Jak na metodu zpětného překladu

Máte pocit, že se učíte a učíte, ale jako by jste se nehnuli z místa? Nebo je pro vás poměrně snadné porozumět textu, ale když se sami chcete vyjádřit psaným projevem nebo mluvením, najednou to drhne? Nebo byste rádi dostali svou angličtinu o úroveň výš? Tohle a ještě mnohem víc vám může přinést metoda zpětného překladu. Jak na ni? 

S čím vám metoda zpětného překladu může pomoci?

 • Tato metoda je skvělá, když si potřebujete něco zopakovat. Okamžitě díky ní zjistíte, jak na tom jste a co je třeba si znovu prostudovat.
 • Ukáže vám ten propastný rozdíl mezi teoretickými znalostmi a jejich využitím v praxi. Jedna věc je rozumět angličtině, druhá věc je to vyjádřit v angličtině. 
 • Pomůže vám dostat se o úroveň výš, ať už jste na jakékoli úrovni. Díky ní snadno odhalíte své nedostatky i silné stránky a můžete na sobě zapracovat. 
 • Díky této metodě se učíte, aniž byste se šprtali. Je velmi efektivní, protože stavíte na své zkušennosti s používáním jazyka v praxi. 

Jaký je postup?

 • Nic speciálního není třeba. Jen nějaký text v angličtině (o tom později), psací potřeby a čistý list papíru. 
 • Přeložte text z angličtiny do češtiny a svůj překlad napište na čistý list papíru. 
 • Není důležité, jestli je překlad „perfektní“, důležité je zachytit myšlenku textu. 
 • Zakryjte původní anglický text, a pokud ho máte uložený v krátkodobé paměti, aspoň na hodinu od něj odejděte. 
 • Pak si vezměte svůj český překlad a pokuste se vše přeložit zpět do angličtiny, aniž byste nakukovali do původního textu. 
 • Nakonec obě verze porovnejte. Jak moc jste schopní vyjádřit danou myšlenku v angličtině za použití slovní zásoby a gramatiky? Co vše víte a co nevíte? Co je potřeba se doučit nebo si ujasnit? V čem jste udělali chybu a v čem naopak ne? 
 • Zkuste to klidně několikrát, pracujte na sobě a trénujte svou schopnost se vyjádřit.
 • Překlad z češtiny do angličtiny nemusíte jen psát, ale také se třeba nahrát na diktafon. Záleží na vás, zda chcete víc trénovat psaní nebo mluvení. 
 • Je třeba na sobě pracovat a zkoušet to pravidelně po nějakou delší dobu. Výsledky se samozřejmě nedostaví hned!

Jak si vybrat ten správný text?

 • Může to být cokoli: text písně, odstavec z vaší oblíbené knihy, výňatek z novinové zprávy, rozhovor s celebritou, přepis videa z YouTube, některá z mých lekcí…
 • Důležité ale je, aby text nebyl příliš dlouhý. Stačí odstavec nebo jen část textu. Čím kratší tím lepší, jinak vám to zabere příliš mnoho času a ztratíte se v přílišných detailech. 
 • Metoda je například ideální k opakování mých lekcí. Zkuste si například přeložit rozhovor mezi Adamem a Julií a uvidíte, jak na tom jste s danou lekcí. 

A to je vše, co potřebujete o metodě zpětného překladu vědět. Je opravdu jednoduchá, nekomplikovaná a přesto velmi efektivní. Doufám, že se vám zalíbí, zařadíte ji do svého samostudia a přinese se vám parádní výsledky. Dejte mi vědět dolů do komentářů, jaké s ní máte zkušenosti, a co si o ní myslíte. Enjoy! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Zdena napsal:

  Milá Marketo, učím se s vámi angličtinu . V létě jsme byli na měsíc v Americe a jen hodně málo jsem rozumnela .Říkala jsem si ,že to byla ztráta času a dost jsem byla zklamaná . Přítel umí anglicky a tak si vesele povídali a já se usmívala a snažila se alespoň pochopit o čem je řeč ……
  Když jsme se vrátili tak jsem chvíli nemohla o angličtině ani slyšet . Ale po měsíci jsem se opět vrátila k mému studiu a je to o poznání lepší , jde to snaž do hlavy . Asi jsem hodně naposlouchala.
  Dnes mě zaujal vás příspěvek video jak pokračovat dál. Připadá, mi že jsem na místě u 19 .lekce a stále se vracím zpět ,že ještě všechno neumím …
  Zkusím podle vašeho návodu překládat po částech vaše lekce ..Dám vědět jak mi to pomůže .
  Jinak moc děkuji za úžasné lekce … Babička Zdena ,která si řekla,že se na stará kolena naučí anglicky .už proto, že ji nikdo moc nevěří tak to dokážu . Jde mi to pomalu ale maličko se pokouším o konverzace s mým chlapem ….
  Ráda se s vámi učím , na zahradě ,v sauně i při vaření ,takže jste takový můj učitel v tabletu všude se mnou výborné. Super !!!
  Zdena

  • Markét napsal:

   Hello, Zdena,
   těší mě, že jste si k angličtině našla znovu cestu. Byla by škoda na ni zanevřít jen kvůli drobným zádrhelům (bez těch se žádný student neobejde, to k tomu prostě patří). Budu držet palce!
   Vypadá to, že tahle metoda by se vám mohla hodit. Určitě ji vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak to dopadlo. 😉
   Mějte se hezky,
   Markét

 2. Mirka12345 napsal:

  Ahoj Markéto, metodu zpětného překladu jsem vyzkoušela na použití frázových sloves. Věty s nimi jsem se několik dnů předtím učila ústně a domnívala jsem se, že už je skoro 🙂 umím. Hned prní písemný překlad mě však přesvědčil o naprostém opaku. Teprve teď, asi po čtvrtém pokusu, se moje znalosti začínají utvrzovat. Určitě budu v učení anglictiny touto metodou pokračovat. Děkuji 🙂 Mirka

  • Markét napsal:

   Ahoj, Mirko,
   umět ve smyslu znát a umět ve smyslu dokázat prakticky použít jsou dvě naprosto odlišné věci a tahle metoda to krásně ukáže. Najednou je v hlavě prázdno, i když jsem si byla před chvílí jistá, že je to pohodička. 😀
   Přeji spoustu zábavy a nových poznatků,
   Markét

 3. Ivana napsal:

  Hello Market, this method sounds amazing. I’ll try it. I think it is more difficult than it seems…

  • Markét napsal:

   Hi, Iv,
   of course, try it out as soon as possible. You’ll see how it goes. Please let me know, I’m curious. 🙂
   Have fun,
   Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.