 🙂
P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete. 🙂 Thank you so incredibly much, you’re awesome!
Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.
Efektivně a zábavně! :)