Tim Doner umí přes 20 jazyků. Jak to dokázal?

Nejlepšími učiteli jsou vždycky ti, kteří už dokázali to, o co vy teprve usilujete. Prošli si stejnou cestou, na které právě teď možná trochu nejistě přešlapujete, ale došli tak daleko, že to „něco“ ovládli. Proto se učím od polyglotů, když jde o cizí jazyk. Jedním z nich je i Tim Doner, kterému se přezdívá „polyglot teenager“.

Polyglotem, když je vám teprve náct…

Timothymu Donerovi je teprve 18 let a už umí plynule mluvit více než 20 jazyky. Tahle vášeň se v něm probudila ve 13 letech a od té doby se pořád učí další a další cizí jazyky. Od takového člověka byste určitě rádi získali návod, jak na to, že? 😉

Dobrou zprávou je, že polygloti vlastně nejsou nijak zázrační. To, co je odlišuje od ostatních lidí, kteří bojují třeba s angličtinou celý život, je ohromná touha se učit, nadšení a také to, že si našli tu svou metodu a postupy, které v jejich případě fungují.

Cizí jazyky jako životní styl a vášeň

Polygloti žijí cizími jazyky, je to jejich obrovská fascinace, a tak je nezastaví takové překážky jako stud, počáteční nezdary nebo slovíčka, která si ne a ne zapamatovat. Sledovat je v akci, když mluví o své zálibě (ano, tak učení se cizím jazykům skutečně vnímají, jako hobby), je skvělé. Nejenže vás to namotivuje pořádně zabrat a tu angličtinu skutečně ovládnout, ale také se toho spoustu naučíte.

V tomhle článku bych s vámi chtěla sdílet Timovu přednášku na akci TEDx Teen, ve kterém Tim vypráví svůj příběh a přidá také několik tipů, jak se naučil ten šílený počet cizích jazyků.

Učte se anglicky s videem

A protože English Hacker je projekt, který si klade za cíl učit ty, kteří o to stojí, anglicky, u videa nenajdete žádné české titulky, jen ty anglické. (Zapnout si je můžete v pravém spodním rohu kliknutím na druhou ikonku zleva.)

Poslouchejte a snažte se pochytit smysl. Video můžete zastavovat, vracet zpět nebo přeskakovat. Přehrávejte si Timovo sdělení znovu a znovu, dokud nebudete rozumět, o čem je řeč. Vnímejte, jak melodicky angičtina zní, kdy Tim klesá hlasem a kdy naopak hlas zvýší. Všimejte si, jak váže slova dohromady. Když narazíte na nějakou frázi či slovo, o kterém víte, že se ho chcete naučit, někam si to napište a naučte se to.

Ve videu se dozvíte

 • Jaký je Timův příběh (Jak v sobě objevil vášeň pro cizí jazyky? Proč se je učí? Jak se je učí?)
 • Jak experimentoval, až nakonec objevil metody, které fungují (Jak se učí slovíčka? Co mu pomáhá si je zapamatovat?)
 • Jak dosahuje schopnosti plynule mluvit daným jazykem (Stačí sedět doma a učit se jazyk? Co vše můžete udělat pro to, abyste se cizí jazyk skutečně naučili?)
 • Co to vlastně znamená naučit se cizí jazyk (Ovlivňuje jazyk i vaše myšlení? Můžete se naučit jazyk bez znalosti kultury dané země?)

Jak se vám video líbilo? Já osobně Timovi moc fandím, je o tolik let mladší než já a už mám spoustu důvodů ho obdivovat. 😉

Měli jste problém videu porozumět? Napište mi do komentářů, co konekrétně vám dělá problémy. Poradím. 😉

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Shawn Econo, na základě licence CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Iva strnádkova napsal:

  Zdravím Markétou,
  Jsem z toho špatná.😕
  Nerozumím nic, je to moc rychlé. Ani titulky nestíhæm přečíst.
  Ale co bych chtěla jako lehce pokročilý začátečník, že?
  Procházīm dokola 10 lekcí tvého kurzu pro samouky,
  Moc mi toho v hlavě nezůstává. Mám za cíle to odtáhnout to na úroveň běžné komunikace. Naprosto souhlasí s tím, že když něco mám říci, vše se vykouří z hlavy. Nicméně už si nebudu říkat, že jsem na čísla a ne na jazyky.😀
  Poměru do lázní, ttak bych asi zkusila konverzaci přes Skype, budu mít dost času 😂.
  Moc zdrav8m a Těšín se na další lekce.
  Iva

  • Markéta napsal:

   Pěkný den, Ivo. 🙂
   Nebuďte z toho špatná, protože přesně jak píšete, nemůže od sebe jako lehce pokročilého začátečníka hned čekat, že budete bez problémů rozumět hovorové angličtině. 🙂 Hlavně nevěšet hlavu a pracovat na sobě.
   Pokud se rozhodnete pro Skype lekce, budu se těšit. 🙂
   Držím palce. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.