Proč to, co se naučíte, za chvíli zapomenete? A co s tím?

Také to, co se naučíte, brzy rychle zapomenete? Proč tomu tak je? Proč klasické biflování slovíček ze seznamů v učebnici nefunguje? A co se s tím dá dělat? Pojďme si říct, co je to takzvaná křivka zapomínání, jak souvisí s učením se angličtiny a jak to udělat, abyste si anglickou slovní zásobu pamatovali napořád a uložili si ji do dlouhodobé paměti? Více v dnešním velice důležitém videu. 😉

Proč zapomínáme slovíčka?

Při učení se cizího jazyka je paměť klíčová. Jestliže se vám naučená slovíčka za pár hodin vypaří z paměti, nebudete schopní dát dohromady anglickou větu a tedy ani anglicky mluvit. Abychom se naučili anglicky, potřebujeme si slovní zásobu uložit do dlouhodobé paměti, nikoli ji zapomínat.

Proč zapomínáme? Jednoduše proto, že bychom se zbláznili, kdybychom si pamatovali navždy úplně všechno. Aby naše mozky mohly uspokojivě fungovat, musejí filtrovat veškeré informace, které se do nich dostanou. Spoustu těchto informací mozek vyhodnotí jako „ne nezbytné“ a nechá je propadnout sítem. A do téhle kategorie obvykle spadají i slova cizího jazyka, protože znějí a vypadají divně a zatím nedávají žádný smysl.

Co je to křivka zapomínání?

Křivka zapomínání (známá také jako Ebbinghausova křivka) je odpověď vědy na otázky: Proč zapomínáme a jak k tomu dochází? Ukazuje, jak dlouho jsme schopní udržet v paměti nějakou informaci a za jak dlouho ji úplně zapomeneme. A to, co nám křivka zapomínání ukazuje, není zrovna povzbudivé.

Jakmile se nějaké slovíčko naučíte, na chvíli si ho pamatujete. S každou další minutou vám ale začne vyklouzávat z paměti čím dál víc. Za takových dvacet minut si to slovíčko pamatujete zhruba ze 60%, druhý den to může být třeba jen mizerných 30%. Určitě znáte ten pocit, že máte něco na jazyku. Víte, že to v paměti někde máte, ale nemůžete se k tomu ani za nic dostat. Víte, že to slovo začíná na K, ale to je asi tak všechno. Je to vlastně neúplná vzpomínka, část z toho, co zbylo ze slova, které jste kdysi naučili.

Takže… Co s tím?

Odpovědí je SRS neboli spaced repetition system.

Klasické šprtání seznamů slovíček nebo drilování a opakování „do zblbnutí“ není zrovna efektivní, způsobí vám pořádnou migrénu a pomůže jen krátkodobě. My ale potřebujeme, aby nám slovíčka zůstala v dlouhodobé paměti, nikoli krátkodobé. Nemluvě o tom, že biflování je zbytečná a ještě ke všemu nudná dřina.

Existuje ale způsob, jak filtr vašeho mozku přelstít, a je překvapivě zábavný a především opravdu funguje. Jmenuje se SRS neboli „spaced repetition system“. V češtině to znamená něco jako „opakování v určitém intervalu„.

SRS stojí na principu vybavování si a okamžité zpětné vazby. Slovíčko, které jste se naučili, vám připomene znovu přesně v okamžiku, kdybyste ho byli zapomněli. Vy si ho buďto vybavíte nebo nevybavíte a dostanete okamžitou zpětnou vazbu. Tím se dané slovo aktualizuje ve vašem mozku a znovu se obnoví. Po určité době vám SRS dané slovo zase připomene a vy si ho opět osvěžíte. A takhle to jde znovu a znovu, dokud se slovíčko neusadí ve vaší dlouhodobé paměti.

Jaké výukové platformy SRS využívají?

Pokud si s moderními technologiemi moc netykáte, můžete využít takzvanou Leitnerovu krabičku (pan Leitner systém intervalového opakování vymyslel). Vytvoříte si své vlastní kartičky se slovíčky, po určitých intervalech se je učíte a přiřazujete je do různých „chlívečků“ podle toho, jak dobře nebo špatně jste byli schopní si je vybavit. To je ale samozřejmě dost pracné.

Mnohem jednodušší bude využít některou z aplikací jako třeba Memrise nebo Anki, které do sebe mají SRS už zabudované a vy už si s tím nemusíte lámat hlavu.

Pokud se učíte s mými kurzy a videi, pak hurá na Memrise. Všechnu slovní zásobu z lekcí a video sérií už jsem tam nahrála za vás i s výslovností a příkladovými větami. Jediné, co musíte udělat vy, je pustit se do učení! 🙂 Vše, co potřebujete o Memrise vědět, včetně video návodů a tipů, najdete v tomto článku. Pokud by vás zajímaly pouze video návody, tady máte playlist.

Chcete-li si vytvořit vlastní kurz s vámi vybranou slovní zásobou, můžete se do toho pustit na Memrise (návod zde) nebo využít aplikace jako Anki (zcela zdarma, skvělý návod má na svém YouTube kanále Lenka) či Quizlet.

A pak už zbývá se jen k aplikaci, kterou jste si vybrali, pravidelně každý den vracet a učit se. O vše ostatní se postará SRS a křivka zapomínání budiž přemožena. 🙂

Učíte se slovní zásobu pomocí systému SRS? Podělte se o své tipy a zkušenosti v komentářích!

P.S. Pomáhají vám videa a chtěli byste mě podpořit? Můžete. Váš příspěvek samozřejmě použiju na vylepšení projektu English Hacker. I’m very grateful to you, thank you! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
  1. Poděkování a lásku Vám napsal:

    Poděkování a lásku Vám.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.