5 tipů, jak využít kurz angličtiny na jazykové škole v zahraničí na maximum

Uvažovali jste někdy o několikatýdenním studiu na jazykové škole v zahraničí? Pokud ano, měla bych pro vás hned několik tipů, jak toho využít na maximum a posunout se v angličtině zase o kus dál. A na konci článku vás čeká překvapení v podobě soutěže o dvoutýdenní pobyt na jedné z nejlepších jazykových škol na Maltě. Jdete do toho? 🙂

Nejspíš o mně víte, že nejsem zrovna fanouškem výuky jazyků na školách obecně. Proč? Důvodů je víc, ale těmi největšími z nich je učení se tradičními metodami (znáte to, sedíte v lavici, zíráte do učebnice, papouškujete gramatiku, doplňujete cvičení…) a systém známkování, který vás trestá za chyby a odměňuje za správnost, místo toho aby chyby a poučení se z nich podporoval jakožto nedílnou součást procesu učení.

O to víc mě těší, když se ke mně donese zpráva o učitelích či celých vzdělávacích institucích, které to začínají dělat jinak, efektivněji a zábavněji. Jednou z nich je Maltalingua, výborně hodnocená akreditovaná jazyková škola situovaná na krásném ostrově Malta, kde můžete dva týdny studovat zdarma se vším všudy, pokud budete mít štěstí v soutěži.

Ať už se stanete šťastným výhercem soutěže nebo se na několikatýdenní kurz angličtiny na Maltě nebo kdekoli jinde chystáte vydat tak jako tak, pojďme se mrknout na tipy, které z vašeho pobytu udělají mnohem víc než jen hezkou dovolenou. Jak svůj pobyt v zahraničí využít na maximum a zlepšit se v angličtině?

1. Využijte toho, že jste obklopení angličtinou

Osobně jsem se nikdy na jazykové škole neučila a jsem živoucím důkazem, že se cizí jazyk lze naučit kdekoli na světě, klidně z vašeho obýváku. Vše, co umím, jsem se naučila v Česku a nikdy jsem neměla soukromého učitele. Tím chci říct, že pro to, abyste se naučili anglicky, nepotřebujete nutně pobývat v anglicky mluvící zemi, ale na druhou stranu pokud tu možnost máte, určitě ji využijte, protože vás ohromně posune. Samozřejmě ale pro to musíte něco sami udělat, protože ani ten nejlepší učitel, kurz nebo škola se za vás cizí jazyk nenaučí.

Abyste se naučili anglicky, musíte angličtinu používat už od prvního dne a učit se takzvaně „za běhu“. Nejdřív se spíš budete plazit po zemi, pak se naučíte zvednout na kolena, pak se konečně postavíte a uděláte první krůčky. Budete hodně klopýtat, občas vás popadne zoufalství, ale pak se naučíte chodit a nakonec i běhat. Doběhnete dál a dál s každým dalším dnem a pořád se budete mít co učit. Někdy je to náročný proces, ale i cesta je cíl, a já vždycky říkám, že bychom si ji měli užívat a udělat ji pro sebe co nejzábavnější.

A to je velkou výhodou jazykových kurzů v zahraničí. Jste přímo obklopení angličtinou (pokud se rozhodnete pro Maltu, angličtina je zde úředním jazykem). Máte tedy jedinečnou možnost učit se jazyk tím, že ho používáte v komunikaci, v různých situacích od nákupů v obchodě, objednávání si večeře v restauraci, komunikaci s učiteli a spolužáky, na výletech, v rodinách, kde po celý pobyt bydlíte… Když se učíte doma, všechno tohle je pro vás jen simulované, zatímco na studijním pobytu se nacházíte mezi lidmi, kteří mluví jiným jazykem, a učíte se anglicky tím, že něco zažíváte, že ten jazyk přímo používáte. Stoprocentní znalost teorie a gramatiky nikdy nevyváží to, co se naučíte všemi smysly.

2. Mluvte s lidmi, spřátelte se

Pokud budete mít štěstí, nenarazíte během svého pobytu na žádné Čechy či Slováky a nebudete tedy mít tu možnost sklouznout ke svému mateřskému jazyku, kdykoli půjde do tuhého. Možná to zní děsivě, ale je to to nejlepší, co se vám může stát, pokud se chcete v angličtině a svých dovednostech posunout. Budete totiž nucení se dorozumívat jen anglicky, najít způsob, jak se vyjádřit, jak rozumět druhým. Budete hození do vody a musíte se naučit plavat stůj co stůj.

Máte tu možnost skutečně angličtinu používat se skutečnými lidmi, kteří se ji buď učí stejně jako vy, nebo je jejich mateřským či úředním jazykem. Využijte toho na maximum. Neseďte jen tiše v koutku a nepředstírejte, že jste neviditelní. Kurzy angličtiny v zahraničí nejsou zrovna nejlevnější záležitostí, a byla by velká škoda, kdybyste dovolili obavám z chyb ochudit vás o všechno, co vám studijní pobyt může nabídnout. Dejte se se svými spolužáky a učiteli hned do řeči a najděte si přátele. Kdo ví, možná z toho bude přátelství na celý život.

Na kurzech angličtiny v zahraničí obvykle potkáte lidi z celého světa, kteří mají společný cíl jako vy. Nemusíte se tedy bát, že byste si neměli o čem povídat. Nemusíte se stresovat tím, že vaše angličtina není bezchybná nebo že budete plácat nesmysly. Ostatní studenti jsou na tom stejně jako vy a jsou ve třídě ze stejného důvodu – chtějí se v angličtině zlepšit. A jak toho dosáhnout? Tím, že budete angličtinu používat, mluvit, komunikovat, zkoušet to za každou cenu. A když si během toho najdete pár přátel z různých koutů světa, tím lépe.

Využijte toho, že budete pravděpodobně bydlet u místních v rodinách. Představte se, přivezte jim něco typického pro nás Čechy, připravte si nějaké povídání o sobě a pak si s nimi popovídejte o jejich zemi, jejich zvyklostech, jejich jazyce. Bydlení v rodinách není tak anonymní jako bydlení v hotelu a byla by škoda to brát jenom jako místo k přespání. Je to další příležitost učit se anglicky skrze zážitky.

3. Máte otázky? Ptejte se!

Stejně tak pokud máte nějaké otázky, nebojte se zeptat. Máte jedinečnou možnost ptát se rodilých mluvčích a zkušených učitelů na otázky o angličtině, které vás vždycky trápily. Ti lidé jsou tam od toho, aby vám pomohli, a když se nezeptáte, nic se nedozvíte. Hloupé otázky neexistují, jen ty vyřčené a navždy zamlčené.

A co když někomu nerozumíte? Většina studentů v takovém případě začne hned propadat zoufalství a říkat si, že na cizí jazyky nikdy neměli buňky nebo že rodilí mluvčí drmolí příliš rychle, nebo ještě hůře, se začnou sami srážet na kolena. Přitom občas něco nepochytit je naprosto normální a lidské. I já musím sem tam požádat své české kamarády, aby mi něco zopakovali, protože jsem jim nerozuměla, a to je čeština můj mateřský jazyk. Udělejte to stejně, když máte potíže s tím někomu rozumět, když mluví anglickypožádejte ho, aby vám to zopakoval, a poproste ho, zda by nemohl mluvit o něco pomaleji. Nikdo vás za to pranýřovat nebude, lidé vám vždycky rádi vyhoví.

4. Take it easy

Jak už jsem naznačila na začátku článku, typické školské známkování mi vždycky šlo proti srsti, protože není ani trochu motivační a absolutně nic nevypovídá o schopnostech a dovednostech studenta. To, že je někdo schopný se nadrtit seznam slovíček lépe než ostatní, ještě neznamená, že umí angličtinu použít v praxi. Navíc na dospělých studentech i žácích stále školou povinných pozoruju následky tohohle systému. Mrzí mě, když se mi někdo neustále omlouvá za chyby, nebo když mi někdo napíše, že stále i po pár měsících studia jeho angličtina není bezchybná a tudíž nemá cenu pokračovat. A nejvíc ze všeho mě mrzí, když mi studenti píší, že se bojí mluvit, bojí se dělat chyby, a celé učení se cizího jazyka je pro něj velmi stresující.

Jestli je něco mojí celoživotní misí, tak to, abych ukázala lidem, že dělat chyby je lidské, je to nedílná součást procesu učení a bez nich bychom se nenaučili zhola nic. Proč bychom se za ně měli omlouvat nebo se jich bát? Měli bychom je vítat jako ty nejlepší učitele, protože tím, že se z nich poučíme, se naučíme nejvíc. A tím se dostávám ke čtvrtému tipu.

Ano, sice se jedete učit anglicky do jazykové školy, ale rozhodně se tím nijak nestresujte. Nečeká vás žádné známkování a podobné nesmysly, žádné hodnocení, žádné cepování za chyby, nic takového. Právě naopak se budete učit v uvolněné a přátelské atmosféře mezi lidmi, kteří jsou na tom stejně jako vy, a pod dohledem učitelů, kteří mají za cíl vám pomoci zlepšit se v angličtině.

Takže tohle je můj další tip: uvolněte se, take it easy, jak se říká v angličtině. Podle vědeckých výzkumů se toho stejně moc nenaučíte, když jste ve stresu, protože váš mozek se zabývá jinými myšlenkami. Když jste naopak uvolnění, smějete se, nebojíte se promluvit, protože jste v pohodovém kolektivu, tady se teprve dějí věci.

5. Vlastně se není vůbec čeho bát

Spousta mých studentů má z komunikace v angličtině strach, protože co když udělám chybu, co když řeknu nějakou hloupost, co když se ztrapním, co když mi najednou všechno vypadne z hlavy a já tam budu stát s otevřenou pusou a mlčet? Jenže většina z těchto studentů si to vlastně nikdy předtím nevyzkoušela. Vidíte v čem je problém? To jen jejich vlastní mysl je straší a vymýšlí katastrofické scénáře, které by se teoreticky mohly stát, a nafukuje je do šílené velikosti.

Jak se takových obav zbavit? Tím, že si to zkusíte. To, že se nemáte čeho obávat a že vlastně zase o tolik nejde, zjistíte až tehdy, kdy si to sami zažijete. A na kurzu angličtiny v zahraničí si to můžete ozkoušet hned několikrát denně, protože se používání angličtiny stejně nevyhnete.

Tím, že se sami přesvědčíte, že se vám nikdo za potenciální nesmysly, které vypustíte z úst, nepříjemné ticho nebo úsměvné chyby, smát nebude, získáte sebevědomí tolik potřebné k tomu, abyste byli schopní své dovednosti rozvinout naplno. Co nejhoršího se vám vlastně může stát? Přesně tak, vůbec nic tak strašného, jak se nám snaží namluvit naše věčně ustarané mozky. 🙂

A teď, ještě než si budete moci zasoutěžit o dvoutýdenní kurz angličtiny na Maltě, mi dovolte říct vám pár slov o jazykové škole Maltalingua, která tuto soutěž pořádá.

O škole Maltalingua

Maltalingua je jazyková škola zaměřující se na výuku angličtiny na prosluněné Maltě. Kromě toho, že si budete moci užít krásy i kulturního dědictví ostrova, je Malta také bývalou britskou kolonií, což znamená jediné – angličtina je zde vedle maltštiny oficiálním jazykem.

O vysokých kvalitách školy Maltalingua svědčí udělených 11 z 12 bodů kvality v rámci akreditačního programu EAQUALS. V roce 2018 byla také zvolená nejlepší jazykovou školou na Maltě prostřednictvím rozsáhlého švýcarského výzkumu zpětných vazeb studentů. Lektoři jsou rodilí mluvčí, kteří pochází z celého světa a jsou povinni mít mezinárodně uznávanou kvalifikaci CELTA nebo DELTA (či jejich ekvivalenty).

Můžete si vybrat kurzy pro všechny úrovně i kurzy specializované na obchodní angličtinu či přípravu na jazykové zkoušky. Studovat můžou i děti nebo mládež v kurzech jim určených nebo se zúčastnit anglického letního tábora. V nabídce jsou také stáže. Ubytovat se můžete ve studentských apartmánech, hostitelských rodinách, hotelech a pro děti a mládež v období prázdnin také v rezidenci.

Výuka probíhá v malých skupinkách do maximálně deseti studentů 20 hodin týdně (nebo 30 v případě intenzivního kurzu). Veškerá výuka je koncipována na základě takzvaného ALL (active language learning), kdy je student neustále obklopený angličtinou a je vedený k tomu, aby ji aktivně používal nejen ve třídě, kde se nesedí v klasických lavicích, ale v kruhu, ale i mimo třídu. Odpoledne po skončení vyučování si studenti mohou vybrat z nabídky akcí a aktivit od poznávání Malty, objevování jejích krás, navštěvování historických památek, sportovních aktivit po ochutnávání tradiční maltské kuchyně. U těchto aktivit nechybí ani lektoři, takže studenti mají spoustu příležitostí objevovat Maltu a u toho používat angličtinu, bavit se s ostatními či se ptát rodilých mluvčích na otázky.

A teď k soutěži…

Co všechno můžete vyhrát?

 • 2 týdenní kurz anglického jazyka, který zahrnuje 20 lekcí
 • 14 nocí ubytování ve školním apartmánu s vlastní kuchyní
 • transfer z a na letiště
 • rozřazovací test a certifikát z kurzu
 • volný přístup k Wi-Fi ve škole a školním apartmánu
 • uvítací balíček a slevovou kartu pro studenta
 • uvítací večírek s drinky a občerstvením
 • skvělou školní atmosféru
 • a navíc krabici čokolád Maltesers, které si můžete odvézt domů

Zní to zajímavě? Já bych řekla že ano. 🙂 A co že musíte udělat pro to, abyste mohli vyhrát? Zamiřte na stránku soutěže, tipněte si, kolik čokoládových bonbonů Maltesers je v obří sklenici na obrázku a napište do komentářů pod příspěvkem, proč byste chtěli navštívit Maltu. Nezapomeňte ve vaší odpovědi uvést vaše jméno a email. Soutěž potrvá tak dlouho, dokud se někomu nepodaří uhodnout správnou odpověď. Pozor ale, každý může hádat jen jednou!

Pravidla soutěže si můžete pročíst tady.

Držím vám všem palce!

PS: Napište mi do komentářů, zda jste někdy absolvovali kurz angličtiny v zahraničí a co vám to dalo. Jsem zvědavá. 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře
 1. Hana Francová napsal:

  3000 ks

 2. Jana Tománková napsal:

  Je jich tam 4 586? Na Matlu bych se ráda podívala, protože mě právě chybí více slunečných dní. A také miluju moře.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.