6 použití MIGHT aneb co všechno tohle modální sloveso umí?

Modální sloveso might je dalším z těch, kterým se studenti rádi vyhýbají. Snad se tváří příliš formálně nebo pokročile, vězte ale, že v běžné angličtině se s ním chtě nechtě poměrně často setkáte. Také vás možná překvapí, že existuje rovnou šest různých použití tohoto modálního slovesa a umí toho tedy mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Pojďme si tedy might představit podrobněji a ukázat si, že je škoda ho zavrhovat a opomíjet. Naučím vás ho používat naplno jako profík a vše vám ukážu na spoustě příkladů. Ready to learn something new? Good, let’s get started! 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vyjádření možnosti v přítomnosti či budoucnosti

Toto je nejběžnější použití modálního slovesa might. S jeho pomocí vyjadřujeme, že něco je možné, avšak není to vůbec jisté, protože pro to nemáme žádný důkaz. V porovnání s modálními slovesy may a could, které také vyjadřují možnost, je však stupeň pravděpodobnosti menší. Pokud tedy použijeme might pro vyjádření možnosti, dáváme najevo jistou váhavost či nejistotu. Důležité také je, že might může vyjadřovat jak přítomný čas, tak i budoucí čas. Říkáme tedy: Možná to tak je. Možná se to stane. Je to možné, ale nejsem si jistý. Například:

I might go to the cinema tonight, but I’m not sure yet. (Možná večer půjdu do kina, ale ještě to nevím jistě.)

She might be at home, or she might be with her friend. (Možná je doma, nebo je možná s kamarádkou.)

They might not like this idea, but let’s ask them anyway. (Možná se jim ten nápad nebude líbit, ale stejně se jich pojďme zeptat.)

Vyjádření nejistoty ohledně minulosti (might have + minulé příčestí)

Might můžeme použít nejen pro vyjádření možnosti v přítomnosti či budoucnosti, ale také pro minulost. Chceme-li říct, že je možné, že se něco možná stalo takto a opět vyjádřit nejistotu či nižší pravděpodobnost, použijeme vazbu might have + sloveso ve tvaru minulého příčestí (to znamená sloveso s koncovkou -ed, pokud je pravidelné, nebo třetí tvar nepravidelného slovesa). Říkáme: Možná se to stalo (takhle), ale nejsem si jistý. Je možné, že se to stalo, ale nemám jistotu. Například:

He might have forgotten to lock the door. (Možná zapomněl zamknout.)

They might have arrived earlier if the traffic wasn’t so bad. (Možná by bývali přijeli dřív, kdyby doprava nebyla tak hrozná.)

I might have seen you at the concert last night, but I’m not sure. (Možná jsem tě včera na tom koncertě viděl, ale nejsem si jistý.)

Podmínkové věty (hypotetické situace)

Podobně používáme might i v podmínkových větách, konkrétně v podmínkových větách druhého a třetího typu, kde toto modální sloveso vyjadřuje menší míru jistoty ohledně výsledku podmínky. Pomáhá vyjádřit, že výsledek je spíše nepravděpodobný nebo čistě hypotetický.

Použijeme-li might v druhém typu podmínkové věty, říkáme: Pokud by se splnila nějaká podmínka, mohlo by se stát tohle (je to možné, ale není to moc pravděpodobné).

Pokud ho použijeme ve třetím typu podmínkové věty, říkáme: Pokud by se bývala splnila nějaká podmínka, mohlo by se bývalo stát tohle (je to možné, ale ne moc pravděpodobné).

Tady máte příklady:

If you left earlier, you might catch the train. (Kdybys odešel dřív, možná bys ten vlak stihl. – druhý kondicionál)

If I had more time, I might take up a new hobby. (Kdybych měl víc času, možná bych si našel nový koníček. – druhý kondicionál)

If she had known about the party, she might have come. (Kdyby věděla o té párty, možná by bývala přišla. – třetí kondicionál)

If we’d known, we might have helped them. (Kdybychom to bývali věděli, možná bychom jim bývali pomohli. – třetí kondicionál)

Formální zdvořilá žádost nebo dovolení

Stejně jako v případě modálního slovesa may můžeme i might použít, chceme-li někoho velmi formálně a zdvořile o něco požádat nebo se někoho na něco zeptat. Mějte ale na paměti, že might je v tomto kontextu opravdu velice formální, v každodenní konverzaci je tedy poměrně vzácné a spíše se v mluvené řeči setkáte s modálním slovesem may (May I…?). Stále však existuje a lze se s ním setkat zejména ve formálním písemném projevu či v určitých situacích, kde je nutná větší míra zdvořilosti. Might v tomto případě vyjadřuje: Mohu…? / Smím…? Například:

Might I come in? (Smím vstoupit?)

Might we discuss this matter further in private? (Mohli bychom tuto záležitost probrat soukromě?)

Might I ask you a personal question? (Smím se zeptat na něco osobního?)

Návrh či rada v mírné formě

Might můžeme také použít, když někomu radíme, ale nechceme být příliš přímí. Pomocí might, které lze použít namísto přímějšího should, tak nenásilně naznačujeme, co by kdo měl udělat. Vyjadřujeme tím: Možná by bylo dobré, kdybys udělal tohle… Možná bys měl udělat tohle… Například:

You might want to check the weather before you go hiking. (Možná by ses měl podívat na počasí, než půjdeš na túru.)

You might consider talking to your boss about that issue. (Možná bys měl zvážit promluvit si o tom problému se svým šéfem.)

You might try calling her again. She could be free now. (Možná bys jí měl zkusit zavolat znovu. Teď by mohla mít čas.)

Ustálené spojení MIGHT AS WELL

A nakonec might používáme také v ustáleném spojení might as well do something. Jedná se o velice užitečný výraz, kterým říkáme, že klidně můžeme něco udělat, protože momentálně nejsou lepší alternativy. Působí dojmem lehké rezignace nebo pragmatického přístupu k situaci. Říkáme: Když už nic jiného, tak můžeme alespoň… Tady jsou příklady:

We might as well go home now; there’s nothing else to do. (Klidně můžeme jít domů, když už tu stejně není co dělat.)

If no one else wants the tickets, I might as well use them myself. (Když ty lístky nikdo jiný nechce, klidně je můžu využít sám.)

You might as well ask her. You have nothing to lose. (Klidně se jí můžeš zeptat. Nemáš co ztratit.)

Něco není jasné? Máte otázky? Pište mi je do komentářů. 🙂 A nezapomeňte se v komentářích procvičit a napsat mi pár anglických vět, ve kterých modální sloveso might použijete v praxi. Ráda vám to okomentuju, pochválím, popřípadě poopravím. 😉

P.S. Slovní zásobu z tohoto videa se můžete učit a opakovat si v tomto kurzu na Memrise. Doporučuju to udělat, protože tak si je zábavnou formou upevníte do dlouhodobé paměti. 🙂 (Nevíte, co je Memrise? Více info zde.)

P.P.S. Pomáhají vám má videa či kurzy a chtěli byste mě podpořit? Můžete! Huge thank you, you’re the best students ever! 🙂

Markét
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Bez znalosti angličtiny si už nedovedu svůj život představit. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Proč se s angličtinou trápit, když to jde jinak? Pojďte se ji učit se mnou.

Efektivně a zábavně! :) 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *