Jak konečně vyzrát na poslech v angličtině?

Porozumění mluvené angličtině alias obávaný poslech patří mezi největší úskalí, se kterým se studenti mohou na své cestě za ovládnutím angličtiny setkat. Není proto divu, že nejvíc dotazů dostávám právě na toto téma. Ptáte se mě: Jak se zlepšit v poslechu? Jak to udělat, abych byl schopný rozumět, když na mě někdo promluví anglicky? Proč pořád nerozumím, i když se učím už roky a roky? Jenže ti rodilí mluvčí tak huhlají a mluví strašně rychle, tak jak jim mám rozumět? Jak dlouho trvá naučit se rozumět filmům a zprávám v angličtině? Pojďme si na tyto otázky odpovědět, co říkáte? A jelikož tohle video vychází jako první v letošním roce, proč si z osvojení poslechu neudělat své novoroční předsevzetí? Společně to zmákneme, mám pro vás hned celou sérii videí na toto téma. Enjoy! 😉

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Proč vám poslech stále dělá problémy?

Poslech byl pro mě osobně tou nejvíce frustrující dovedností k osvojení. Učila jsem se anglicky roky a roky na škole, ale pořád jsem měla obrovské problémy rozumět. Většinou se mi podařilo zachytit pár známých slov, ale dohromady mi to nic moc neříkalo, nedokázala jsem rozumět celkovému smyslu nějakého sdělení. Navíc je anglická výslovnost tak matoucí, všechno se vyslovuje, jako by to bylo jedno dlouhé slovo, a ještě ke všemu tak hrozně rychle… A tak jsem jen odhadovala smysl toho, co jsem slyšela, a asi vás nepřekvapí, že z toho vznikaly úsměvné situace. 😉

Až po letech mi došlo, že jsem se porozumět mluvenému slovu vlastně nikdy neučila. Jen jsem pasivně čekala, až se nějakým kouzlem najednou probudím a budu rozumět. Myslela jsem si, že když se učím gramatiku a slovní zásobu, tak schopnost rozumět přijde sama od sebe, a divila jsem se, proč se tak ještě nestalo. Vždyť už jsem toho o angličtině věděla tolik!

A tady se dostáváme k jádru pudla. Vědět neznamená umět a teorie není praxe. To, že vám poslech i po letech učení se angličtiny stále dělá problémy, má většinou příčinu v tom, že jste se vlastně doposud neučili poslouchat a nesnažili se si dovednost poslechu osvojit.

Poslech je dovednost a dá se naučit.

Poslech je stejně jako mluvení, psaní či čtení dovednost. To znamená, že k vám nepřijde jen tak sám od sebe, musíte si ho osvojit. Abyste si nějakou dovednost osvojili, musíte ji začít DĚLAT. Nestačí o tom pouze číst nebo sledovat videa, protože tím se naučíte jen a pouze teorii. Tak tedy: abyste se naučili rozumět angličtině, musíte začít poslouchat a trénovat si ucho, jiná cesta není. Ale nebojte, nemusí to být mučení, právě naopak!

Co je však na poslechu tak frustrující, je to, že to nepůjde přes noc. Osvojení si této dovednosti zkrátka trvá a je to tak naprosto přirozené. Proto od sebe neočekávejte, že za pár týdnů tréninku už budete chroustat levou zadní zprávy od BBC nebo chodit na filmy v originálním znění a nepotřebovat titulky.

Navíc se váš pokrok v poslechových dovednostech velice špatně měří. Většinou ho zaznamenáte až po nějaké době, zatímco drobné krůčky vpřed skoro vůbec nevnímáte. Může se vám zdát, že stepujete na místě a i přes svou snahu jste stále nikam nepokročili. Proto je také neméně důležité vyzbrojit se trpělivostí a pokorou a nesnažit se to násilím lámat přes koleno.

Obklopte se angličtinou a poslouchejte AKTIVNĚ.

Jak tedy na to? Nejspíš to bude znít prostě a budete si klepat na čelo, že to přece není nijak objevné. Žasli byste ale, jak málo lidí tohle skutečně dělá, i když o tom „ví“. 🙂

Klíčem ke všemu je obklopit se angličtinou a aktivně poslouchat. To je celé. Nečekejte, až se to stane tak nějak samo od sebe (protože to byste se načekali a nedočkali), a vrhněte se do toho po hlavě. Bude to jízda, bude to zábava a také, což vás možná překvapí, vás čeká zajímavý proces sebeobjevování a práce na sobě. Naučíte se víc než jen rozumět angličtině, což je na tom to nejbáječnější.

A co mám na mysli tím aktivním poslechem? Jednoduše nestačí si jen něco pustit na pozadí a pokládat to za trénink poslechu. Dělá to tak spousta studentů. Vyberou si nějakou nahrávku, YouTube video, nějakou písničku či něco jiného, pustí si to, jednou si to poslechnou, zjistí, že skoro ničemu nerozumí, a tím to pro ně končí. A takhle pořád dokola, tenhle pasivní způsob poslechu však nikam nevede a nepřinese vám žádné výsledky.

Aktivní poslech je pravým opakem toho pasivního. V kostce to znamená, že věnuji plnou pozornost tomu, co poslouchám. Neposlechnu si to jen jednou, ale několikrát. Poprvé jako celek, potom si to pozastavuji, zkoumám, pouštím znovu a znovu, a nakonec znovu jako celek, tentokrát s mnohem lepším porozuměním než na začátku. Také se z poslechu naučím něco nového – vytáhnu si z toho nějakou novou slovní zásobu, nějaké nové obraty či sleduji, jak je v nahrávce použitá anglická gramatika.

A také, což je nejdůležitější, poslouchám s nějakým záměrem či cílem. Například se snažím dozvědět se něco nového o nějakém tématu nebo si dělám si nějaké cvičení a snažím se zjistit správnou odpověď na otázku. To, že máte nějaký cíl, něco, čeho chcete daným poslechem dosáhnout, zaručí vaši plnou pozornost a učí vás dovednosti vytáhnout si z kontextu přesně tu informaci, kterou potřebujete. Poslechová cvičení s řešením vám také dají cennou zpětnou vazbu.

Aktivní poslech tedy znamená přistupovat k tréninku ucha co nejaktivnější cestou. Čím víc aktivní budete, tím jednodušší bude pro váš mozek nasávat nové podněty a osvojovat si poslech krůček po krůčku. Čím pasivnější naopak budete, tím snadnější bude pro váš mozek všechno vaše úsilí ignorovat.

Jednou týdně vážně nestačí.

Nejspíš o mně víte, že jsem velkým zastáncem učení se každý den po menších dávkách a naopak příliš nedoporučuju klasický koncept typu „dvakrát hodina týdně“. A přesně tohle každodenní dávkování je třeba i při tréninku poslechových dovedností. Jednou nebo dvakrát týdně zde opravdu nestačí, je třeba poslouchat každý, každičký den aspoň deset minut.

Pár minut denně si najde opravdu každý, tedy pokud chce. 🙂 Často navíc zjistíte, že vás to chytlo a učíte se o něco déle, než jste si předsevzali. Tím, že budete poslouchat každý den, dáte svému mozku najevo, že to myslíte vážně, a také mu umožníte nenásilnou cestou budovat návyk i novou dovednost porozumět mluvenému slovu. Pozvolna se do toho začnete dostávat a budete stavět na předchozích dnech, aniž byste stihli něco zapomenout nebo si odvyknout. To je na tom to nejkrásnější – je to velice efektivní a přitom vás to nestojí tolik úsilí. Pár minut denně a je to. Naopak nějaké násilné a několikahodinové náročné procvičování je v případě poslechu docela kontraproduktivní – akorát se utaháte a zjistíte, že po dobrém je to mnohem příjemnější a efektivnější. 🙂

Učení se poslechovým dovednostem je běh na dlouhou trať. Vždyť se snažíte svému mozku vštípit schopnost rozumět něčemu, co pro něj doposud znělo jako nějaká prapodivná hatlamatilka. Snažíte se ho naučit myslet úplně jinak než doteď, a to trvá měsíce. Nečekejte tedy, že za týden dva už budete rozumět většině z toho, co posloucháte. Vydržte a nevzdávejte to, dopřejte si čas a pokračujte vytrvale dál. Za pár měsíců se pokrok dostaví. 😉

Jak tedy na to? Obklopte se angličtinou, trénujte své ucho pravidelně každý den aspoň deset minut a poslouchejte aktivně. Buďte se sebou trpěliví, užívejte si to a nevzdávejte to. Postupně se budete zlepšovat, ale svého pokroku si většinou všimnete až po nějaké době. Dejte svému mozku čas, aby to všechno zpracoval. Vždyť ho učíte myslet úplně jiným způsobem, a to prostě nějakou dobu trvá. Hodně štěstí! 🙂

Jak jste na tom s poslechem vy? Co vám dělá největší potíže a co vám pomohlo nebo nepomohlo? A dejte mi vědět, zda se tento rok chystáte poslech konečně pokořit. Ráda vám popřeju hodně štěstí. 🙂

Budu se na vás těšit v dalším videu, ve kterém se mrkneme na to, co poslouchat, abyste se v poslechu zlepšili. See you there!

P.S. Pomáhají vám videa a chtěli byste mě podpořit? Můžete. Váš příspěvek samozřejmě použiju na vylepšení projektu English Hacker. I’m very grateful to you, thank you! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.